stopy zwrotu Portfela Technicznego
Koniec maja, więc pora na podsumowanie wyników Portfela Technicznego. Aktualnie w portfelu znajduje się 186,3314 jednostek uczestnictwa funduszu UniAkcje Turcja, co przy aktualnej cenie jednostki 77.70 zł daje nam wartość 14 477 zł.
Oznacza to stopę zwrotu na poziomie +44,7%, osiągniętą po 20 miesiącach prowadzenia blogowego portfela.
Wykres porównawczy względem indeksu Wig zarówno od początku bieżącego roku jak i momentu utworzenia Portfela Technicznego znajduje się na wykresie powyżej.
Chciałbym przypomnieć, że o wszystkich transakcjach informuję na blogu na bieżąco. Portfel jest oparty na rzeczywistych inwestycjach i zarządzany wyłącznie za pomocą metod analizy technicznej.
Ponieważ, jak wynika z ostatnich moich statystyk, na blogu pojawiło się sporo nowych czytelników winny jestem krótkie ostrzeżenie:
Wszystkie operacje, które przeprowadzam na w/w portfelu są tylko i wyłącznie moim prywatnym punktem widzenia a wszelkie próby naśladowania moich posunięć robicie na własne ryzyko. Nie ponoszę odpowiedzialności za ewentualne straty wynikające z błędnych decyzji. Ponieważ portfel skoncentrowany jest na jednym rynku prawdopodobne są krótkoterminowe obsunięcia kapitału, niekiedy dosyć znaczne.
Czyli otrzymujemy coś za coś. Wysoką krótkoterminową zmienność w zamian za - mam nadzieję - rozsądną do osiągnięcia stopę zwrotu w długim terminie. W przypadku Portfela Technicznego szacuję ją na poziomie minimum +10 % netto rocznie, czyli ok +13% uwzględniając inflację.
Czy rozpoczęcie inwestycji na którymś z funduszy tureckich jest obecnie dobrym pomysłem? W dłuższej perspektywie jak na razie nie widać większych zagrożeń, tym nie mniej patrząc na krótszy dystans zwraca uwagę informacja, która pojawiła się w czwartek w serwisie analizy.pl i zamieszczona jest pod linkiem TU. Patrząc na sprawę kontrariańsko należałoby liczyć się z możliwością wystąpienia korekty już w następnym miesiącu.
Ładny wynik,gratuluję! Jednocześnie pozdrawiam autora najlepszego moim zdaniem bloga o tematyce giełdowej - Dominik
OdpowiedzUsuńwidać że w przypadku portfela technicznego jest większa nadzieja na przełamanie kryzysu, któy mam nadzieje w miarę szybko odejdzie w niepamięć
OdpowiedzUsuńZawsze trzeba mieć nadzieję...
UsuńPiszac o nastepnym miesiacu mial Pan na mysli lipiec czy juz czerwiec?
OdpowiedzUsuńJeżeli post zamieściłem 31 maja to następnym miesiącem jest...?
UsuńNa wstępie gratuluję decyzji inwestycyjnej. Kupiłem jednostki funduszy "tureckich" w tym czasie co autor bloga. Moim zdaniem korekta na tym rynku nastąpi niebawem i może być gwałtowna, jak to bywa po dużych wzrostach.
OdpowiedzUsuńW niedzielę złożyłem zlecenie sprzedaży wszystkiego i będę na spokojnie obserwował rozwój sytuacji.
Metoda, którą wykorzystuję do zarządzania portfelem nie łapie górek i potrzebuje konkretnego procentowego obsunięcia kapitału w celu uruchomienia sygnału konwersji. Ale rozumiem Twoje podejście i absolutnie nie chcę tu niczego sugerować. Po tak dużych wzrostach wychłodzenie rynku jest jak najbardziej wskazane i pożądane.
UsuńJa też nie łapie górek. Gdybym łapał górki, na pewno zarobiłbym więcej. Szacuje sobie poziom ryzyka i na podstawie tego określam moment wyjścia z rynku.
OdpowiedzUsuńPrzy gwałtownej korekcie, ze względu na czas realizacji zlecenia konwersji jednostek funduszu, jedyne co można zrobić to przeczekać.
Jeśli chodzi o drugie zdanie to mocno bym tu dyskutował. Nie znam nikogo, kto robiłby to dobrze a zwłaszcza w zastosowaniu do funduszy inwestycyjnych.
Usuńtechnologiczne spółki są obiecujące, chociaż to wszystko zależy od dokładnej specjalizacji :) ale wynik całkiem całkiem
OdpowiedzUsuńto EBC chyba zmieniło trend w średnim terminie, OX też WSE 30 dokonał odwrócenia
OdpowiedzUsuńTo może być pierwsza jaskółka poprawy i w konsekwencji szansa na wzrosty. Trzeba obserwować także WSE BP, bo jak na razie to nie wygląda to za dobrze.
UsuńA co z Rosją ? Sytuacja zaczyna się stabilizować a wzrosty widać znaczne. W Turcji lekka stagnacja.
OdpowiedzUsuńNie inwestowałem na rynku rosyjskim ponieważ uważam go za trudny właśnie ze względu na niestabilną sytuację polityczną. Jednak pomysł dywersyfikacji portfela na poziomie powiedzmy 15-20 % całości może okazać się słuszny. Natomiast rynek turecki wydaje się już trochę przegrzany i możliwe jest wystąpienie pierwszej w tym trendzie wzrostowym korekty.
Usuń