Na indeksie Wig w niedługim czasie powinno dojść do rozstrzygnięcia i wyjaśnienia sytuacji w średnim terminie.
Proszę zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech w układzie technicznym indeksu. Wig w dalszym ciągu znajduje się minimalnie poniżej 200 SMA i dobija właśnie do przyśpieszonej linii trendu spadkowego zaczepionej o szczyt z listopada ub. roku.
Oscylatory również potwierdzają chęć przetestowania tej linii. Jeśli hossa miałaby być kontynuowana, to kolejne odbicie się indeksu w dół może znacznie pogorszyć i tak już nieciekawy układ techniczny.
Warto również zwrócić uwagę na dawno nie widziany poziom obrotów świadczący o tym, że znaczna większość inwestorów na obecnym etapie nie ma ochoty wychodzić przed szereg i czeka na jakiś ruch większego gracza.
Osobiście nie chciałbym czytelnikom sugerować jakiegokolwiek scenariusza rozwoju wypadków. Bardziej doświadczeni czytelnicy bloga interesujący się analizą P& F dostrzegli już zapewne w piątek - 9 maja - pewien charakterystyczny sygnał na WSE BP. Zaś czytelnikom mniej zorientowanym w temacie powiem tylko, że w przeszłości po wystąpieniu takiego sygnału, zakup akcji w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy okazywał się zwykle kiepskim pomysłem. Jak będzie tym razem - zobaczymy.
WIG od stycznia nie spada, nie robi nowych dołków. W sumie zachowuje się może nawet lepiej niz rok temu w I i II kwartale. W czerwcu szansa na przełom, jeśli ECB ogłosi że zaczyna stymulacje na wzór amerykańskiego QE
OdpowiedzUsuńJeśli przyjmiemy założenie, że giełda dyskontuje przyszłość (a tak jest w rzeczywistości), to
Usuńmusi dziwić dotychczasowy brak reakcji na ewentualne luzowanie. Moim zdaniem rynek boi się podaży OFE o czym kilkakrotnie wspominałem w postach. Natomiast bardzo niskie obroty raczej nie wskazują na akumulację poprzedzającą na trwałe wybicie indeksów w górę.
W mBanku pojawił się nowy fundusz inwestycyjny na czas bessy – Altus Short. Fundusz Altus Short zarabia wtedy, gdy traci na wartości indeks Wig20.
OdpowiedzUsuńMoże to by była dobra alternatywa wrazie wybicia w dól.
Ciekawa alternatywa tym bardziej, że pierwsza wpłata wynosi tylko 1 000 zł, a więc fundusz jest dostępny dla każdego.
UsuńAdam, czy twoim zdaniem warto nadal mieć w portfelu Turcję i drugie pytanie o surowce - czy to już moment na kupno ?
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
Janusz
Witaj Janusz. Jeśli chodzi o Turcję to nie zmieniam zdania. Natomiast spółkami surowcowymi zainteresowałbym się w momencie wybicia indeksu Wig20 USD górą z formacji trójkąta na wykresie miesięcznym. Pozdrawiam również.
UsuńAdam, jeszcze jedno pytanie. Co sądzisz o Brazylii ?
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
Janusz
Na wykresie indeksu Bovespa jak do tej pory nie widać przełomu. Ale dobrze byłoby go obserwować, ponieważ wraz z nadejściem fazy surowcowej cyklu koniunktury może przyjemnie zaskoczyć podobnie jak i cały region Ameryki Łacińskiej.
UsuńNo i mamy hosse - prawdziwa panika zakupow
OdpowiedzUsuńAdam, a jak się zapatrujesz na fundusze rosyjskie ? widać wybicie w górę.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Sebastian
Technicznie rynek rosyjski zaczyna wyglądać ciekawie, ale osobiście się na nim nie angażuję. Jest on zbyt nieprzewidywalny a przez to trudny do gry, no chyba że niewielkimi środkami. Ale zaznaczam, że to jest moje prywatne zdanie i absolutnie nikogo nie zniechęcam. Jeśli rozkręci się hossa surowcowa, to również i spółki z tego rynku powinny ładnie rosnąć. Pozdrawiam również.
UsuńAdamie, jestem początkującym graczem na rynku funduszy i chciałbym prosić o radę albo wskazówki dotyczące jakich programów/stron internetowych/portali/blogów używać aby skutecznie zarządzać swoim portfelem oraz na bieżąco śledzić zmiany w funduszach oraz na rynku akcji. Raczej jestem na darmowe "wspomagacze"
OdpowiedzUsuńByłbym bardzo wdzięczny za pomoc
Pozdrawiam
Sebastian
Niestety z tego co się orientuję portale funduszowe wymagają zakupu abonamentu. Stron z wykresami jest za sporo. Polecam głównie stooq.pl i bossa.pl na której dodatkowo możesz wyświetlać fundusze inwestycyjne. Co do zarządzania portfelem to musisz opracować swój własny system bo nie ma uniwersalnego, odpowiedniego dla wszystkich. Wymaga to oczywiście sporo pracy i tak jak w każdej dziedzinie życia nie ma drogi na skróty. Na początek polecałbym Ci zapoznanie się z książką ,,Otwarte fundusze inwestycyjne'' autorstwa Macieja Rogali, w której autor dokładnie opisuje różne strategie zarządzania portfelami funduszy inwestycyjnych. Niestety swojej strategii zdradzić nie mogę i mam nadzieję, że to rozumiesz. Generalnie rada jest taka : czytaj, praktykuj, ucz się a wcześniej czy później zaczniesz zarabiać-pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń