O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

niedziela, 4 maja 2014

Fundusz autorski - Total FIZ kontra WIG




       Total FIZ vs WIG - cały zakres                            Konrad Łapiński - zarządzający               
 
     
          W sierpniu ub. roku w poście pt.  Portfel Techniczny pokonał zawodowców  pisałem o tzw. autorskich rozwiązaniach zarządzania funduszami inwestycyjnymi.  Są to projekty opracowane przez znane nazwiska i zostały wprowadzone do praktyki po załamaniu rynków w 2008 roku.

 W każdym z czterech postów postaram się przybliżyć politykę inwestycyjną poszczególnych rozwiązań i pokazać wyniki poszczególnych funduszy na tle indeksu WIG.

Dziś zajmiemy się projektem Konrada Łapińskiego autora funduszu Total FIZ.  Fundusz powstał 06-01-2009 roku i nie posiada benchmarku.  Jak czytamy w prospekcie funduszu :  " Fundusz prowadzi politykę aktywnej alokacji, która wahać się będzie od minimalnie -50% do maksymalnie 150%. Od 0% do 100% aktywów funduszu może być lokowana w polskie lub zagraniczne papiery wartościowe o charakterze udziałowym lub dłużnym, wierzytelności, waluty, instrumenty pochodne, prawa majątkowe, instrumenty rynku pieniężnego, jednostki uczestnictwa lub depozyty bankowe."

  Wyceny jednostek podawane są na każdy ostatni dzień kwartału kalendarzowego.

  Jak widzimy na wykresie powyżej, od początku działalności fundusz Total FIZ osiąga całkiem przyzwoitą stopę zwrotu, która wynosi aktualnie  +83.31%  i jest minimalnie lepsza od indeksu Wig  +82.11% .   Warto zwrócić uwagę,  że na koniec 2012 roku stopa zwrotu  Total FIZ  była dwukrotnie wyższa niż indeksu szerokiego rynku a obecnie zrównała się.  To dowodzi, że zarządzający trochę się pogubił tym bardziej,  że ubiegły rok był rokiem hossy na rynku akcji.

  Trzeba też uczciwie powiedzieć,  że projekt ten i tak wypada bardzo dobrze,  zwłaszcza na tle pozostałych rozwiązań o których napiszę wkrótce.

 Uwaga :  Powyższy artykuł nie jest w żaden sposób sponsorowany, nie stanowi reklamy funduszu ani nie zachęca/zniechęca do zakupu jednostek uczestnictwa.  Jego celem jest pokazanie,  jak trudnym do pokonania w realnych warunkach rynkowych jest indeks WIG,  zwłaszcza w dłuższym okresie czasu.

2 komentarze:

  1. no i jak tu zaufać "specjalistom"
    wcale się nie naśmiewam, bo sam wiem jak zaj... trudne jest długotrwałe trzymanie dobrej passy.
    wniosek jest tylko jeden, ku przestrodze dla nas wszystkich (także autora bloga):
    strategia, która dawała zarobić w jakimś czasie (np w 2011 roku) nie musi albo nawet nie sprawdza się w innym okresie czasu (np rok 2013)
    dla lepszego uwypuklenia tego ciężkiego (dla niektórych) zrozumienia faktu proponuję Panie Adamie pokazać nie 1 wykres a np 4 wykresy za ostatni rok, za 2 lata, za 3 lata i od początku działalności.
    pirx

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście mam świadomość tego, że żadna strategia nie jest uniwersalna i wcześniej czy później zacznie szwankować. Zwłaszcza w odniesieniu do rzeczywistych transakcji. Już na pierwszy rzut oka widać, że na wykresie notowań funduszu były bardzo dobre okresy wzrostu, jednak ostatni rok był już niestety słaby co widać i bez umieszczania dodatkowych wykresów. Generalnie jestem zwolennikiem całościowego prezentowania wykresu i ewentualnie ostatniego roku. Takie podejście wyklucza sytuację w której pokazuje się najbardziej korzystny okres notowań w celu uzyskania korzyści marketingowych.

      Usuń