Wig - układ miesięczny
W marcowym poście Czy Wig pozwoli jeszcze zarobić? zastanawiałem się nad możliwymi konsekwencjami wskazań długoterminowego CCI zwłaszcza w kontekście testowania jego linii wsparcia. Wspominałem również o wytracaniu dynamiki trendu szerokiego rynku.
Na wykresie górnym zamieściłem uaktualniony Wig wraz z oscylatorem CCI. Jak widać, od roku 1997 mieliśmy cztery sytuacje podczas których linia wsparcia na CCI została przebita i konsekwencje tego na wykresie cenowym Wig. Czy tym razem historia się powtórzy? Czas pokaże. W każdym razie w historii naszego rynku mamy chyba pierwszy raz do czynienia z sytuacją, podczas której niskie stopy procentowe nie wspierają kursów akcji.
Wczorajszy, najnowszy odczyt indeksu produkcji przemysłowej pokazuje, że wbrew pozorom nasz parkiet zachowuje się całkiem logicznie. Wzrost produkcji o 1,7% przy prognozach na poziomie 4% pokazuje, że tak naprawdę z naszą gospodarką dzieje się coś niedobrego. Właściwie odczyt ten tylko potwierdza wskazania PMI dla Polski, który znajduje się na poziomie 50,3 pkt, czyli niewiele powyżej krytycznego 50 pkt.
W tym kontekście nie dziwi zachowanie indeksu najmniejszych spółek, które de facto znajdują się już w bessie od kilku miesięcy, dyskontując scenariusz pogorszenia fundamentów gospodarki.
Bovespa dzisiaj +2.57%
OdpowiedzUsuńBardzo ładny wynik!
UsuńKapitał boi się wojny i z okolic Ukrainy ucieka do Brazilii
UsuńNa Ukrainie wojna trwa od kilku miesięcy tylko głośno się o tym nie mówi. Jeśli chodzi o Polskę, to powody słabego zachowania giełdy leżą zupełnie gdzie indziej.
UsuńAdam co o tym myslisz? Mam fundusze Turcja Inwestors i zaniepokoiłem sie nieco.
OdpowiedzUsuńwww.funduszowe.pl/blog/fundusze-tureckie-lepiej-sprzedac/comment-page-1/#comment-5997
Uważam, że autor tego posta błędnie ocenia perspektywy tureckiego rynku. Korekta na BIST100 niedawno się zakończyła a sam indeks wspiął się na roczne maksimum notowań. To jest jego siła. Oczywiście jest to moja prywatna opinia i nie stanowi jakiejkolwiek rekomendacji. Każdy sam musi podejmować decyzje i wziąć za nie odpowiedzialność. Ja w każdym razie nie zmieniam składu blogowego portfela i wszystko zostaje po staremu.
UsuńOczywiście na giełdzie nie ma nic na 100%, ale moim daniem autor tego bloga ma lepszego "nosa" w temacie Turcji niż pan Giel.
UsuńJa sprzedałem wszystkie jednostki funduszy 'tureckich' przed korektą z myślą o odkupieniu tego co sprzedałem w dołku. Na początku miesiąca urodziło mi się dziecko i przegapiłem "dołek", bo inne tematy zaprzątały mi głowę. Teraz chyba nie opłaca się już kupować funduszy 'tureckich'...
Od paru miesięcy sygnały ostrzegawcze dla rynku amerykańskiego wysyła segment małych spółek, którego zachowanie ma się nijak do głównych indeksów. Choć w pierwszej części minionego tygodnia popyt próbował powalczyć o odreagowanie na indeksie Russell 2000, to jak widać od czwartku podaży udało się w dość szybki sposób je zamazać. Dzisiejszy dzień zaczynamy zgrabną kontynuacją i zejściem o 1%. (stooq.pl)
OdpowiedzUsuńCzyżby USA też powoli zmieniła trend?
Małe spółki zwykle pierwsze wskazują przyszły trend, więc być może po raz kolejny jest to sygnał ostrzegawczy i dla S&P500. Generalnie uważam, że otwieranie długich pozycji na indeksach USA jest związane z dość dużym ryzykiem nie tylko głębszej korekty, ale i ogólnego przewartościowania wskaźnikowego. Oczywiście S&P500 znajduje się jak na razie w lepszym układzie technicznym i sądzę, że poziom 2000 pkt. jest w jego zasięgu.
UsuńCo myslisz o indeksach w Chinach 6% w tydzień ładnie, czy warto tam zainwestować na jakiś średni termin?
OdpowiedzUsuń