Wszelkie analizy publikowane na niniejszym blogu stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. (D.U. Z 2005 R. NR 206 POZ.1715)
O mnie
- ADAM
- Poland
- Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.
niedziela, 9 września 2012
Czy pora już na nowy trend wzrostowy?
Formacje horyzontalne na giełdach trwają dłużej niż trendy. Kiedy ceny wybijają się z takiej formacji, są to najczęściej fałszywe wybicia. Wciągają one inwestorów podążających za trendem a chwilę potem wracają do środka konsolidacji. Są one zgubne dla amatorów, ale bardzo je lubią profesjonaliści.
Zakładają oni, że przez dłuższy czas ceny nie będą się zbytnio oddalać od formacji horyzontalnej. Kiedy ceny wybijają się górą czekają na koniec zwyżki i zajmują pozycje przeciwne do wybicia i ustawiają zlecenia stop na poziomie ostatniego ekstremum. Potencjalny zysk w przypadku powrotu cen do strefy konsolidacji jest dość duży a ryzyko niewielkie. Zatem relacja zysku do ryzyka jest bardzo korzystna. W połowie przypadków zawodowcy mogą się mylić a i tak zarabiają,
Najlepsza okazja do zakupów pojawia się wówczas, kiedy na dziennym wykresie następuje wybicie ceny w górę, przy czym również analiza tygodniowego wykresu sugeruje początek nowego trendu wzrostowego.
Czym charakteryzują się istotne wybicia? Otóż są one potwierdzane przez duży wolumen, fałszywym natomiast towarzyszą niewielkie obroty.
Formację horyzontalną można porównać do walki pomiędzy dwoma silnymi gangami. Przeganiają się wzajemnie z kontrolowanych co jakiś czas przez siebie terenów, ale żaden z nich nie potrafi osiągnąć całkowitej kontroli.. Kiedy powstaje trend silniejszy gang przegania słabszy ze swojego terenu. Co jakiś czas słabszy gang zatrzymuje się i podejmuje walkę, ale wkrótce musi zawrócić i uciekać ponownie.
Spójrzmy zatem na WIG. W bieżącym tygodniu zarówno na wykresie dziennym jak i tygodniowym indeks pokonał nieznacznie górną granicę strefy ponadrocznej konsolidacji ale pozostaje pewien niesmak. Bo co tak naprawdę się wydarzyło. Niewielkie przebicie przy skromnych obrotach nie daje wielkiej nadziei na kontynuację ruchu wzrostowego. Na koniec spójrzmy jeszcze na silę relatywną sWig80 / WIG20. W okresie obejmującym ostatnie trzy miesiące to duże spółki zachowują się wyraźnie lepiej niż maluchy co również w przeszłości nie było zapowiedzią poważniejszych ruchów wzrostowych.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
bedzie jeszcze cofka i wtedy sie zobaczy czy jest szansa na wzrosty
OdpowiedzUsuń...też lubię Eldera.Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńWitaj Smart.chart - no to mamy wspólnego ulubionego autora. Pozdrowienia.
Usuń