wykres.1
wykres.2
Przed miesiącem analizowałem Indeks Cenowy pod kątem możliwości pojawienia się na nim konkretnych rozstrzygnięć w niedalekiej przyszłości link .
Sierpień okazał się własnie tym miesiącem, który przyniósł odpowiedź na pytanie o koniunkturę na najbliższy okres. Niestety, jak można było się tego domyślać, nie są to sygnały poprawy a wręcz przeciwnie.
Prosty system podążania za trendem PAR SAR wysyła właśnie sygnały sprzedaży na swoim wykresie w skali miesięcznej. Potwierdzają to również m.in. MACD Oscillator i STS ( wykres 2). Warto zauważyć, że wpisuje się to we wskazania, jakie generuje od kilku już miesięcy wyprzedzający wskaźnik dla przemysłu - PMI. Według opublikowanych w poniedziałek danych spadł on do poziomu 49 pkt ( wykres 1 ) co jednoznacznie wskazuje na prawdopodobne obniżanie się tempa PKB w kolejnych miesiącach roku.
Patrząc na wykres 2 nasuwa się oczywiste pytanie o skalę spowolnienia. Czy będzie to chwilowy spadek jak w roku 2005, czy może coś na kształt wydarzeń z 2011 r..
W każdym razie zachowanie indeksu największych spółek WIG20 w ostatnim czasie stanowi dla mnie zagadkę, zwłaszcza w kontekście slabości indeksów małych i średnich spółek, które w przeszłości zawsze jako pierwsze dyskontowały ożywienie w gospodarce bijąc na głowę WIG20 pod względem stóp zwrotu.
Abstrahując od powodów takiego zachowania WIG20 warto mieć w pamięci fakt systematycznego zmniejszania się szerokości całego rynku, tzn liczby spółek, które biorą udział w obecnych wzrostach. Własnie pojawiła się w mediach informacja o stałym zawieszeniu broni pomiędzy prezydentami Rosji i Ukrainy w Donbasie, na wschodzie Ukrainy. Jak pamiętamy, rynek wielokrotnie już dawał się nabierać na tego typu pozytywne informacje napływające co jakiś czas ze wschodu. Warto i o tym pamiętać.
„Rynek często podąża w kierunku przeciwnym do prognoz spekulantów. Skuteczni spekulanci muszą porzucić swoje prognozy i podążyć za rynkiem. Nigdy nie kłócą się z ceną. Rynki nie mylą się nigdy, to opinie często są błędne"
OdpowiedzUsuń"Nigdy nie staram się przewidywać ani prognozować . Ja tylko próbuje reagować na to co rynek mówi mi przez swoje zachowanie"
Zgadzam się z zacytowanymi sentencjami w pełni.
UsuńNa rynku wystarczy byle informacja, żeby spowodować gwałtowne zniżki lub zwyżki. Przy zabawie na Ukrainie musimy się przygotować na pełne emocji tygodnie, oby nie miesiące.
OdpowiedzUsuńMyślę, że rynek wcześniej czy później uodporni się na te informacje tak jak przestały go martwić bankructwo Grecji i Argentyny. Gwałtowne odreagowanie dużych spółek w tym miesiącu paradoksalnie może na to wskazywać. Giełdy dyskontują przyszłość i nie można wykluczyć, że wydarzenia na Ukrainie są już w jakimś stopniu wliczone w ceny akcji.
Usuń