O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

czwartek, 22 listopada 2018

WIG - trochę historii i statystyk...




Dziś postanowiłem wkleić kilka wykresów, które w moim przekonaniu pokazują, że znajdujemy się w jednym z najciekawszych punktów w historii naszej giełdy.

    . Wycena spółek indeksu WIG przy pomocy popularnego wskaźnika C/Z :


                               cena/zysk dla spółek z indeksu WIG (dane miesięczne)
                

Przeciętna spółka wyceniana jest podobnie jak w grudniu 2008, lutym 2009, i listopadzie 2011 roku. Poniższy wykres pokazuje okresy, kiedy wyceny były takie jak obecnie :


                                             WIG w skali miesięcznej za ostatnie 11 lat

Tutaj krótka uwaga: Aktualne wyceny są dużo bardziej atrakcyjne ( przynajmniej jeśli chodzi o C/Z) niż w dołku poprzedniej bessy z roku 2016. Natomiast z technicznego punktu widzenia popularny wskaźnik wykupienia /wyprzedania Williams%R w wersji długoterminowej pokazuje drugi już dołek w swojej strefie wyprzedania, co w ostatnich kilkunastu latach wskazywało na rynkową okazję. Takie wyceny w latach 2009 -2011 pozwoliły WIG-owi na osiągnięcie trzycyfrowej stopy zwrotu, zaś w latach 2012-2015 było to ok.70%.


                                   Barometr Nastrojów Giełdowych   (źródło: qnews.pl)         

Barometr Nastrojów Giełdowych opracowany przez analityków serwisu Qnews.pl w dalszym ciągu wskazuje na duże pokłady strachu i zniechęcenia wśród inwestorów giełdowych, co paradoksalnie jest dobrą informacją z kontrariańskiego punktu widzenia.



                                     siła relatywna S&P 500 / WIG20  - skala tygodniowa

Wygląda na to, że wskazania podejmują próbę wzmocnienia naszego rynku blue chipów względem ich amerykańskiego odpowiednika w co najmniej średnim terminie, a to także jest dobra informacja.

Zerknijmy jeszcze na statystyki:


Wykres przedstawia roczne stopy zwrotu WIG od roku 2001 do chwili obecnej. Warto zauważyć, że rok zakończony ujemną stopą zwrotu niejako "gwarantował" dwucyfrowe zyski w okresie co najmniej dwóch kolejnych lat.

Reasumując:  Od początku roku, rynek istotnie skorygował już wyceny spółek C/Z z poziomu 15 do obecnych ok 10. Z historycznego punku widzenia wyceny stały się atrakcyjne a aktualny ich poziom pozwala obliczyć przyszły zwrot na akcjach WIG na poziomie średnio 10% rocznie i to z uwzględnieniem inflacji (100/10 = 10%). Oczywiście sygnałów typowo technicznych do zajmowania długich pozycji jeszcze nie ma i w międzyczasie może się jeszcze trochę zakotłować ( np. tzw. afera KNF i jej ewentualne konsekwencje ). Historia pokazuje jednak, że rynek wcześniej czy później otrząsa się z negatywnych informacji i ku zdumieniu i niedowierzaniu większości inwestorów rusza z impetem w górę.




6 komentarzy:

  1. ja mam taką teorię: $=4zł i czas na zakupy
    co Pan o tym myśli
    pirx

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie robię tego typu założeń. Warto jednak zauważyć, że od czerwca kolejne szczyty na parze USD/PLN (wykres tygodniowy) są kontrowane przez podaż - długie górne cienie. Wygląda to raczej na średnioterminową dystrybucję.

      Usuń
  2. Panie Adamie życzę wytrwałości.

    OdpowiedzUsuń
  3. Historia pokazuje że może też ostro zanurkować. To, że jest nisko nie oznacza, że nie może być niżej. Polska giełda jest w bessie i nie poradzicie na to naciąganiem wykresu pod własne teorie. Pozdrawiam, Eryk.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nikt niczego nie naciąga. Wykres Wig-u znajduje się w pobliżu długoterminowej linii trendu i w tej okolicy oczekuję zakończenia spadków. W typowej bessie znajdują się jedynie indeksy małych i średnich spółek, jeśli przyjmiemy kryterium 20% spadku. Spotkałem się z analizami (Piotr Nejdek, Paweł Szczepanik czy Wojciech Białek)w których autorzy faktycznie prognozują znaczne zniżki. W tej sytuacji należałoby założyć, że 23 letnia linia trendu zostanie złamana. Prawdę mówiąc na taki scenariusz nie położyłbym pieniędzy na stole. Pozdrawiam również.

      Usuń