O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 24 września 2018

Wykres Dolar Index zapowiedzią fali wzrostowej?


                                                   indeks dolara (skala tygodniowa)

    Ostatnie tygodnie wygenerowały interesujące sygnały na indeksie amerykańskiego dolara. Jak wiadomo jest on odwrotnie skorelowany z naszym Wig20, co bardzo dobrze oddaje powyższy wykres. Przez cały 2017 rok  znajdował się on w trendzie spadkowym a jego zakończenie zbiegło się w czasie z końcem wzrostów na samym Wig20.  Z technicznego punktu widzenia mamy fałszywe wybicie średnioterminowego oporu i powrót do wnętrza konsolidacji. Co ciekawe oscylatory sugerują kierunek południowy, co wskazuje na poprawę sytuacji na polskich blue chipach.  Poniżej wykres samego Wig20 :



 W układzie tygodniowym widać już siłę. Oczywiście nie można wykluczyć testu 2200 pkt. (czerwcowy dołek). W tym kontekście warto obserwować dalsze zachowanie indeksu dolara amerykańskiego tu Wydaje się, że trwałe  zejście poniżej poziomu 93 może być zapalnikiem kolejnej średnioterminowej fali wzrostowej największych spółek.



.

niedziela, 2 września 2018

Altus - Bomba z opóźnionym zapłonem?


W piątek rano media poinformowały o zatrzymaniu byłych członków zarządu Altus TFI, którym postawiono zarzuty wyrządzenia szkody majątkowej firmie windykacyjnej GetBack. Oczywiście, jak zwykle w takich przypadkach info zostało natychmiast odzwierciedlone w kursie akcji samego TFI  co skutkowało 34 procentowym załamaniem notowań.



                                                               Altus TFI dzienne

Dowodzi to  że afera GetBack jest cały czas rozwojowa i pokazuje, że walka z patologiami występującymi na rynku kapitałowym wchodzi w decydującą fazę (zbliżają się wybory?) Ponieważ na blogu nie zajmuję się polityką zatem przejdę do meritum. Pytanie retoryczne do czytelników : Dla ilu z Was artykuł, jaki ukazał się 8 sierpnia tutaj link stał się inspiracją do przynajmniej częściowego doważenia portfeli akcjami mocno przecenionego Altus TFI?

             Pytanie jest zasadne, ponieważ jak pokazuje powyższy przykład zasady o których wspominałem w kwietniowym poście pod tytułem   Niezawodny przepis na bankructwo
są uniwersalne i w wielu przypadkach są w stanie uratować skórę. 

We wspomnianym poście zamieściłem wykresy kilku spółek, które od pewnego czasu znajdowały się w trendach spadkowych i nie było żadnych sygnałów technicznych do zainteresowania się nimi przynajmniej dla inwestorów podążających za trendem wzrostowym. Średnia 200 sesyjna skutecznie chroniła bowiem przed próbami łapania dołków. Kilka wykresów :





                                                                     GetBack

   
Dwa dni po ukazaniu się posta notowania GetBack zawieszono bezterminowo.




                                                                     Unimot

Moment przejścia Unimotu na parkiet główny połączony z emisją akcji był dobrym miejscem do "opuszczenia okrętu"



                                                      Interma Trade (dawne Briju)

    Ponownie spadek pod średnią nie był okazją inwestycyjną a początkiem kłopotów.



                                                                            CIG

I ostatni przykład z kwietniowego posta to CIG. Jak widać na wykresie wiele wskazuje na to, że dynamiczne wybicie w górę zostało wykorzystane do "ubrania" entuzjastycznie nastawionego tłumu.

We wszystkich przypadkach występuje charakterystyczny element : kurs akcji znajdował się w długoterminowym trendzie spadkowym i jakiekolwiek próby łapania dołków kończyły się niepowodzeniem.  A wspominam o tym, ponieważ kilku czytelników w mailach dopytuje się , czy warto teraz kupić akcje Altusa argumentując, że taki spadek może być dobrą okazją. Nie znam przyszłości i nie zajmuję się jej prognozowaniem na podstawie ogólnie dostępnych informacji,  ponieważ większa ich część odzwierciedlona jest już najczęściej w kursie. 

Na notowania wpływa tak wiele czynników jak oczekiwania odnośnie przyszłych prognoz, aktualne zmiany w zarządzie a chociażby pogorszenie stanu zdrowia prezesa, powiązania kapitałowe z innymi spółkami, polityka.. i wiele innych. Przykład Altusa ( i wielu innych) pokazuje, że nawet Zbigniew Jakubas może się mylić ( no chyba że to było zagranie świadome ) i próba gry przeciw głównemu trendowi zwykle kończy się niewesoło. Na giełdzie jak nigdzie indziej sprawdza się zasada wypowiedziana przez pewnego znanego polityka, że "Nas nie przekonają że białe jest białe a czarne jest czarne", czyli ograniczone zaufanie do informacji i wszelkich publikowanych prognoz.  Podstawowe sposoby zarządzania pozycją, cięcie strat z nieudanych transakcji, inwestowanie wyłącznie w okresach, kiedy kurs znajduje się w trendzie wzrostowym ( nie zajmuję się gra na krótko) w okresach wzrostu indeksów giełdowych zapewniają w miarę spokojny sen. Jedna sprawa która mnie teraz ciekawi, to jak ostatnie wydarzenia na Altusie przełożą się na przyszłą koniunkturę giełdową, zwłaszcza w segmencie mniejszych spółek. Jakieś sugestie w komentarzach?