Wszelkie analizy publikowane na niniejszym blogu stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. (D.U. Z 2005 R. NR 206 POZ.1715)
O mnie
- ADAM
- Poland
- Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.
niedziela, 28 października 2012
Zastosowanie STS dla Swig80, czy coś już widać?
Czy wykorzystując oscylator Stochastic możemy się czegoś dowiedzieć o sytuacji na rynku małych spółek? Jak wiadomo oscylator wskazuje na potencjalne obszary wykupienia i wyprzedania danego waloru [indeksu] i nie ma większego zastosowania w trakcie trwania trendów . O ile taka teoria dość dobrze sprawdza się na wykresach w skali dziennej, to zastosowanie go do przewidywania długich trendów trwających często po kilkanaście miesięcy może przynieść dość zaskakujące rezultaty. Na wykresie powyżej zamieściłem sWig80 w skali miesięcznej od roku 1995 do chwili obecnej. Można tu wskazać potencjalne miejsca do otwierania i zamykania długich pozycji. Wprawdzie wykresy w skali miesięcznej nie za bardzo nadają się do precyzyjnego wyznaczania miejsc zawierania transakcji z powodu występujących opóźnień, tym niemniej można dla nich znaleźć zastosowanie np. na rynku funduszy inwestycyjnych.
Spójrzmy na wykres. Czerwonym kolorem oznaczyłem miejsca kiedy STS przebija od góry poziom wykupienia 80%, zielone zaś, kiedy pokonuje od dołu poziom 20% uznawany za poziom wyprzedania rynku. Jak widać w tym okresie wystąpiło sześć potencjalnych okresów w których dobrze było trzymać się z daleka od akcji a także sześć okresów dobrych do trzymania długich pozycji. Wystąpił tu również okres gdzie sygnał kupna powstał po przebiciu od dołu strefy 80% - w roku 2011, a także rok 2005 w którym wskaźnik spadł poniżej poziomu 50% a następnie po kilku miesiącach przebił go z kolei od dołu generując bardzo silny sygnał kupna. Ale to już historia. Spójrzmy na ostatni okres - ten który nas najbardziej interesuje. Na początku roku pojawił się sygnał zajęcia długiej pozycji i jak na razie jest on nadal aktualny.
Inną sprawą jest to, że STS a wraz z nim Swig80 od dłuższego zrobił się mocno ospały. Wydaje się, że dopiero pokonanie przez oscylator poziomu 50% pozwoli na przyśpieszenie wzrostów, bo prawdę mówiąc trend boczny, który trwa już ponad rok powoduje znużenie wielu inwestorów.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz