O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

piątek, 15 czerwca 2018

WIG - spojrzenie długoterminowe


 Na początku chciałem przeprosić czytelników, ponieważ wkradł się jakiś błąd i treść posta nie była widoczna. Złośliwosć przedmiotów martwych...

Dziś spojrzymy sobie na Wig w ujęciu naprawdę długoterminowym, czyli praktycznie od samego początku notowań. Tego typu wykresy w dużym stopniu eliminują bowiem wszechobecny szum rynkowy co pozwala na bardziej obiektywne spojrzenie na rynek i eliminację emocji (w dużej części), z którymi niewątpliwie związane jest inwestowanie na każdej giełdzie papierów wartościowych). Spójrzmy najpierw na WIG logarytmiczny w skali miesięcznej.  Pozwoli to nam na wykreślenie długoterminowej linii trendu




Jak widzimy notowania w ciągu kilku miesięcy notowania zeszły dość istotnie w kierunku linii trendu i obecnie znajdują się w odległości ok 15% powyżej. I teoretycznie z taką przeceną możemy mieć do czynienia na przestrzeni kilku najbliższych miesięcy. To w wersji podstawowej. Zerknijmy jeszcze na ten sam wykres w ujęciu liniowym :



Tutaj bardziej precyzyjnie można wyznaczyć momenty zmiany trendu. Wykorzystamy dwa narzędzia, które w przeszłości bardzo skutecznie prognozowały zmianę trendu na wzrostowy. Są to Schaff Trend Cycle (SCHAFF)  i  Stochastic Momentum Index  (STCH MTM).

Zmiana trendu na wzrostowy następowała za każdym razem, kiedy wskaźnik  SCHAFF przyjmował formę płaskiej linii po zejściu na swoje minima - pierwszy warunek. Drugi to sytuacja,  kiedy przynajmniej szybsza czerwona linia STCH MTM schodziła w obszar wyprzedania poniżej 40 a następnie przecinała od dołu linię czarną (wolniejszą). Ostatnie tego typu zdarzenia miały miejsce w pierwszej połowie 2012 roku i na początku roku 2016, co w obydwu przypadkach było początkiem dynamicznej fali wzrostowej. Niestety na chwilę obecna z czymś takim nie mamy jeszcze do czynienia, ale jeśli scenariusz po raz kolejny się powtórzy, to myślę, że jesień / przełom lat 2018/2019 może być miejscem zakończenia aktualnej tendencji spadkowej. I to jest ta optymistyczna wiadomość.


3 komentarze:

  1. Dziękuję za wartosciowy wpis jestem ciekawy po ile będzie usd w takim kluczowym momencie myślę ze więcej niż teraz.

    OdpowiedzUsuń
  2. usd bedzie poniżej 2 zł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń