Wszelkie analizy publikowane na niniejszym blogu stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. (D.U. Z 2005 R. NR 206 POZ.1715)
O mnie
- ADAM
- Poland
- Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.
wtorek, 14 sierpnia 2012
Franklin William Miller - twórca pierwszej piramidy finansowej
William 520 Procent Miller, Franklin Syndicate
To wcale nie Charles Ponzi, znany na całym świecie włoski imigrant, był twórcą pierwszej piramidy finansowej, choć to od jego nazwiska wzięło się określenie schemat Ponziego, które bywa używane jako synonim piramidy finansowej. Pierwszą osobą, która wprowadziła te pomysły w życie, był Franklin William Miller, handlarz z Brooklynu, który z czasem zyskał przydomek 520 procent.
W 1899 roku założył firmę Franklin Syndicate, która oferowała swoim klientom dziesięć procent zysku z włożonego kapitału w ciągu tygodnia. Jego piramida działała na zasadzie reinwestowania zysku wypracowanego przez każdego klienta - w ten sposób przez rok Miller był w stanie odciągać ludzi od prób wypłaty kapitału. Miller nie działał sam. Jego współpracownikiem był Bob Ammon, prawnik z Wall Street. To on rozdmuchał działalność Millera naganiając mu klientów. Połowa XIX wieku i początki XX wieku to były czasy inwestycyjnych i spekulacyjnych szaleństw. Nie istniały systemy kontroli rynków finansowych, nie było sprawnego przepływu informacji, a dla drobnego ciułacza działalność magnatów finansowych z Wall Street to była czarna magia. Łatwo było ich mamić obietnicą spektakularnego bogactwa .
Gdy działalność Millera prześwietlił reporter The Boston Post i opublikował tekst, w którym stwierdził, że firmowe kasy są puste, wybuchła panika. Inwestorzy usiłowali wypłacić swoje pieniądze, co oczywiście okazało się niemożliwe. W sumie Miller zdefraudował ponad sto tysięcy dolarów, co według dzisiejszej siły nabywczej, szacuje się na około milion dolarów. Został skazany na 10 lat więzienia. Po tym jak wyszedł na wolność otworzył sklep z warzywami na Long Island.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz