O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

czwartek, 30 listopada 2017

Czy zawita do nas św. Mikołaj?


Kończący się miesiąc upłynął pod znakiem niezdecydowania co do kierunku głównych indeksów giełdowych. Ciekawie działo się zwłaszcza w segmencie średnich spółek.


                                                  mWig40 skala tygodniowa


W połowie miesiąca wspominałem o niepokojących sygnałach technicznych, jakie tworzą się na indeksie mWig40 w skali tygodniowej. Wspomniane zagrożenia nie zostały jak do tej pory zanegowane. Chodzi głównie o spadek indeksu poniżej rocznej SMA, która notabene także zmieniła kierunek na spadkowy. Wskaźnik trendu DMI w dalszym ciągu znajduje się w trendzie wzrostowym, co prawda dynamika samego ADX jak na razie  nie jest duża, ale to się może zmienić. Tygodniowy RSI przekroczył zaś od góry poziom równowagi 50 co jest także ostrzeżeniem przed pogłębieniem zniżek na tym rynku.

                                                     Wig20 skala dzienna


Drugim ciekawym indeksem jest Wig20 (pośrednio Wig). Co prawda trzyma się on mocniej niż mWig40 jednak takie podrygiwanie bez konkretnych rozstrzygnięć każe zadać pytanie o możliwy scenariusz na najbliższą przyszłość.  Jedna sprawa jest bowiem ewidentna. Od początku września trwa tu dystrybucja co pokazuje A/D line. Średnia 100 sesyjna także po raz drugi została naruszona. Nie musi się to co prawda zapoczątkować silniejszą wyprzedaż, jednak wczorajsza sesja podczas której indeks runął o blisko 2% daje do myślenia.

Zachodzi teraz pytanie, które zapewne wielu inwestorów sobie zadaje. Czy w tym roku wystąpi tzw. rajd św Mikołaja. Prawda jest taka, że wiele czasu już nie zostało i oczywiście wszystko może się zdarzyć, jednak biorąc pod uwagę wspomniane sygnały techniczne osobiście nie obstawiałbym takiego scenariusza. Z drugiej strony wiadomo, że na giełdzie nie ma zbyt wielu inwestorów indywidualnych (systematyczne odpływy środków z funduszy akcji) i duży inwestor instytucjonalny może sprawić jakąś niespodziankę czego sobie i Wam - drodzy czytelnicy - życzę.2 komentarze:

  1. Obroty dzisiaj mega duze...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakby patrzeć dobrze wstecz, to jeśli raz można mówić o jakimkolwiek rajdzie, to w przypadku roku 2012. Wówczas ten grudniowy wzrost był faktycznie zauważalny, potem raczej nieznacznie.

    OdpowiedzUsuń