O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

niedziela, 19 listopada 2017

sWig80 - wstępne sygnały zmiany trendu?



                                       Indeks najmniejszych spółek sWig80 jest tym, który w bieżącym roku posiadaczom najmniejszych walorów sprawił największy zawód. Podawano wiele przyczyn takiego stanu rzeczy począwszy od przyszłorocznej likwidacji OFE - jaki znamy w obecnym kształcie -  poprzez brak zainteresowania inwestorów indywidualnych giełdą kończąc na mniej lub bardziej prawdopodobnych innych przyczynach. Faktem jest, że najmniejsze spółki w ostatnim roku ( również w tym) spośród wszystkich głównych indeksów spisywały się zdecydowanie najgorzej -wykres. Jak mówi popularne przysłowie - "Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło". Wspominam o tym nie bez kozery, ponieważ po raz pierwszy od marca, czyli ostatniego szczzytu notowań pojawiły się pierwsze jaskółki wskazujące na co najmniej próby zatrzymania tendencji spadkowej na sWig80. Zerknijmy na kilka wykresów. Najpierw fundamenty.


Powyższy wykres pokazuje roczną zmianę wskaźnika C/WK sWig80 względem C/WK Wig20. W normalnej sytuacji ( w czasie trendu wzrostowego ), czyli tego co mamy także na szerokim rynku to sWig80 notuje wyższe wyceny. Tutaj mamy ewidentnie do czynienia z oczywistą anomalią.



Z kolei powyższy wykres tygodniowy sWig80 wskazuje na dwie istotne informacje z punktu widzenia wyceny na sposób "techniczny" Mamy tu średnioterminowe wsparcie, które jest osiągnięte przy rekordowo wyprzedanych oscylatorach. Zwraca tu uwagę zwłaszcza tygodniowy RSI, którego wskazania osiągnęły poziom nienotowany od sierpnia 2011 roku, czyli pamiętnego krachu.



Równie ciekawie prezentuje się wykres dzienny indeksu. Po raz pierwszy od kwietniowego szczytu pojawiła się pozytywna dywergencja Bear Power względem sWig80. Dodam, że takie wskazania występują obecnie na kilku innych wskaźnikach dobrze wychwytujących typowe dywergencje (DPO,ROC czy TRD) Czytelników zainteresowanych techniczną stroną zagadnienia jak zbudowane są wspomniane oscylatory, a także jak je odczytywać odsyłam na stosowne strony, które łatwo znaleźć w sieci.

Oczywiście same dywergencje nie wskazują jeszcze na zmianę trendu, są jedynie ich pierwszą jaskółką. W przypadku analizowanego indeksu pierwszą istotną strefą oporu jest zaznaczona na wykresie 14 350 pkt. Jeżeli w najbliższym czasie sWig80 upora się z nią, to utworzą się techniczne warunki do zmiany trendu w nieco dłuższym interwale.

3 komentarze:

  1. Witam,czy istnieje etf na swig80,albo fundusz oparty tylko na swig80,pytam bo nie moge tego znaleść???

    OdpowiedzUsuń
  2. Fundusz to np. Metlife Małych Spółek

    OdpowiedzUsuń
  3. A może tym razem będzie trochę inaczej i to Wig20 podąży w kierunku sWig-u?

    OdpowiedzUsuń