O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

niedziela, 4 października 2015

Portfel Techniczny - podsumowanie trzech lat.




 Jutro mija dokładnie trzy lata od kiedy na blogu utworzyłem pewien projekt Budujemy Portfel Techniczny
Przypomnę, że portfel zarządzany jest w realnych warunkach rynkowych a o przeprowadzonych operacjach informuję natychmiast na blogu w celu zachowania maksymalnej przejrzystości. Natomiast wyniki portfela staram się publikować w miesięcznych rozliczeniach i każdy, kto na bieżąco śledzi moje wpisy orientuje się jak to wygląda w praktyce.

 W dzisiejszym poście chciałbym porównać trzyletni wynik portfela w zestawieniu z różnymi popularnymi grupami funduszy akcyjnych inwestujących w Polsce i na całym świecie. Poniżej zestawienie poszczególnych grup uszeregowanych wg malejącej stopy zwrotu.

       - akcji polskich miśs                                                    + 37,1 %
       - Portfel Techniczny                                                    + 34,8 %
       - akcji amerykańskich                                                 + 31,4 %
       - akcji europejskich rynków rozwiniętych          + 26,7 %
       - akcji globalnych rynków rozwiniętych              + 25,6 %
       - mieszane zagraniczne aktywnej alokacji          + 19,4%
       - akcji azjatyckich bez Japonii                                  + 10,4 %
       - akcji polskich uniwersalnych                                  + 11 %
       - akcji europejskich rynków wschodzących         - 0,83 %
       - mieszane polskie aktywnej alokacji                     - 1,32 %
       - akcji globalnych rynków wschodzących             - 10,9 %
       - akcji tureckich                                                              - 16,8 %
       - akcji rosyjskich                                                             - 33 %

                                                      obliczenia własne na podstawie danych z www.analizy.pl

 W zestawieniu nie ująłem funduszy inwestujących na rynku japońskim z tego powodu, że nie stanowią one istotnej odrębnej grupy funduszy. Po drugie, w przypadku dwóch reprezentantów tego kraju mamy do czynienia z mocnym rozstrzeleniem wyników - NN Japonia zyskał bowiem + 90,5 %, natomiast PKO Akcji Rynku Japońskiego jedynie + 29,2 %. Uznałem jednak, że mimo wszystko warto będzie o tym wspomnieć.

Oczywiście w ramach poszczególnych grup wyniki poszczególnych funduszy różnią się między sobą niekiedy znacząco, ale trudno jest mi sobie wyobrazić kogoś, kto systematycznie trafia wyłącznie w te najlepsze. Dlatego właśnie dla poszczególnych grup została wyznaczona średnia.


W trzyletnim zestawieniu szerokiej gamy grup funduszy inwestycyjnych blogowy Portfel Techniczny zachowuje się całkiem przyzwoicie nawet biorąc pod uwagę spadki jakie mają miejsce od ładnych kilku miesięcy. Kolejny rok utrzymuje się on w czołówce rozwiązań akcyjnych. Oczywiście w tym okresie nie ustrzegłem się kilku błędnych decyzji, które nieco obniżyły całkowitą stopę zwrotu. Musimy jednak wziąć pod uwagę warunki w jakich przyszło nam inwestować. Przypomnę może kilka tegorocznych "kwiatków". Początek roku to załamanie kursu złotego względem franka szwajcarskiego, później polityczne zapowiedzi pomocy "frankowiczom" uderzające głównie w sektor bankowy. Następnie ryzyko "Grexitu", pęknięta spekulacyjna bańka w Chinach, co było także powodem tąpnięcia na światowych parkietach, a obecnie (w naszym grajdole) próby obłożenia transakcji giełdowych nowym podatkiem, czy najnowsze pomysły majstrowania przy konwersjach funduszy w ramach parasola (co  w rezultacie istotnie wydłuży czas konwersji).

 No ale nic, do wyborów coraz mniej czasu i można żywić nadzieję, że przynajmniej część pomysłów naszych polityków nie zostanie wprowadzona w życie. W przeciwnym razie możemy doczekać się czasów ( oby nie), w których inwestowaniem będzie zajmować się jedynie niewielka grupa najbardziej zdesperowanych miłośników podejmowania ryzyka. Cóż, pożyjemy, zobaczymy. Myślę, że druga połowa miesiąca powinna dać więcej odpowiedzi na nurtujące nie tylko mnie pytania.








19 komentarzy:

  1. Czy wobec tego, że najczęściej wybieranym przez Ciebie funduszem akcji jest UniAkcje MISS, uważasz, czyli reprezentant kategorii wygrywającej z Twoim portfelem, uważasz, że całe to Twoje analizowanie jest mimo wszystko coś warte? Przecież zwykłe "kup i trzymaj" na UniAkcje MISS dałyby praktycznie identyczny rezultat jak Twoje kombinowanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiem pytaniem : Czy wiesz może, która grupa funduszy okaże się najlepsza za kolejne trzy lata? Podejrzewam że nie, no chyba ze jesteś jasnowidzem. Poza tym portfel mierzy się wyłącznie z indeksem szerokiego rynku Wig, a tu przewaga jest blisko trzykrotna. Zestawienie, które opublikowałem ma na celu pokazanie, że logiczna długoterminowa strategia jest w stanie pokonać znakomitą większość rynków, a UniAkcje MIŚS jest tylko środkiem do osiągnięcia celu a nie celem samym w sobie. Tak dla Twojej ciekawości, to wynik portfela za ostatnie trzy lata jest lepszy niż wspomnianego funduszu, więc chyba jednak - jak piszesz - "kombinowanie" opłaciło się. Poza tym jestem ciekaw, czy w przyszłości również zamieścisz swój komentarz, kiedy małe i średnie spółki wejdą w trend spadkowy ( a kiedyś wejdą ). Obawiam się, że tak jak większość piszących pod wpływem emocji - nie.

      Usuń
  2. Ładny wynik Panie Adamie .Fajerwerków nie ma ale końcówka długoterminowego rynku niedźwiedzia nie rozpieszcza.Gratulacje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki, jednak niedosyt pozostaje. Zobaczymy jak to będzie w kolejnym roku. Przydałby się jakiś dłuższy trend, bo tegoroczna zmienność jest stresująca.

      Usuń
    2. Ja tesknie za latami 2003-7 cokolwiek sie kupilo mozna bylo przytulic od kilkudziesieciu do kilkuset %. A nie jak teraz co 2 miesiace albo wojna, albo kryzys. Takie szarganie zdrowia.

      Usuń
    3. Zgadzam się w pełni. W dzisiejszych czasach trzeba non stop pilnować inwestycji i niestety nie wystarczy już kupić i zapomnieć.

      Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Panie Adamie.Co Pan sadzi o aktualnej sytuacji w Turcji,czy rozważa Pan konwersje części środków portfela blogowego.Dzięki za profesjonalne prowadzenie bloga.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rynek turecki w ostatnich miesiącach jest dość nieprzewidywalny. Na wykresach funduszy inwestujących w Turcji widać, że notowania znalazły się w rejonach poprzednich dołków. Warto pamiętać jednak o dodatkowym ryzyku kursowym, które w ostatnim roku dało o sobie znać. Jeśli pojawi się wyraźny trend wzrostowy na wykresach tureckich funduszy to wezmę je pod uwagę. Na dzień dzisiejszy bardziej intensywnie obserwuję fundusze polskich akcji. Pozdrawiam również.

      Usuń
    2. Dołki były w połowie września. Teraz XU100 pnie się w górę aż pozazdrościć. W 14 dni +9% to źle ?

      Usuń
  5. Szkoda ze nie ma funduszu inwestujacego w budowlanke tam spolki porobily po 100% rocznie mws,elb,elt,bdx. Przydalby sie jakiś UniBudownictwo?😊

    OdpowiedzUsuń
  6. Analiza DAX i SP500:

    http://myalterfinance.blogspot.com/2015/10/analiza-indeksow-cz3.html

    OdpowiedzUsuń
  7. Październik ladnie sie zapowiada. Wskaźnik ox krotkoterm jest bliski sygnalu K. PIS obiecal ze zlikwiduje podatek od kopalin. Czyli kgh i inne tuzy moga dać paliwo do wzrostów. Niestety gpw zalezna jest od polityki. Ofe nas dobilo a likwidacja podatku by dodala nam skrzydel.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zamiast obietnic polityków wolałbym konkrety, ale na te zapewne przyjdzie trochę poczekać. Takie wzrosty indeksów w sytuacji spadających wskaźników wyprzedzających koniunktury, takich jak np. PMI, każą zadać pytanie o ich charakter. Kolejny tydzień, dwa powinny dać jakieś konkrety.

      Usuń
  8. Ja znów jestem w akcjach ale po pamiętnej zwale -6 procent teraz wchodzę etapowo na początek 30procent portfela.Co prawda ryzyko następnego takiego spadku jest nikłe to bardziej boje sie o swoją psychikę która mogła by tego nie udźwignąć-).Panie Adamie z wpisów sadze że Pan niedzwiedzio nastawiony?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze Pan to ujął. Giełda to psychologia i to jest najbardziej zawodny element w inwestowaniu. Co do perspektyw rynku, to czekam na pojawienie się sygnałów kupna na tygodniowych wykresach funduszy miśs. Na chwilę obecną jeszcze się nie pojawiły.

      Usuń
  9. Czekając na krach pojawia się nowa okazja
    http://www.czasnazysk.pl/wykres/mwig40

    OdpowiedzUsuń
  10. w swoim portfelu FI dokonałem konwersji około 30% na akcje. rozważałem też turcję. niestety tragiczny zamach więc czekam.
    pirx

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Osobiście czekam cierpliwie na pojawienie się technicznych sygnałów kupna na wykresach tygodniowych funduszy akcyjnych. Ostatni tygodniowy rajd indeksów wygląda mi na gwałtowną korektę trendu spadkowego, a nie zmianę samego trendu. Taką tezę zdają się potwierdzać wysokie obroty na ostatnich sesjach, co może być już oznaką dystrybucji. Na chwilę obecną zatem preferuję instrumenty bezpieczne. Co do Turcji, to uważnie ją obserwuję, ale tak jak wspomniałeś ryzyko polityczne jest tu ciągle obecne.

      Usuń