O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

sobota, 2 grudnia 2017

Para walutowa USD/PLN a Wig20 w ciekawym miejscu


 Dziś kolejne wskazówki co do możliwych rozstrzygnięć indeksu Wig20 w najbliższym czasie.


                                                        USD/PLN tygodniowy

Spójrzmy najpierw na poziomy pary walutowej USD/PLN i miejsca w którym się to odbywa w kontekście wskazań historycznych. Jak widzimy kurs zatrzymał się dokładnie w miejscu, w którym był ostatnio w maju 2015 roku tworząc jednocześnie pozytywną dywergencję na wskaźnikach.


                                                      Wig20 tygodniowy
                               
Ktoś może zapytać - I co z tego?  Na powyższym wykresie strzałką zaznaczyłem miejsce z maja 2015 roku, w którym polski  złoty był tak mocny jak obecnie...

To oczywiście może być zbieg okoliczności, ale biorąc pod uwagę fakt, że w najbardziej płynne spółki z dwudziestki inwestuje głównie kapitał zagraniczny, a roczna stopa zwrotu dla Wig20 wycenianego w USD wynosi prawie 60% to chęć do potencjalnego zrealizowania zysku może okazać się nader kusząca.
Chciałbym jednocześnie zastrzec, że nie jest to w żadnym wypadku rekomendacja, tylko propozycja do przemyśleń i zwrócenia uwagi na pewne aspekty rynku, które często umykają pod naporem tzw. szumu medialnego odwracającego uwagę od istoty rzeczy.


1 komentarz:

  1. Jeżeli jeszcze połączyć powyższą analizę z analizą Pana W.Białka:
    http://wojciechbialek.blox.pl/2017/11/Dynamika-CPI-najwyzej-od-5-lat.html

    OdpowiedzUsuń