O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

czwartek, 31 grudnia 2015

Portfel Techniczny - podsumowanie na koniec grudnia 2015 r           
 Kończący się 2015 rok nie był niestety łaskawy dla blogowego Portfela Technicznego. Stracił on od początku roku 11% i w trzyletniej historii jest to jego pierwszy rok zakończony wynikiem ujemnym. Na taki wynik złożyła się głównie ostatnia, "turecka" transakcja. Jak pamiętamy głównym powodem załamania rodzącego się trendu wzrostowego indeksu BIST 100 było zestrzelenie rosyjskiego samolotu przez turecką armię, co w dużym stopniu wypłoszyło zagranicznych inwestorów.

Pomimo takiego wyniku, całkowita stopa zwrotu na poziomie 24,6% w dalszym ciągu wyraźnie odstaje od tego, co można było osiągnąć na szerokim rynku a także w segmencie funduszy polskich obligacji uniwersalnych - wykres.

 Generalnie najbardziej poszkodowanym indeksem giełdowym w upływającym roku jest WIG20 z blisko 20 procentowym uszczupleniem jego wartości. Na taki wynik złożyła się glównie mocna zniżka indeksu banków - 23,5%, co było pokłosiem propozycji nałożenia podatku od aktywów. Jak się wczoraj dowiedzieliśmy będzie on wynosił 0.44% w skali roku od zgromadzonych aktywów. Co ciekawe podatkiem nie będą objęte SKOK-i.

 Cóż można byłoby życzyć sobie w przyszłym roku. Na pewno wykreowania się stabilnego trendu wzrostowego na naszym parkiecie. W kwestii prywatnej zaś chciałbym wszystkim czytelnikom życzyć zdrowia i spełnienia osobistych marzeń. Nie wiemy, co przyniesie 2016 rok, ale możemy życzyć sobie, aby był lepszy od poprzedniego i wiodło nam  się w nim znakomicie.

 Na koniec jeszcze podam skład blogowego Portfela Technicznego. Na dzień 30 grudnia 2015 roku znajduje się w nim  61,4113 j.u. UniKorona Pieniężny, co przy cenie jednostki 202.91 zł daje wartość 12 460 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz