O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 14 grudnia 2015

Rozliczenie ostatniej konwersji w Portfelu Technicznym  Stan portfela przed konwersją :  UniKorona Pieniężny  33.3407 j.u. X  202.81 zł = 6761 zł
                                                 UniAkcje Turcja         91.9381 j.u. X  61.93  zł  = 5693 zł

 Stan portfela po konwersji :    5693 zł / 202.81 zł =  28.0706 j.u. + 33.3407j.u = 61.4113 j.u. UniKorona Pieniężny.

 Stan aktualny to 61.4113 j.u UniKorona Pieniężny X  202.81 zł = 12 454 zł.

 Niestety nie była to udana transakcja. Poprawny początkowo techniczny sygnał wejścia z powodów politycznych zamienił się w 4.5 procentową stratę. Zestrzelenie przez Turcję rosyjskiego samolotu a także dzisiejszy incydent na Morzu Czarnym może na dłuższy czas zniechęcić potencjalnych inwestorów do zainteresowania się tureckimi akcjami. Dowodzi tego znacznie zwiększona zmienność, jaka pojawiła się ostatnio na tym rynku. BIST100 zachowuje się bardziej jak pojedyńcze akcje niż zbiorczy indeks giełdowy.

 Na pocieszenie ( jeśli jest się z czego cieszyć...) wypada dodać, że nasz WIG, który jest benchmarkiem dla blogowego portfela w całym okresie jego funkcjonowania ( od 04-10-2012 r. ) praktycznie wykasował cały zysk ! Ciekawe, że dzieje się to w sytuacji w miarę przyzwoitego wzrostu PKB w naszym kraju. Przyczyny oczywiście są znane i w związku z tym nie będę ich tu omawiał.

 Na chwilę obecną widać już, że będzie to pierwszy rok, w którym Portfel Techniczny poniósł stratę. No cóż "takie jest życie" - chciałoby się powiedzieć. Pod jednym z ostatnich postów pojawiło się pytanie, czy opublikuję podsumowanie za grudzień. Skoro zdecydowałem się prowadzić portfel online, to spadek jego wartości nie jest najmniejszym powodem do zakończenia tej przygody. Generalnie - powodów o których kilkakrotnie pisałem - wolę inwestować na GPW. Niestety w ostatnich miesiącach sytuacja nie zachęca do podejmowania tego rodzaju prób. Z drugiej strony wcześniej, czy później akcje staną się tak tanie, że z fundamentalnego punktu widzenia zagraniczny kapitał portfelowy skusi się. Warunkiem jest uspokojenie się sytuacji politycznej w Polsce.

1 komentarz:

  1. Myślę, że spadek był tutaj do przewidzenia po sytuacji z samolotem. Ciekawe jak szybko akcje spadły po podaniu informacji do opinii publicznej.

    OdpowiedzUsuń