O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

sobota, 1 sierpnia 2015

Portfel Techniczny - rozliczenie na koniec lipca 2015r Tradycyjnie już na koniec kolejnego miesiąca rozliczam notowania blogowego Portfela Technicznego.

Wartość portfela na koniec lipca wyniosła  14 434 zł.  Składa się na to 126.00 j.u. funduszu UniLokata przy cenie jednostki  114,56 zł

  Oznacza to stopę zwrotu na poziomie +44,3 % osiągniętą po 34 miesiącach prowadzenia online Portfela Technicznego. W analogicznym okresie zwrot benchmarku Wig wyniósł  +20,3 %

Powyższy wykres oparty na notowaniach miesięcznych nie pokazuje jednak dramaturgii z jaką miały do czynienia rynki finansowe, zwłaszcza w ostatnim miesiącu. Przeciągające się bez końca negocjacje w sprawie udzielenia Grecji kolejnego wsparcia finansowego ( wystąpiło rzeczywiste ryzyko Grexitu ), jak i krach na giełdzie w Szanghaju, to były główne powody zawirowania na większości światowych parkietach. Także spadające ceny surowców sygnalizowały o spowalniających gospodarkach, zwłaszcza rynków wschodzących

Na naszym podwórku dochodzi jeszcze sprawa podatku bankowego i kwestia przewalutowania kredytów frankowych. Na wykresie poniżej zamieściłem zmienność naszego Wig-u od momentu przeprowadzenia ostatniej konwersji w Portfelu Technicznym (od 17-06-2015 ) do ostatniego dnia lipca :
            Uważam, że komentarz pozostaje zbyteczny. Jakie zatem perspektywy na najbliższą przyszłość. Najistotniejszą  sprawą, jeśli chodzi o rynek akcji, jest konieczność wyraźnego zwiększenia szerokości rynku, to znaczy liczby ( odsetka ) akcji, które wraz ze wzrostami indeksów notują swoje roczne maksima. W ostatnich kilku postach wspomniałem o delikatnej poprawie na tym polu, jednak to jeszcze nie jest to. Można mieć tylko nadzieję, że większość dotychczasowych zagrożeń została już zdyskontowana ( dochodzi jeszcze niepokojące oczekiwanie na pierwszą podwyżkę stóp w USA ) i rynek w sierpniu ruszy w górę. Przynajmniej niwelując straty z ostatnich trzech miesięcy.

3 komentarze:

 1. Moim zdaniem warto mieć na uwadze że jesień to tradycyjny okres dla spadków na giełdach, może nie sierpień, ale wrzesień/październik. Potem listopad przynosi wzrosty, zaczyna się tradycyjny rajd na koniec roku. U nas październik dodatkowo łączy się z wyborami, w USA rynek konsoliduje już ponad pół roku, wizualnie przypomina to rok 2000 i 2007 (s&p 500, wykres miesięczny).

  OdpowiedzUsuń
 2. Fakt, jesienią zawsze jest gorzej

  OdpowiedzUsuń
 3. fkhttp://www.forum-kredytowe.pl3 sierpnia 2015 07:00

  Faktycznie obserwuje się bardzo duże spadki na giełdzie. Jest to głównie skutek obietnic wyborczych. Na przykład spadł ostatnio bank KGHM. Wielu analityków twierdzi,że cała sytuacja jest również przez Chiny, które od lat zmagają się z większym kryzysem i w przyszłości może to jednak rzutować na Polskę. Miejmy nadzieję,ze pod koniec roku będzie widoczne większe ożywienie.

  OdpowiedzUsuń