O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Zmiana w Portfelu Technicznym
W dniu dzisiejszym zleciłem konwersję wszystkich jednostek UniAkcje Miśs na UniKorona  Pieniężny. Głównym powodem decyzji jest powstanie istotnych technicznych sygnałów sprzedaży na indeksach sWig80 i mWig40. Chodzi o błyskawiczne i gwałtowne przebicie rocznej średniej kroczącej przez indeksy, co w praktyce oznacza zmianę trendu na spadkowy.

Jak słusznie zauważył jeden z komentujących czytelników, jesteśmy świadkami pojawienia się tzw. Czarnego łabędzia. W dobrej aktualnej sytuacji gospodarczej Polski ( rosnący PKB, korzystne odczyty wskaźników wyprzedzających koniunktury ) krach na giełdzie był praktycznie bardzo mało prawdopodobny - a jednak wystąpił. Czy jest to zapowiedź powrotu bessy?  Po roku 1989 byłby to zapewne pierwszy taki przypadek, ale może "drukowana ekonomia" zmieniła dotychczas obowiązujące zależności rynkowe? No cóż - pożyjemy, zobaczymy.

13 komentarzy:

 1. Adamie co ty wypisujesz ? Krach był bardzo mało prawdopodobny ?
  At pokazywało coś innego !!!
  Coś w tym jest że kupujesz na górce i sprzedajesz na dołkach .Przykre
  Tobiasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Załamanie na giełdzie najczęściej jest pierwszym sygnałem pogorszenia w realnej gospodarce. Jeśli chodzi o Polskę, to odczyty wskaźników wyprzedzających takich jak PMI i produkcja przemysłowa nie wskazywały na taki scenariusz. Krach jest skutkiem wyłącznie sytuacji na rynkach zagranicznych (głównie spowolnienie w Chinach). A ponieważ rynki działają na zasadzie naczyń połączonych to mamy taki a nie inny rezultat. Jeżeli twierdzisz, że przewidziałeś to załamanie, to wybacz ale w tym momencie mnie rozbawiłeś. Proponuję również ostudzić emocje. Od początku prowadzenia bloga zauważyłem, że w okresach głębszych korekt często pojawiały się komentarze nacechowane sporym ładunkiem emocji. Zwykle był to sygnał do ocieplenia atmosfery na parkiecie. Zresztą na innych znanych blogach było podobnie i teraz jest tak samo. Mimo wszystko dziękuje za komentarz i pozdrawiam.

   Usuń
  2. Ocieplenia atmosfery ?!
   Dziś się wszystko zieleni. Skoro nie masz na myśli nadchodzącej fali upałów, to może przewidując nadchodzące ocieplenie atmosfery na giełdzie można było poczekać ze sprzedażą ?
   Zakładając, że się odbije to zlecając konwersję teraz tylko się straci.

   Usuń
  3. Nie zrozumieliśmy się. Ocieplenie ( chwilowe ) atmosfery występuje zwykle PO ( nie mylić z partią polityczną ) pojawieniu się takich komentarzy i dopiero teraz można oczekiwać ocieplenia. Koń przed wozem a nie odwrotnie...

   Usuń
 2. Aby nie za szybko ??

  Ni Mh.. nie potwierdza jeszcze spadkow...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokonane wsparcie 2150 pkt na Wig20, podobnie 50 000 na Wig, na mniejszych przebite 200 sma - wszystko ze sporą luką na otwarciu. Każdy ma inny zestaw narzędzi. W każdym razie uważam, że obecnie priorytetem powinna być ochrona kapitału a nie próby łapania dołków.

   Usuń
 3. Wczoraj krach, dzisiaj euforia.Sam nie wiem czy dobrze ze wczoraj sprzedalem, ale w 2007 nie sprzedalem a potem tygodniami siedząc przy kompie patrzylem jak dalej spada nie jesto mile.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tą euforią wolałbym poczekać do końca sesji. Po załamaniu zwykle przychodzi odreagowanie i często jest wykorzystywane do dystrybucji. Rok 2007 to jednak trochę inna bajka chociażby ze względu na duże przewartościowanie wycen akcji. Sam jestem ciekaw co z tego wyjdzie, na dzień dzisiejszy jednak wydaje się, że główne indeksy wybiły impuls. Wymaga to jeszcze potwierdzenia w najbliższych dniach, jednak nie wygląda to dobrze.

   Usuń
  2. Jak sprzedałeś to pewnie wzrośnie. Ja tak mam. Za to jak nie sprzedam to leci dalej na łeb i szyję. Dziś Azja chyba odbija...

   Usuń
  3. Nie jest istotne, czy wzrośnie dziś, czy za tydzień. W inwestowniu trzymam się swojej strategii i to ona decyduje o zyskach w dłuższym okresie czasu - bo na taki zaplanowałem inwestycję w fundusze. W związku z tym nie podniecam się krótkoterminową zmiennością na rynku. Dotychczasowe wyniki portfela - nawet uwzględniając poprawkę na poniedziałkowe załamanie - biją na głowę benchmark, czyli indeks WIG o około 200% ! Tak, że spokojnie.

   Usuń
 4. Ja też w poniedziałek dokonałem konwersji wszystkich miss; NN, Skarbiec, Unikorona. teraz trzeba chronić kapitał Wprawdzie zwała spowodowała, że wszystkie zyski poszły z dymem. Gdybym dokonał konwersji w ubiegłym tygodniu zachowałbym dodatkowe 5-6%. Na razie wolę jak Adam przeczekać burzliwe czasy bo jak mawiają lepiej stracić okazję niż pieniądze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie Adamie ,złożyłem zlecenie odkupienia w bossafund funduszu UNIAKCJE MAŁYCH I ŚREDNICH SPÓŁEK dn.20-08-15 przed godz.23,wycenę zrobiono mi 24-08-15,proszę o odpowiedź czy zrobiono to prawidłowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie korzystałem dotąd z tej platformy i nie wiem z jaką szybkością są w niej dokonywane zlecenia, zwykle jednak trwają dwa dni robocze po dniu złożenia zlecenia. Jeśli złożył je Pan w w czwartek, to powinno być zrealizowane z ceną poniedziałkową. Wygląda na to, że zrobiono to prawidłowo.

   Usuń