O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

czwartek, 7 maja 2015

Czy historia znów zatoczyła koło?




   W drugiej połowie marca analizowaliśmy sobie zachowanie dwóch interesujących nas klas aktywów, czyli roczną zmianę grupy funduszy Miśś :  Przełom na rynku akcji? , a także roczną stopę zwrotu funduszy dłużnych polskich uniwersalnych : Fundusze obligacji już nie dadzą zarobić?  Dziś postanowiłem zaktualizować tamte dane i zobaczyć, co takiego zmieniło się w międzyczasie.

 Pierwsza rzecz, która od razu rzuca się w oczy to - w przypadku obligacji - zmniejszenie się rocznej stopy zwrotu o niemal połowę licząc od lutowego szczytu. W rzeczywistości osoby, które wówczas kupowały jednostki tych funduszy są już na minusach! Przypomnę, że w lutym rozwiązania obligacyjne zanotowały rekordowe napływy środków.

 W przypadku zaś funduszy typu Misś sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie. W tabelach wyników tego typu funduszy, przeciętny oszczędzający widzi już średni roczny zwrot na poziomie ok  +9%. Te fakty bez wątpienia potwierdzają tezę o definitywnym już końcu hossy na rynku polskich obligacji. Nie może zatem dziwić trzeci z kolei miesiąc napływu nowych środków do funduszy mniejszych spółek potwierdzając trwająca hossę. Również Indeks Cenowy obejmujący 904 spółki o równym udziale każdej z nich ( 0,111%) niemal każdego dnia notuje kolejne rekordy. To także dobry prognostyk na dalszą cześć roku.

Oczywiście kwestią otwartą są krótkoterminowe korekty, które stanowią nieodłączną część procesu inwestowania i stanowią zwykle dobre okazje do powiększenia posiadanych pozycji.

Podsumowując : Giełda - podobnie jak cała gospodarka - po raz kolejny zachowuje się zgodnie z historycznym wzorcem obligacje - akcje - surowce ( pojawiły się sygnały zmiany trendu na rynku ropy sugerując bliski koniec deflacji ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz