O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 30 marca 2015

Fundusze obligacji już nie dadzą zarobić?  Dzisiejszy krótki wpis jest niejako nawiązaniem do poprzedniej analizy. Wykres zamieszczony powyżej jest dowodem na to, że rynki akcji/obligacji są ze sobą odwrotnie skorelowane o czym wie zapewne większość czytelników. Co więcej, informacje o rocznej stopie zwrotu funduszy obligacji można wykorzystać jako jeszcze jedno narzędzie podpowiadające na jakim rynku warto obecnie zaangażować kapitał na okres co najmniej kilkunastu miesięcy.

Cechą charakterystyczną polskich funduszy obligacyjnych w ostatnich latach był maksymalny roczny zwrot zawierający się w okolicach 10-11%. Konsekwencją tego było zmniejszenie się stóp do poziomu ok 2% w okresie następnych kilkunasty miesięcy. Jeśli przyjmiemy, że w obecnym cyklu szczyt rentowności funduszy mamy za sobą ( oczywiście na rynku nigdy 100 procentowej pewności mieć nie będziemy, ale na czymś musimy oprzeć nasze analizy ), to możemy założyć, że w kolejnych miesiącach roczne stopy zwrotu będą zmierzać w kierunku owych 2%. Powinno to spowodować konwersje uczestników funduszy polskich obligacji w kierunku rozwiązań agresywnych.  W rzeczywistości proces ten już się rozpoczął, o czym świadczy dynamiczny wzrost krzywej w najnowszym marcowym odczycie Wskaźnika siły całego rynku, który od niedawna publikuję na blogu - wykres poniżej :

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz