O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

czwartek, 30 kwietnia 2015

Portfel Techniczny - rozliczenie na koniec kwietnia 2015 r. Dziś tradycyjne, comiesięczne rozliczenie blogowego Portfela Technicznego. Przypomnę, że portfel został utworzony dnia 04-10-2012 roku, oparty jest na rzeczywistych transakcjach, a wszystkie operacje publikuję na bieżąco w celu zachowania maksymalnej przejrzystości. Punktem odniesienia od samego początku jest referencyjny indeks WIG. Portfel składa się z funduszy konwertowanych w ramach parasola w Towarzystwie Union Investment.

 Aktualnie w portfelu znajduje się 150,3120 jednostek uczestnictwa funduszu UniAkcje Małych i Średnich spółek, które zostały nabyte dnia 17 lutego 2015 roku.  Aktualna cena jednostki wynosi  99, 09 zł, co pomnożone przez  150,3120 j.u. daje wartość portfela na poziomie 14 894 zł. Oznacza to stopę zwrotu na poziomie + 48,9 % osiągniętą  po 31 miesiącach prowadzenia Portfela Technicznego. Porównanie z benchmarkiem WIG znajduje się na wykresie powyżej.

 Czy maj przyniesie ochłodzenie nastrojów zgodnie z zasadą " sell in may and go away? Takie wątpliwości pojawiają się każdego roku. Nie inaczej jest i tym razem zwłaszcza w sytuacji pojawienia się kwietniowej  zmienności na głównych światowych indeksach. W przypadku blogowego portfela nie pojawiły się techniczne symptomy wskazujące na jakieś mocne przegrzanie indeksów zaliczanych do drugiej i trzeciej linii, czyli  sWig 80 i  mWig 40. Dotychczasowe próby łapania krótkoterminowych szczytów obecnej fali wzrostów, pomimo pojawiających się od czasu do czasu komentarzy pod postami, nie były chyba najlepszym pomysłem.

 A co na dalszą część roku. W dniu dzisiejszym pojawiła się kolejna rewizja w górę prognozy wzrostu PKB dla Polski tym razem przez ekonomistów z Citi. Wskazują oni na przyśpieszenie PKB Polski z 3,7% do 3,9 %, co z punktu widzenia przyszłej koniunktury giełdowej jest informacją pozytywną.

W związku z nadchodzącą majówką chciałbym wszystkim czytelnikom życzyć przyjemnego spędzenia wolnego czasu i jednocześnie dołączyć się do życzeń (byłego już) premiera znajdujących się pod linkiem:  Życzenia od premiera ... z przymrużeniem okaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz