O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

piątek, 20 marca 2015

Przełom na rynku akcji?


wykres.1
                                                                                                                                       

wykres.2
   

 Wiele wskazuje na to, że już niedługo inwestorzy indywidualni zaczną ponownie interesować się funduszami małych i średnich spółek. Jak pokazuje wykres.1,  po raz pierwszy od października 2012 roku ta grupa funduszy uzyskuje dodatnią roczną stopę zwrotu. Nie jest to co prawda dużo, bo tylko ok 5%, tym nie mniej mamy do czynienia z przekroczeniem rubikonu. Jeżeli założymy, że napływy środków do określonych grup funduszy podążają za historycznymi stopami zwrotu ( a tak jest w istocie), to sprawa nabiera zupełnie innego wymiaru.

Wykres.2 wyjaśnia dokładniej o co w tym wszystkich chodzi. W okresie styczeń 2014- styczeń - 2015 r. nie było praktycznie zainteresowania funduszami małych spółek ze względu na blisko ujemną 7% stopę zwrotu w odróżnieniu od funduszy obligacji. W tym przypadku zwrot na kapitale to przyzwoite + 6,86%.
Nieco inaczej wygląda rentowność tych grup za ostatnie 12 miesięcy. Widać bowiem wyraźnie, że stopy zwrotu zbliżają się już do siebie - no, ale zawsze lepiej jest oczywiście kupić jednostki bezpieczne przy zbliżonej zyskowności inwestycji.

Natomiast słupki po prawej stronie pokazują sytuację od początku bieżącego roku. Stopy zwrotu funduszy miśs i obligacji zupełnie się rozjechały na korzyść misiów. Jestem przekonany, że niejeden ciułacz zadaje sobie pytanie o sens przetrzymywania środków w coraz mniej rentownych bezpiecznych inwestycjach.

Nie może zatem dziwić pierwszy, od ponad roku wyraźny napływ środków w poprzednim miesiącu do funduszy typu miśs. Jak podaje portal analizy.pl inwestorzy indywidualni kupili jednostki na kwotę 70 mln złotych. Jeżeli uwzględnimy prawdopodobny koniec hossy na polskich obligacjach to mamy rozwiązaną zagadkę ostatniej fali wzrostów na sWig80. Przypomnę, że indeks ten od sierpnia ub. roku praktycznie niezauważony przez ogół wzrósł o solidne 20%. Czyżbyśmy mieli do czynienia z kolejnym przełomem na rynku akcji?. O tym przekonamy się jak zwykle za kilka miesięcy, kiedy czas na zakupy akcji / funduszy akcji okaże się prawdopodobnie mocno spóźniony.

10 komentarzy:

 1. od jakiegoś miesiąca też "dosiadłem" miśka czekam kiedy ruszy do biegu i zacznie szarżować.
  jedynie czego sobie trzeba życzyć by to nie był krótki i szybki sprint a przynajmniej bieg średniodystansowy.
  w sprincie można spaść i się poturbować
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedługo skonczą sie kwartalne i roczne wyniki i pewnie bedzie korekta.
  Wskaźniki krótkoterminow ox pokazują już że wodospad czai się za rogiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W początkowych etapach nowych trendów wzrostowych łapanie górek zwykle bywa nieskuteczne.

   Usuń
  2. Panie Adamie mam pytanie odnośnie konwersji jednostek na UniAkcje Małych i Średnich Spółek. Czy korzysta Pan Unisieci czy z innego dystrybutora.
   Miałem jednostki uczestnictwa UniObligacje : Nowa Europa z ING Bank Śląski.
   Zrobiłem konwersje na UniAkcje Małych i Średnich Spółek i niestety została pobrana prowizja w wysokości 290 zł. Jest to może efekt mojej niewiedzy. Jednostki zacząłem kupować w czerwcu 2014 roku . Kolejno wyglądało o tak Unikorona Pieniężny>>konwersja Unikorona Obligacje>>>konwersja UniObligacje : Nowa Europa opłata 35 zł>>>konwersja UniAkcje Małych i Średnich Spółek opłata 290 zł
   Po uzyskaniu informacji od pani na infolinii okazało się, że jest to opłata wyrównawcza.
   Wobec tego mam pytanie czy sprzedając w przyszłości jednostki UniAkcje Małych i Średnich Spółek przez ING Bank Śląski zostanie pobrana opłata według tabeli opłat 5%

   Usuń
  3. Witam. Korzystam z usług biura maklerskiego Pekao S.A. Opłaty wyrównawcze w Pana przypadku pobrane zostały zgodnie z regulaminem Towarzystwa, co więcej, taka opłata została także pobrana przy konwersji z UniKorona Pieniężny do UniKorona Obligacje ale Pan tego prawdopodobnie nie zauważył. Jest tak dlatego, że w Towarzystwie występuje pięć grup funduszy. Konwersja z grupy niższej do wyższej powoduje naliczenie takiej właśnie opłaty. Jest ona jednorazowa i w przyszłości nie będzie już uwzględniana przy kolejnych konwersjach w ramach parasola. Dokładne wartości procentowe tych opłat podane są w Tabeli Opłat na stronie Towarzystwa www.Union Investment.pl. Co do ostatniego pytania, to w przypadku odkupienia jednostek nie są pobierane żadne opłaty. Oczywiście w przypadku zysku na na całym rejestrze potrącony zostanie podatek Belki. Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Wreszcie jakieś pozytywne wiadomości. W tej dziedzinie nic nie jest stałe i pewne, ale miejmy nadzieję, że nie jest to złudna zmiana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam , a czy nie zbliżamy sie do oporu z ostatnich 10 lat w wykresie tygodniowym dla rynku _c

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opory zostały wymyślone po to, aby je można było łamać (podobnie jak wsparcia):-)

   Usuń
 5. teoretycznie , tylko historia lubi się powtarzać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednak...na nieskończenie wiele sposobów:-)

   Usuń