O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 19 grudnia 2011

Inwestowanie z trendem, kontra kup i trzymaj.

          Przedstawię dziś dwie główne strategie mające zastosowanie na rynku akcji.  Jedną z nich jest strategia "kup i trzymaj'' , popularna zwłaszcza  wśród zarządzających funduszami inwestycyjnymi . Charakteryzuje się ona zakupem jednostek uczestnictwa w długim okresie i niedokonywaniu żadnych operacji w tzw. międzyczasie. Zwolennicy tej strategii uważają , że nie można przewidzieć zmian trendu na rynku i lepiej jest nie robić nic ,gdyż łatwo przeoczyć początki nowej hossy. Zobaczmy jak strategia prezentowała się w stosunkowo długim okresie czasu tj. od końca kwietnia 1995r do chwili obecnej.  Początkowa wartość  indeksu Swig 80 wynosiła 1120 pkt. na koniec kwietnia 1995r ,a obecnie kształtuje się na poziomie 8237 pkt.  Zainwestowane hipotetyczne 10.000 złotych powiększyło się do 75.400 zł a więc 654%  na przestrzeni 16 ostatnich lat.  Drugą strategią jest inwestowanie zgodnie z długoterminowym trendem przy pomocy metody PIVOT POINTS. Jest to metoda mało popularna, aczkolwiek rezultaty jej stosowania są imponujące. Metodę zastosowałem do tzw. punktów drugiego poziomu ,gdyż generują znacznie mniej fałszywych sygnałów(strzałki w górę oznaczają kupno, strzałki w dół- sprzedaż).  W minionym okresie wystąpiło dziewięć sygnałów kupna i sprzedaży.  A zatem kwota 10.000 zł urosła do poziomu 597.000 czyli prawie ośmiokrotnie więcej!!! niż w przypadku strategii "kup i trzymaj".  W rzeczywistości  druga metoda przyniosłaby jeszcze większe zyski zważając na to, że po okresach sprzedaży (strzałka skierowana w dół)  środki mogłyby pracować na bezpiecznej lokacie bankowej, chroniąc wypracowane zyski przed inflacją.

6 komentarzy:

  1. Witam, mógłby Pan przybliżyć metodę Pivot points lub zasugerować linki/literaturę bym sam mógł rozgryźć technikę? :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi na stooq.pl generuje jakieś inne pivot pointsy?? tzn. Kreski wsparć i oporów w dowolnym interwale czasowym. Nie ma takiego czegoś jak wyżej przedstawione - kiedy wejść a kiedy wyjść? Co z tym zrobic?

    OdpowiedzUsuń
  3. Do anonimowy: Pokrótce metoda opisana jest tu:http://pl.wikipedia.org/wiki/Pivot_Point. Wykres, który zamieściłem jest pozbawiony "kresek" a to dlatego żeby nie zaciemniać istoty rzeczy.Strzałki umieściłem w celu pokazania precyzyjnych punktów kupna i sprzedaży na wykresie miesięcznym.Krótsze okresy generują dość dużo fałszywych sygnałów dlatego nie zajmuję się tu nimi. Jest to oczywiście jedna z wielu metod gry z trendem ,ale opisana przeze mnie wykorzystuje precyzyjne punkty zawierania transakcji i jak widać w dłuższym okresie sprawdza się doskonale. Na blogu postaram się w przyszłości sygnalizować ewentualne punkty wejścia i wyjścia z rynku małych spółek. Na dzień dzisiejszy długoterminowy inwestor powinien już dawno (ostatni sygnał sprzedaży pojawił się pod koniec lipca br.)opuścić rynek i "siedzieć na gotówce".

    OdpowiedzUsuń
  4. Możesz nie tylko małe spółki analizować . ,,Ostatni sygnał pojawił się w pod koniec lipca br. " Jaki ten sygnał wyznaczyłeś, tak z ciekawości?

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam,
    Pivoty są dobrą metodą, ale w połączeniu z kilkoma innymi, np. z jakimś sprawdzaczem sygnałów. Niestety wiele jest fałszywek, które (tak, jak piszesz) są szczególnie widoczne na krótkich okresach. Dla mnie największym problemem jest opóźnienie kilkusesyjne zanim pojawi się sygnał. Podobnie jest przy generowaniu formacji harmonicznych. Mimo wszystko jednak zgadzam się w 100%, że sprawny system "podpowiadania" oparty m.in. na pivotach powinien dać w dłuższym okresie znacznie większe zyski.
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. @ADAM

    dziękuje za wyjaśnienie. Prosiłbym o informacje jaki program potrzebuje by skorzystać z PP i czy ma on ten wskaźnik wbudowany czy muszę go sobie dograć? Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń