Dziś tradycyjne, comiesięczne rozliczenie blogowego Portfela Technicznego. Portfel został utworzony dnia 04-10-2012 roku, oparty jest na rzeczywistych transakcjach a wszystkie operacje publikuję na bieżąco w celu zachowania maksymalnej przejrzystości. Punktem odniesienia od samego początku jest referencyjny indeks WIG. Portfel składa się z funduszy konwertowanych w ramach parasola w Towarzystwie Union Investment.
Aktualnie w portfelu znajduje się 150,3120 jednostek uczestnictwa funduszu UniAkcje Małych i Średnich spółek, które zostały nabyte dnia 17 lutego 2015 roku, a więc półtora miesiąca temu. Aktualna cena jednostki wynosi 97,61 zł, co pomnożone przez 150.3120 j.u daje wartość portfela na poziomie 14 671 zł.
Oznacza to dotychczasową stopę zwrotu na poziomie 46,7 %, dokładnie dwukrotnie wyższą od swojego benchmarku.
Niewielki jednoprocentowy wzrost wartości portfela jest oczywiście wynikiem korekty, jaka zagościła w marcu na naszym parkiecie. Jak dotychczas przyjmuje ona dość płaski charakter. Przed nami nowy miesiąc. Czy przyniesie on ponowne ożywienie na głównych indeksach giełdy warszawskiej przekonamy się niebawem.
Adam moze i rodzi sie hossa. Ładnie czyszczą stop losy a potem akcje w górę. Czyli każda korekta służy akumulacji.
OdpowiedzUsuńA tu masz opinie Polaków o inwestowaniu w akcje (w komentarzach pod artykułem) - wielu ludzi jest totalnie zniechęconych i boi się giełdy. Pamiętają spadki z 2008. A zatem skoro ulica jeszcze nie wchodzi może to zaczyna sie hossa :)?
http://www.biztok.pl/gospodarka/oszczednosci-polakow-beda-trafiac-z-lokat-na-gielde-proces-ten-opoznia-niska-edukacja-ekonomiczna-polakow_a20806
Faktycznie, najciekawszą lekturą są komentarze pod tekstem. Założę się, że większość piszących i tak ostatecznie zostanie ubranych na górce-taka już przewrotność ludzkiej natury :-)
Usuńmożna się założyć, że niewielu teraz zaryzykuje, wielu wyśmieje (wygoni) "doradców" oferujących tfi akcyjne.
Usuńza 3, 6, 9 12 m-cy prawdopodobnie będą miękli, nagabywani przez "specjalistów-doradców". porównywanie zysków tfi do lokat w końcu "zadziała".
w zapomnienie pójdą złe doświadczenia sprzed lat.
tak to działa, w PL pewno od niedawna ale w normalnym / nienormalnym (skreślić wg uznania) świecie od zawsze chyba.
pirx
ps. trzeba dodać, że te moje wróżby mają bardzo duży % prawdopodobieństwa spełnienia.
będzie tak albo będzie inaczej - czyli całe 50%.
dokładnie :) chciwość jest silniejsza od strachu :)
OdpowiedzUsuńWszystkim czytelnikom bloga życzę spokojnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w miłej atmosferze najbliższej rodziny i przyjaciół.
OdpowiedzUsuńprzyglądam się wykresowi xu100 (24 m-ce) i zaczyna mnie kusić.
OdpowiedzUsuńspojrzałem też na rts ale zabawa z kałasznikowem to nie dla mnie.
pirx
Na uwagę zasługuje statystyka walorów, które podczas piątkowej sesji osiągnęły roczne maksimum. Takich spółek było aż 20, czyli 4,6% ogółu. Wśród nich nie zabrakło spółek wagi ciężkiej, jak choćby Asseco Poland (4-letni szczyt), Grupy Azoty (niemal wyrównany historyczny szczyt), Energii (absolutny rekord), PKN Orlen (najdroższy od 9 lat) czy PGNiG (najwyżej od jesieni 2013).
OdpowiedzUsuńKrajowy rynek byka jest więc bardziej selektywny od hossy obserwowanej na rynkach rozwiniętych, gdzie w piątek niemiecki DAX ustanowił nowy rekord wszech czasów, rosnąc o 1,4%. Nowy szczyt hossy ustanowił także francuski CAC40, londyński FTSE100 , mediolański MIB i hiszpański IBEX.
źródło:http://www.bankier.pl/wiadomosc/MWIG40-i-SWIG80-musnely-szczyty-7245441.html
20 spólek czyli naprawde hossa bardzo selektywna - i cięzko trafić w ten wybór, bo można kupić na górce spólkę i korekta zabierze 30% środków.
OdpowiedzUsuń