O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 2 marca 2015

Indeks Cenowy zapowiada wzrosty

Indeks Cenowy - skala tygodniowa

                                                     Indeks Cenowy - skala dzienna

 Nieważony Indeks Cenowy jest kolejną wskazówką potwierdzającą poprawę sytuacji technicznej na tzw.szerokim rynku. Przypomnę, że składa się on z 899 spółek, a procentowy udział każdej z nich wynosi dokładnie 0.111. Oznacza to, że żadna ze spółek nie ma decydującego wpływu na zachowanie rynku jako całości, tak jak to dzieje się w przypadku Wig20. Ma to swoje zalety, gdyż trendy w jakich porusza się są znacznie bardziej regularne i nie przerywane co chwilę gwałtownymi korektami.

Z tego powodu analiza techniczna sprawdza się tu stosunkowo dobrze. Spójrzmy na wykres w skali tygodniowej. Wybicie górą z rocznej konsolidacji poparte jest rosnącym DMI ( trend ), zmianą kierunku MACD a także rosnącymi wskazaniami Indeksu Bull Power ( podobna sytuacja występuje w skali dziennej ). Jeśli chodzi o kompresję dzienną, to interesująco wyglądają tu wskazania mniej znanego indykatora przepływu kapitału uwzględniającego wolumen - PVI, który po niemal rocznym pobycie poniżej swojej 12 miesięcznej średniej kroczącej podejmuje walkę o wyjście górą ( co niedługo zapewne stanie się faktem ).

Reasumując, zachowanie Indeksu Cenowego potwierdza, że tworzący się właśnie trend na spółkach o mniejszej kapitalizacji ma coraz bardziej solidne podstawy do dalszego rozwoju. Oczywiście nie obędzie się tu bez korekt, ale taka już jest uroda rynków kapitałowych. Dodatkowo cieszyć może także bardzo niewielkie w obecnej sytuacji zaangażowanie na rynku akcji inwestorów indywidualnych. Świadczyć o tym może głęboko ujemne saldo nabyć/umorzeń w funduszach typu Miśs za ostatnie 12 miesięcy. Na dzień dzisiejszy wynosi około 1 mld zł - oczywiście na korzyść niedźwiedzi.


   

2 komentarze:

  1. Cześć Adam,
    Czy wiesz może gdzie można korzystać z wykresów P&F dla naszej giełdy ? Na stooq'u są ale szukam czegoś bardziej praktycznego ? Dzięki
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń