O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

niedziela, 10 sierpnia 2014

WIG wchodzi w bessę?   Niestety to, co jeszcze niedawno wydawało się mało prawdopodobne ( dla większości ) zaczyna się materializować! A jeszcze miesiąc temu optymizm analityków : Czy uruchamiają się sygnały RISK OF? mógł wprawić niejednego inwestora w błogi nastrój. Otóż WIG według klasycznych wzorców wchodzi właśnie w trend spadkowy o prawdopodobnie większym zasięgu niż to, co nam oferował przez ostatnie miesiące. Świadczyć o tym może zmiana kierunku 40 SMA na wykresie tygodniowym indeksu WIG na spadkowy.

  Co ciekawe zarówno WIG250, WIG50 jak i WIG20 znajdują się już na poziomach niższych niż rok temu. Jedynie WIG jeszcze się trzyma ale i te  +1,5% r/r bardzo szybko w niedługim czasie zamieni się w swoje przeciwieństwo. Co więcej odporny do tej pory nieważony Indeks Cenowy również wysyła sygnały opuszczenia rynku.

Właściwie bardzo dobrze się stało, że indeks szerokiego rynku zdecydował się wreszcie na konkretne rozstrzygnięcia, bo prawdę mówiąc marazm, jaki panował od listopada był delikatnie mówiąc dość męczący.

 Jak pisałem w którymś z poprzednich postów, idealnym scenariuszem byłoby jego zejście w okolice strefy 38000-40000 pkt, czyli do długoterminowej linii trendu.  Wówczas urealniłyby się wyceny spółek ( stałyby się mocno niedowartościowane ) co dałoby ewentualnego kopa do prawdziwej hossy.

4 komentarze:

 1. No to w końcu "urealniłyby się" czy "stałyby się mocno niedowartościowane"? Dlaczego mocne niedowartościowanie miałoby być urealnieniem? To czym jest mocne przewartościowanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urealnienie się cen oznacza taki ich poziom, przy którym opłaca się kupować akcje spółek na długi termin bez ryzyka poniesienia ewentualnych strat. Oznacza to spadek wskaźnika C/WK dla całego rynku do poziomu co najmniej 0,8 - 0,9.

   Usuń
  2. Rynek technicznie wygląda paskudnie. Z drugiej strony obserwując rekordowy pesymizm - czy kontrariańsko jest szansa by trend się odwrócił, czy rynek jest skazany na spadki ?
   pozdrawiam Janusz

   Usuń
  3. Witaj Janusz. Zmianę trendu na wzrostowy musiałby poprzedzić proces akumulacji walorów. Na dzień dzisiejszy nic takiego nie ma miejsca i każdą nawet silną zwyżkę traktowałbym jedynie jako korektę a nie okazję do zakupów. Kierunek 40SMA w układzie tygodniowym jest taką prostą wskazówką odnośnie perspektyw giełdy na najbliższe miesiące. Pozdrawiam również - Adam.

   Usuń