O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

piątek, 8 sierpnia 2014

Turcja - czas odpocząć ?                                                                  BIST 100

                                                  para walutowa  TRY/USD
 

 Wczoraj wspominałem o tym, że podam powody dla których opuszczam rynek turecki ( mam nadzieję, że tylko czasowo ). Co prawda nie pojawiły się jeszcze sygnały sprzedaży na indeksie cenowym BIST 100, tym nie mniej warto zachować czujność i zabezpieczyć kapitał przed możliwymi konsekwencjami, które w obecnej sytuacji są mocno nieprzewidywalne. ( czytaj: niekorzystne )

Spójrzmy na wykresy.  Na indeksie BIST 100 pojawiła się nieprzyjemna negatywna dywergencja na MACD . Wprawdzie najbliższe wsparcie usytuowane jest niedaleko ( 76 780 pkt ) a średnia SMA 200 znajduje się jak na razie w bezpiecznej odległości, to jednak niepokoi coś innego.

Tym czymś jest układ pary TRY/USD.  Wybicie w dół czteromiesięcznej linii trendu na interwale dziennym ( patrz wykres ), dodatkowo potwierdzone sygnałem sprzedaży na tygodniowym MACD właściwie nie pozostawia złudzeń co do przyszłego scenariusza rozwoju wypadków.

 Oczywiście na dzień dzisiejszy nie wiadomo, jak zadziałają wspomniane wsparcia na indeksie  BIST 100, ale biorąc pod uwagę fakt, że inwestujemy w fundusz którego konwersja zajmuje aż dwa dni robocze a także wspomniane ryzyko dalszego osłabiania tureckiej liry może bardzo szybko obniżyć wartość jednostki uczestnictwa.  Dobry tego przykład mieliśmy przedwczoraj, kiedy to wartość jednostki UniAkcje Turcja runęła się o ponad 4%. Taka jest niestety "przyjemność" inwestowania poprzez fundusze, których jednostki nie są zabezpieczone przez ryzykiem kursowym.

  Jeszcze raz chciałbym to wyraźnie podkreślić. Naśladowanie moich posunięć na blogowym portfelu przez niektórych czytelników ( wiem, ze tacy są ) jest związane z ryzykiem  głębokiego krótkoterminowego obsunięcia kapitału. Co więcej, samo wyjście poza rodzimą giełdę jest już sporym ryzykiem z tego względu, że nie mam tak szerokiej palety narzędzi jakie mogę wykorzystywać na GPW.  Chodzi tu m.in. o możliwość badania szerokości rynku mierzonego wskaźnikiem NH-NL a także metody OX.

 Myślę, że ta krótka analiza rozwieje kilka wątpliwości jeśli chodzi o turecki rynek na najbliższy czas i pozwoli odpowiedzieć na niektóre przynajmniej pytania zadawane w komentarzach w ostatnich dniach.10 komentarzy:

 1. Witam!
  to było zamkniecie luki z 31.03 2014 usdtry ,teraz prawdopodobnie wybicie z kanału lub jak kto woli flaga ->2.0
  podobnie index giełdy jeszcze zdrowo szarpnie w góre ,zamkniecie wczorajsze nad przebita linia trendu ->80655 pierwszy cel oj i pewnie nowy szczyt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam również. Tak jak wspomniałem w poście nie pojawiły się techniczne sygnały sprzedaży na Bist100 i atak na szczyt jest możliwy. Oczywiście pod warunkiem uspokojenia sytuacji na linii UK-ROS o co może być trudno.Druga sprawa to trwałość ewentualnego odbicia. W każdym razie decyzja o konwersji w portfelu zapadła. Jeśli pojawią się odpowiednie warunki do kolejnej inwestycji to wezmę to pod uwagę zwłaszcza, że na funduszach bezpiecznych nie czuję się zbyt komfortowo.

   Usuń
  2. 80655 zaliczone na 81200 opór
   usdtry szczytu z 8.08 nie wybił pora na umocnienie

   Usuń
 2. index od czasu Ukrainy pnie sie z małymi przerwami na straszaki medialne ,dlatego myśle ze muszą umocnić lire i dopiero wtedy opłaca sie wyjść z XU100 ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętać należy także o potencjalnej korekcie na rynkach rozwiniętych, która jak dotychczas jeszcze nie nadeszła.

   Usuń
  2. http://stooq.pl/q/?s=^xu100&d=20140808&c=1y&t=l&a=lg&b=0&r=^spx+^dax+^ftm+^nkx

   Usuń
 3. Niestety fundusze pieniężne tez traca spadają bo zloty sie oslabia,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Funduszy pieniężnych używam wyłącznie dla zabezpieczenia portfela na czas zawirowań. Spadki tego tupu funduszy mają charakter krótkoterminowy i generalnie rzadkie są przypadki żeby w okresach rocznych notowały ujemną stopę zwrotu.

   Usuń
 4. Niestety w turcji chyba zamiast lepiej to coraz gorzej dzisiaj spadki takie ze glowa boli...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to wygląda dość zastanawiająco, tym bardziej, że para usd/try nie zareagowała w jakiś niekorzystny sposób. A jeszcze na otwarciu BIST100 zachowywał się bardzo przyzwoicie notując ponad jednoprocentowe zwyżki.

   Usuń