O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

wtorek, 12 sierpnia 2014

Niemcy wchodzą w recesję


Niemcy -  produkcja przemysłowa r/r

                                                         Niemcy  -  index ZEW


    Dzisiejszy odczyt indeksu ZEW dla Niemiec nie pozostawia wątpliwości w którym kierunku zmierza gospodarka europejska.  Nasz największy partner handlowy słabnie znacznie szybciej niż można było się spodziewać jeszcze niedawno.

 Otóż najnowszy odczyt indeksu to 8,6  przy prognozach 18,2 mówi sam za siebie. Jeszcze ciekawiej prezentuje się wskaźnik produkcji przemysłowej w wersji r/r. Aktualna jego wartość wynosi -0,5%, a więc już znajduje się w recesji.

 W tym kontekście nie może dziwić głęboki lipcowy spadek indeksu  DAX, który - podobnie jak indeksy polskie - dyskontuje pogorszenie koniunktury również u naszego zachodniego sąsiada.

4 komentarze:

 1. Mam nadzieję, że Niemcy jednak nie wejdą w recesję , chociaż wskaźniki wyraźnie na to wskazują.
  Włochy są już oficjalnie w recesji więc jeżeli dołożymy do tego największą gospodarkę EU będziemy mieli 2 gą falę kryzysu za 6-9 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem w tym, że nie wiadomo jak wzajemne sankcje przełożą się przyszły wzrost gospodarczy. Wojny handlowej o takiej skali gospodarka europejska jeszcze nie doświadczyła a przecież nie można wykluczyć kolejnych. Poza tym za kilka miesięcy pojawi się okres grzewczy i nie wiemy jak będzie z regularnością dostaw energii i gazu.

   Usuń
 2. A co to za hossa nam sie zrobila i sygnal k na wig 20 i wig-banki http://www.czasnazysk.pl/wykres/wig20

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnie wzrosty ciągnie wąska liczba spółek i na razie traktowałbym to jako odreagowanie.

   Usuń