O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

środa, 30 kwietnia 2014

Podsumowanie Portfela Technicznego na koniec kwietnia 2014 r.



           stopa zwrotu Portfela Technicznego   vs  WIG od początku roku 2014.


Dziś krótkie podsumowanie wyników Portfela Technicznego.  Aktualnie w skład portfela wchodzi  186,3314 J.U.  UniAkcje Turcja   X   70,99 zł  ( cena jednostki ) co daje nam wartość portfela na poziomie  13 227 zł.    

  Stopa zwrotu od początku prowadzenia portfela ( 04-10-2012 r ) wynosi  +32%  ( WIG +18% ), zaś od początku roku  +0,8%  ( WIG 0,0% )


 Od początku bieżącego roku  Portfel Techniczny  zachowuje się podobnie jak referencyjny WIG i swoimi wynikami specjalnie nie odstaje w którąkolwiek stronę.  Przypomnę, że w pierwszej połowie miesiąca całkowicie zmieniłem jego strukturę i z bezpiecznych jednostek funduszu UniKorona Pieniężny "przesiadłem się" na nie stosowany dotychczas fundusz UniAkcje Turcja.  

W poprzednich postach wspominałem o powodach zmiany struktury portfela.  W dalszym ciągu sądzę,  że  rynek turecki ma przed sobą lepsze perspektywy na dalszą część roku niż nasz rodzimy parkiet chociażby ze względu na demontaż OFE. Liczba dotychczasowych deklaracji pozostania w OFE zaskoczyła chyba najbardziej pesymistycznie nastawionych zarządzających. Co prawda pozostały jeszcze trzy miesiące na ostateczne podjęcie decyzji ale istnieje ryzyko,  że w drugiej połowie roku fundusze emerytalne mogą stać się dużo mniej istotnym graczem niż do tej pory. Widać bardzo wyraźnie, że wszelkie próby wyprowadzenia polskich  indeksów giełdowych na nowe poziomy spotykają się ze zdecydowaną kontrą podaży co w połączeniu z bardzo skromnymi obrotami nie wróży dobrze na najbliższą przyszłość. 

  Podsumowując :  Z punktu widzenia technicznego wszystkie główne indeksy niestety stanowią dość przykry widok.  Wydaje się, że powodem tego jest demontaż Otwartych Funduszy Emerytalnych ale także wydarzenia na Ukrainie, które w dalszym ciągu stanowią istotny element niepewności na polskim rynku akcji.


3 komentarze:

  1. Panie Adamie śmiem twierdzić że szczyty na indeksach mamy za sobą.Wiem że nie gra sie na prognozy tylko reaguje się na sytuacje ale jeśli mam racje to Turcja za wysoko nie pójdzie.A tak byłem ciekawy jak Pan sobie poradzi na czymś innym niż MISIE.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Panie Mariuszu. Twierdzenie, że szczyty na indeksach już za nami i że Turcja nie będzie rosła jest tylko przypuszczeniem. Na dzień dzisiejszy z punktu widzenia analizy technicznej to rynek turecki wygląda bardziej prowzrostowo i głównie na tym bazuję. W tym momencie nie możemy wyciągać wniosków z rozpoczętej w kwietniu inwestycji w fundusz turecki z tego względu, że ta dopiero się rozpoczęła. Musimy dać jej trochę czasu. Mógłbym pozostać na funduszach bezpiecznych i nie martwić się potencjalnym załamaniem indeksów ale z doświadczenia wiem, że większość uczestników rynku myli się w punktach zwrotnych. Czy ten rok będzie równie dobry dla miśków jak ubiegły? Oczywiście chciałbym aby tak było, ale zachowanie Wig250 od kilku miesięcy wskazuje raczej na to, że największe wzrosty chyba już za nami. A jak będzie - zobaczymy. Pozdrawiam - Adam

      Usuń
    2. jeśli podzielił by się Pan wiedzą gdzie te prognozy można znaleźć to będę bardzo wdzięczny.
      pirx

      Usuń