Wszelkie analizy publikowane na niniejszym blogu stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. (D.U. Z 2005 R. NR 206 POZ.1715)
O mnie
- ADAM
- Poland
- Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.
czwartek, 22 sierpnia 2013
Wig 20 powstaje z popiołów ?
Wig20 jest jedynym indeksem, który nie pokonał jak dotąd szczytów z pierwszej połowy czerwca. Być może własnie nadarza się taka okazja. Na wykresie 5 cio- godzinnym widzimy zwrot w górę wskaźnika DeMarker z poziomu poniżej 0.3. Oznacza to zakończenie ostatniej korekty fali wzrostowej zapoczątkowanej pod koniec czerwca i prawdopodobny ( skuteczny ? ) atak na 2513 pkt, gdzie znajduje się ostatni istotny opór.
Nie od dziś wiadomo, że indeksy poruszają się zwykle w jednym kierunku - i podobnie jak Wig20 - pozostałe główne indeksy naszego parkietu, również notują przyzwoite wzrosty.
W przypadku Wig, sWig80 i mWig40 sygnały zakupu średnioterminowego, które powstały na początku maja bieżącego roku patrz : Portfel Techniczny pozostają w dalszym ciągu aktualne.
Czy we wrześniu nastąpi załamanie rynków? Z takim dylematem spotkałem się ostatnio na kilku blogach. Głównym powodem miałoby jakoby być likwidacja Funduszy Emerytalnych. Są co najmniej dwa powody przeczące takiemu scenariuszowi . Pierwszy z nich to fakt, że rynek takie niebezpieczeństwo już raz zdyskontował (czerwcowe załamanie). Czy może to zrobić po raz drugi ? To jest pytanie retoryczne. Drugą sprawą - i tu musimy sięgnąć do techniki - jest aktualna szerokość rynku. Chodzi o liczbę spółek, które ostatnio zanotowały swoje 12 miesięczne maxima względem spółek notujących roczne minima.
I tu mam bardzo dobrą wiadomość. Wskaźnik OX pokazujący 52 tyg maxima cenowe wszedł na poziom 40%, tym samym osiągając dawno nie notowane kilkuletnie rekordy. Biorąc na logikę, czy możliwe jest załamanie w przypadku agresywnych zakupów czynionych przez duże podmioty?
Bo przecież nie kupuje Kowalski. A dlaczego nie kupuje? Niedawno Wig pokonał barierę 50000 pkt. Co ciekawe, przemilczano ten fakt w mediach (z wyjątkiem branżowych). Patrząc na sprawę z historycznego punktu widzenia bardzo prawdopodobne zainteresowanie akcjami ze strony mas nastąpi dopiero po wzroście indeksów o co najmniej 100%. Oczywiście o ile to będzie miało miejsce. Pamiętamy lata 2009-2011. Wzrosty były wówczas dynamiczne lecz niestety trwały zbyt krótko. Miejmy nadzieję, że tym razem będzie inaczej.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz