O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

piątek, 31 marca 2017

Co się odwlecze...czyli, co nam przyniesie najbliższa przyszłość


                                                           WIG dzienny

                                                          WIG20 dzienny                

mWig40 dzienny

                                                         sWig80 dzienny

 No i doczekaliśmy się. Zadyszka, którą wykazywał WIG przybiera coraz bardziej namacalną formę. Dzisiejsza sesja dobrze wpisuje się bowiem w ostrzegawcze sygnały, które pojawiają się już od pewnego czasu.

                                                                    WIG banki

                                                                   WSE 10WK


       
Właściwie to wszystkie główne indeksy giełdy warszawskiej zgodnie pokazują to samo, jedynie indeks najmniejszych spółek pozornie odstaje od reszty, ale tylko pozornie. Na nim również pojawiły się oznaki negatywnej dywergencji oscylatorów względem ceny i raczej nie powinien on w najbliższym czasie notować kolejnych rekordów cenowych.

      Tutaj warto zerknąć także na wskazania indeksu WIG banki w wersji punktowo - symbolicznej ( na czerwono zaznaczony został sygnał sprzedaży, który pojawił już 8 marca ), a także na krótkoterminowy WSE 10WK , który sygnał do korekty wygenerował w tym tygodniu.

W przypadku głównych indeksów warto zauważyć, że ( z wyjątkiem sWig80 ) wskazania oscylatora RSI spadły już poniżej poziomu 50, co - jak pokazuje historia - zwykle jest wstępem do przyśpieszenia zniżek.

 W ostatnim okresie dało się także zauważyć relatywnie słabsze zachowania naszego parkietu względem rynków rozwiniętych. Jednym słowem pojawiło się zbyt dużo sygnałów żeby można je było zlekceważyć.

Kiedy korekta może się zakończyć. Tutaj warto przykładowo obserwować wskazania indeksu WSE 10WK i jego poziom wyprzedania na wysokości 30%. Może to być dobre miejsce do poszukiwania okazji inwestycyjnych na wyprzedanym rynku.

Oczywiście milcząco zakładam, że mamy do czynienia z korektą całego impulsu, który rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku a nie zmianą trendu. Warto jednak cały czas trzymać rękę na pulsie mając chociażby w pamięci impuls wzrostowy z 2015 roku z okresu styczeń-maj. Jak pamiętamy rozbudzone wówczas nadzieje zostały szybko sprowadzone na ziemię zwłaszcza w przypadku indeksu 20 największych spółek.


16 komentarzy:

 1. aż dziwne, sporo analityków mówi o możliwej korekcie i ma się to szansę sprawdzić.
  od 1,5 tygodnia w moich parasolach FI w 80% jestem na pieniężnych.
  czekam.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 2. pytanie trochę poza tematem.
  wiem, że ma Pan TFI unikorona. czy poza tym jednym polecił by jakieś inne?
  oczywiście muszą spełniać najważniejszy warunek czyli parasol.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od dłuższego czasu nie mam już funduszy inwestycyjnych. Inwestuję w akcje. Fundusze warte rozważenia znajdują się na analizy.pl.

   Usuń
 3. Panie Adamie, posługuje się Pan danymi z portalu czasnazysk.pl (już któryś raz). Czy posiada Pan wiedzę czy dane z tego portalu są wiarygodne? Chodzi mi głownie o wskaźnik hossy giełdy warszawskiej (WSE BP). Pytam, ponieważ sprawdzałem wyrywkowo spółki i często brak jest danych dla tych spółek na tym portalu (pierwszy z brzegu przykład: http://www.czasnazysk.pl/wykres/ahl ). Brak tych danych niepokoi w tym kontekście, czy dobrze wyliczane są inne wskaźniki (m.in. prezentowane przez Pana w powyższym poście).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z takim pytaniem powinien Pan zwrócić się do administratora serwisu. Być może nie wszystkie spółki są w nim uwzględnione-nie potrafię tego wytłumaczyć.Przyznam jednak, że zauważyłem kilkukrotnie niewielkie opóźnienia w aktualizacji wskaźnika WSE BB. Jak do tej pory działa on jednak skutecznie (przynajmniej w moim przekonaniu) a z serwisu korzystam od roku 2009.

   Usuń
  2. Obserwując rynek musze stwierdzić, że za bardzo spadać nie chce. A niektóre spółki, które zrobiły korekte zaczynają już z niej wychodzić KGH, KRK i inne.
   Obawiam się, że WIG 20 znów podejdzie pod 2300 i jest ryzyko jak wybije ten poziom spółki nam odjadą. A może to pułapka podejdzie i spadnie z wyższego poziomu? Ox moze spada ale w sumie nie musi spaść aż do 30%, równie dobrze może się odkręcić w górę. Index cenowy też już nie chce spadać. I człowiek ma dylemat stać na peronie czy choć troszkę nabyć.

   Usuń
  3. Panie Adamie, dziękuję za odpowiedź. Zwróciłem się z tym zagadnieniem też do autorów tego serwisu . Dostałem odpowiedź: "trudno nam w tej chwili ocenić, dla ilu spółek nie generują się wykresy, ale sądzę, że jest to niewielka stosunkowo ilość, która nie powinna mieć istotnego znaczenia dla zachowania wskaźnika WSE BP, czy pozostałych."

   Jednak liczba spółek dla których brak jest danych jest spora. Dokładnie 186 na 478 spółek. Proszę zerknąć tutaj: http://www.czasnazysk.pl/notowania/spolki-gpw i posortować po "XO ostatni sygnał".

   Czekam teraz na odpowiedź autorów. Ale zanim coś zostanie ustalone, radziłbym wstrzymać się z poleganiem na wskaźnikach na stronie czasnazysk.pl. Mam nadzieję, ze szybko to wyprostują.

   Usuń
 4. Strach przed opuszczeniem rynku tuż przed nadal możliwą kolejną falą hossy wydaje się na razie silniejszy od siły czarnej wizji głębszej korekty spadkowej na GPW. Nie ma więc obecnie tłoku po stronie sprzedających. A to, w razie urzeczywistnienia się pesymistycznych scenariuszy, może wzmocnić gwałtowność wyprzedaży. Na razie jednak dominuje w miarę optymistyczne nastawienie do rynku i bardzo możliwe, że w takich nastrojach inwestorzy dotrwają do Świąt Wielkanocnych.

  Źródło:(Private Wealth Consulting)

  OdpowiedzUsuń
 5. witam
  Panie Adamie co Pan sądzi o skuteczności teorii fal Eliota i czy stosuję ją we własnych inwestycjach w akcje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ralph Eliott był geniuszem analitycznym, jednak niewiele osób wie, że zakończył żywot jak część inwestorów stosujących jego analizy, umarł w nędzy, głodzie i zapomnieniu. Często słyszy się opinie o tym, że najlepiej zarabia się na sprzedaży książek o działaniu fal Eliotta.

   Usuń
  2. Klasyczny Pat - spadać nie chce i rosnąc też, choć duze spólki PZU. PKO, PEO wyglądaja coraz ładniej. A PZu na ox dał nawet dzisiaj sygnał kupna.

   Usuń
 6. wig 20 wybił 2300 ale Index Cenowy nie potwierdza tego ruchu. Co o tym myśleć?

  OdpowiedzUsuń
 7. Panie Adamie a może warto już wrócić na nasz parkiet

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rynek ciągnie w górę tylko kilka najbardziej płynnych spółek. Warto obserwować Indeks Cenowy, który pokazuje, że większość inwestorów od początku marca ponosi straty. I to jak na razie jest w dalszym ciągu przynajmniej u mnie scenariusz bazowy.

   Usuń
  2. wig-banki - wczoraj sygnał kupna na ox
   wig-spożywczy - dzisiaj sygnał kupna na ox.
   Z tego co pamiętam korekta zaczęłą się od spadki wig-banki zatem coś się dzieje na plus.

   Usuń
 8. Chciałem tylko powiedzieć, że prowadzi Pan świetny blog i zawiera on dużo rzetelnych informacji, które sa na wagę złota dla początkujących finansistów jak ja. Dziękuje

  OdpowiedzUsuń