O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 9 kwietnia 2018

KGHM - studium pewnego przypadku


                                                   Kurs KGHM - notowania dzienne

 Czy analizy na profesjonalnych portalach finansowych mogą być źródłem cennych informacji - nad tak postawionym pytaniem wielu inwestorów zapewne niewiele się zastanawia. Wiele lat temu zauważyłem pewna charakterystyczną cechę wielokrotnie zresztą opisywaną w literaturze dotyczącej szeroko pojętych rynków finansowych.

Cechą tą jest stawianie błędnej tezy i wyciąganie niewłaściwych wniosków co do trendów indeksów giełdowych, ale także istotnych z punktu widzenia tych indeksów spółek . KGHM - bo o niej mowa - jest właśnie taką spółką, która w przeszłości wielokrotnie wyprzedzała trendy naszego flagowego Wig20.  Nie o indeksie dziś będzie jednak wpis.

Na tapetę po raz kolejny wziąłem mój ulubiony serwis Strefa Inwestorów i wnioski do jakich dochodzą profesjonalni analitycy rynkowi prognozując zachowanie tytułowego KGHM.

Na wykresie powyżej oznaczone strzałkami zostały dni, w których zostały opublikowane następujące analizy począwszy od lewej:

1.Mocny argument za tym, że akcje KGHM wzrosną do 160 zł
2.KGHM i miedź może dalej rosnąć. 4 czynniki, sprzyjające ich notowaniom i dzisiejszy
3.Kurs akcji KGHM spada. 5 powodów dlaczego to nie musi być koniec przeceny.

Zauważmy, że o ile w punkcie pierwszym autor wykazywał się sporym optymizmem, to już w punkcie nr.2 inny analityk w zasadzie nie miał już wątpliwości odnośnie świetlanej przyszłości notowań (strzałka środkowa na wykresie)  Swoje zrobiły również wydane niewiele wcześniej rekomendacje biur maklerskich DM PKO ( wycena 151,50 zł) jak i jeszcze bardziej optymistyczny DM BOŚ z ceną docelową 161 zł.

Piszę o tym ponieważ w dniu dzisiejszym ukazał się kolejny artykuł dotyczący KGHM - punkt 3. w którym kolejny analityk serwisu wieszczy dalsze głębokie spadki podając szereg argumentów merytorycznych potwierdzających nieuchronność tendencji znizkowej na walorach.

Jest to bardzo pouczający przykład tego w jaki sposób rynki finansowe dyskontują aktualne informacje. Gorąco zachęcam Was do przeczytania tych trzech analiz i wyciągnięcia własnych wniosków ponieważ tylko w ten sposób można bardziej krytycznie spojrzeć na siebie i na osiągane rezultaty.

W tym miejscu nasuwa się oczywiste pytanie, czy skoro wszystkie dostępne informacje są tak złe ( i wyciągane w związku z tym wnioski ) to może większą część spadków notowania mają już za sobą ? Nie jest to oczywiście żaden ostateczny wniosek a tym bardziej rekomendacja ponieważ jak dotychczas nie zaszły techniczne powody do zajmowania długich pozycji)  tym nie mniej przykład z września 2017 roku (środkowa strzałka) daje sporo do myślenia.

Zdaję sobie również sprawę z tego, że część z Was może być niespecjalnie zadowolona z tego co tu piszę, ale w odróżnieniu od większości blogerów o dłuższym stażu mogę o sobie z czystym sumieniem powiedzieć, ze jestem blogerem niezależnym od żadnej instytucji finansowej, nie promuję na blogu produktów finansowych takich jak fundusze inwestycyjne, forex, różnego typu produktów strukturyzowanych, czy lokat bankowych. Z tego powodu mogę pozwolić sobie na znacznie więcej, co zdaje się zaczynają doceniać niektórzy czytelnicy w publikowanych ostatnio komentarzach. Wspominam o tym, bo przypomniałem sobie o tym jak kilka lat temu pewien wpływowy (w swoim mniemaniu bloger) próbował wywierać pewnego rodzaju presję na to co publikuję sugerując wyraźnie, że przy pomocy swoich koneksji blog może zostać wykasowany (o ile w ogóle to możliwe!!!). Jak widać mój blog dalej funkcjonuje - kurcze to już sześć i pół roku - i jak na razie nie mam w planach jego likwidacji. Wpis nie ma również na celu obniżanie niczyich kompetencji zawodowych a jedynie pokazanie w praktyce jak działa stara giełdowa zasada "kupuj plotki-sprzedawaj fakty".

15 komentarzy:

 1. Strefy inwestorow juz nie czytam zwlaszcza sciemniacza irzynskigo longterma zreszta też ten to gagatek dopiero.od kiedy poznałem Pana bloga oceniam go najwyżej i życzę dalszej kontynuacji na pewno będę wiernym czytelnikiem.czy mógłby Pan powiedziec o kogo chodzi tego co niby zastraszał mi to pasuje takie zachowanie do tego cwaniaczka z miodem w uszach co niby uważa się za inwestujacego dlugoterminowo:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie mogę zdradzić o kogo chodzi ponieważ nie chcę tutaj dymu i niepotrzebnego zgrzytu. Wolałbym dyskutować o konkretach czyli giełdzie. Pozdrawiam.

   Usuń
  2. Dzięki płatnym portfelom prowadzonym przez Longterma zarobiłem już na niezłą brykę a teraz zbieram na mieszkanie, więc chyba nie jest taki zły. Pozdrawiam biedaków.

   Usuń
 2. Pamietam, ze Wojciech Bialek w jednym z webinarow nanosil okladki magazynu "The Economist" na wykres gieldowy. Okladka wychwalajaca sile amerykanskiej gospodarki, zdobila opiniotworczy magazyn na chwile przed kryzysem 2007/08, zas okladka zalecajaca powsciagliwosc w zakupach akcji ostrzegala czytelnikow na kilka dni przed powrotem hossy.
  Dobrze jest byc pamietliwym by konfrontowac przepowiednie analitykow z faktami i na bazie takiego porownania dzielic gieldowa blogosfere na rzeczy godne uwagi oraz te zapewniajace jedynie rozrywke.
  To czy bledne analizy sa rezultatem nieprzewidywalnego zachowania rynku, niedostatecznej wiedzy anlitykow czy celowa proba wprowadzenia czytelnikow w blad niech kazdy oceni sam.
  W ksiazce "Wspomnienia gracza gieldowego" znajduje sie caly rozdzial dotyczacy plotek, analitykow i ich analiz. 100 lat minelo, ale w biznesie gieldowych przepowiedni niewiele sie nie zmienilo.
  Prosze robic swoje. Czytelnicy ocenia i docenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedziałbym komentarz trafiony w samo sedno-gratuluję logicznego myślenia.

   Usuń
 3. KGHM to ulubiona spółka Strefy Inwestorów, w 2008 roku analitycy tego serwisu wierzyli że spółka jest tak mocna że jest nie możliwy jej spadek poniżej 80zł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeważnie ci co tak rzucają kłody pod nogi niezależnym i profesjonalnym blogerom takim jak Pan ,prowadzą na swoich blogach płatne abonamenty (shity),więc im nie na ręke to że taki Profesjonalista jak Pan umie się podzielić swoją drogocenną wiedzą bez zdzierstwa które właśnie takie hieny abonamentowe uprawiają,czasami mam wrażenie że mogą być opłacani przez różne instytucje przez co są mało wiarygodni.Życzę sukcesów i proszę trzymać tak dalej Panie Adamie.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Swoją drogą chyba znowu daja ciała ci analitycy ze strefy od kghmu ,jakoś nie mam zaufania do nich ,Rosik jeszcze ujdzie w tłoku...Moim zdaniem Kghm faktycznie jako pierwszy reaguje na zmiane koniunktury na razie ciągle dołuje ,teraz trochę odbił(85zł lokalny dołek),Panie Adamie liczymy na Pana profesjonalizm i wyczucie powiązane z doświadczeniem które potrafi wychwycić momenty kiedy poważny kapitał portfelowy zacznie akumulacje naszych akcji ,na razie jak Pan pisał wcześniej taka opcja nie wystąpiła a raczej jest odwrotnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. W temacie Kghm ,zazwyczaj dołek na tej spółce zbiegał się z kursem dolara w okolicach 4zł ,by najmniej zbiegał się z trendem wzrostowym na usd więc to jeszcze może nie to.

  OdpowiedzUsuń
 7. Panie Adamie a może warto zamieścić wykres KGHM/USD ?zobaczyć jak to się nakłada na siebie..

  OdpowiedzUsuń
 8. W sierpniu 2008 strefainwestorow ostrzegala przed zalamaniem gield.. pamietam bo czytalem wtedy ich posty.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pewnego razu zapytałem na Strefie o historyczne wyniki prowadzonego portfela ,ale odpowiedzi nie otrzymalem.Jedyną była lakoniczna odpowiedz 20% rocznie.Najlepiej sprzedawac abonamenty i szkolenia ,ale ztym chyba ostatnio słabo bo reklama obfita.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 20% rocznie zarabiają najlepsi inwestorzy na świecie. Średnia roczna stopa zwrotu WIG za ostatnie 20 lat wynosi realnie 6,5%. Jak wiadomo 80% zarządzających funduszami inwestycyjnymi nie daje rady indeksom-zasada Pareto 80/20. Dlatego uważam, że panowie ze strefy odpowiadają bajki "Z mchu i paproci"

   Usuń
 10. Pamiętam jak jeden bardzo promujący się bloger zwany jakos tam long czy cos tam mamrotał o miedzi wybijającej się z formacji trójkąta ale pewnie zapomniał powiedziec w którą stronę ha ha.Było to w 2014 roku
  ,artykuł na stooq.Następnie mu chyba pdziękowali.

  OdpowiedzUsuń
 11. A kghm po niezbyt oprymistycznym komentarzu na strefie rosnie haha.czyżby dołek ma za sobą?

  OdpowiedzUsuń