Wszelkie analizy publikowane na niniejszym blogu stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. (D.U. Z 2005 R. NR 206 POZ.1715)
O mnie
- ADAM
- Poland
- Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.
wtorek, 6 stycznia 2015
O potencjalnych zagrożeniach na rynkach akcji słów kilka
Początek 2015 roku niezbyt szczęśliwie zaczął się dla posiadaczy akcji. Wczorajsze tąpnięcia na większości indeksów wpisują się w rozgrywany od pewnego czasu scenariusz. Ogromna zmienność parkietów każe zadać pytanie o perspektywy na najbliższy i ten nieco dalszy okres czasu. Znane są przyczyny takiego zachowania giełd. To oczywiście w głównej mierze słabnący wzrost gospodarczy w państwach strefy euro. Druga sprawa, to problem spadającej ceny ropy naftowej, co bezpośrednio łączy się z problemami gospodarczymi i finansowymi Rosji. Wreszcie trzeci powód to obawy o losy Grecji i możliwymi w związku z tym potencjalnymi zawirowaniami po ewentualnym wygraniu wyborów przez opozycyjną Syrizę.
W związku z tym zerknijmy sobie na kilka wybranych indeksów. O S&P 500 i Nikkei 225 pisałem niedawno w postach. W przypadku rynku japońskiego analizowany scenariusz prawdopodobnie zaczyna się materializować. W przypadku USA nie wygląda to jeszcze źle, tym niemniej jak wskazuje wykres miesięczny, w ciągu półrocza negatywne tendencje mogą zacząć się realizować.
Również ciekawie przedstawiają się dwa pozostałe indeksy, czyli niemiecki DAX i nasz WIG. Co ciekawe patrząc z dłuższej perspektywy wyglądają niemal identycznie. Wygląda na to, że przy drugim wierzchołku na obu indeksach rozgrywał się proces dystrybucji, co potwierdza niejako układ miesięczny wskaźników technicznych. Czy tym razem główne wsparcia wytrzymają? - przekonamy się wkrótce.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Wszystko się zgadza tylko zadziwiająca jest siła swig80 wczoraj przy spadkach 2pp był na niewielkim plusie.Pewnie dlatego ze w minionym roku już spadł o 15pp.Zresztą byłoby dla wszystkich dobrze jak by jakas mała bessa wystąpiła na rynkach.
OdpowiedzUsuńWskazane byłoby jedno porządne tąpnięcie rzędu 10-15%. Stworzyłoby to okazję dla inwestorów portfelowych do akumulacji na długi termin. Wyjaśniłaby się tym samym sytuacja techniczna Wig-u, bo dotychczasowa boczna konsolidacja staje się powoli męcząca
Usuń