O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

czwartek, 8 maja 2014

Fundusz autorski AGIO SFIO kontra WIG










AGIO SFIO   vs   WIG - cały zakres                               Robert Nejman-zarządzający    


   Dziś zajmiemy się kolejnym autorskim funduszem opracowanym i zarządzanym przez Roberta Nejmana  AGIO SFIO.  Jest to fundusz aktywnej alokacji uruchomiony 02-06-2009 r i nie posiada ustalonego benchmarku.

Jak czytamy w prospekcie emisyjnym :

Fundusz prowadzi politykę aktywnej alokacji. Aktywa funduszu są lokowane z zastosowaniem zasad i ograniczeń inwestycyjnych określonych w Ustawie dla Funduszy Zamkniętych. Od 0% do 100% aktywów funduszu może być lokowana w polskie lub zagraniczne papiery wartoścowe o charakterze udziałowym lub dłużnym, wierzytelności, waluty, instrumenty pochodne, instrumenty rynku pieniężnego, jednostki uczestnictwa lub depozyty bankowe."

Wyceniany jest w każdą środę jeżeli jest dniem roboczym, jeżeli środa nie jest dniem roboczym pierwszy dzień roboczy przypadający po środzie.

  
  Ponieważ  AGIO SFIO  nie ma benchmarku to - podobnie jak w poprzednim przypadku - pozwoliłem sobie całkowitą stopę zwrotu porównać do referencyjnego Wig-u.  Jak widać na wykresie od momentu działalności fundusz do tej pory nie zarobił nic dla swoich uczestników.

 Dziwi to tym bardziej,  że w pierwszej połowie 2009 roku byliśmy świadkami dynamicznej hossy na całym rynku jak również i to, że przez większą część całego okresu wyniki były pod kreską.  

Można oczywiście założyć, że jest to wypadek przy pracy i wcześniej czy później zarządzający zacznie  podejmować właściwe decyzje.  Jednak brak zysku przez ostatnie pięć lat stanowi zagadkę. 

 Jednak trzeba uczciwie przyznać, że autorski projekt Roberta Nejmana nie jest tym najgorszym pod względem wyników.  O kolejnym funduszu - napiszę wkrótce.


  Uwaga !    Powyższy artykuł nie stanowi reklamy funduszu ani w żaden sposób nie zniechęca/zachęca do zakupu jego jednostek uczestnictwa.  Jego celem jest pokazanie, jak trudnym do pokonania w realnych warunkach rynkowych jest indeks Wig, zwłaszcza w dłuższym okresie.

10 komentarzy:

  1. To jest dawny MCI Gandalf - Nejman spodziewał się wtedy kolejnej fali kryzysu. Po pięciu latach wycena stoi w miejscu, a fundusz nigdy nie przyciągnął zbyt wielu inwestorów, teraz ma aktywa za nieco ponad 10 mln zł i raczej nie ma tam szczęśliwych inwestorów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto przypomnieć, że Robert Nejman w latach1997-2000 zarządzając funduszami DWS był nazywany "maszynką do zarabiania pieniędzy" a poziom aktywów tych funduszy wzrósł do poziomu miliarda złotych. To wówczas pojawiło się określenie ,,timing'', czyli różnicowanie składu portfela w zależności od sytuacji.

      Usuń
    2. Chyba zaczyna sie trend na umocnienie $ a wiec moze male tapniecie ?

      Usuń
  2. Adam co myslisz na temat QE dla Europy podobno w czerwcu mode pojawic sie taka decyzja. To mode uratowac gpw przed bessa czy krachem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyczyną słabości GPW jest rozmontowanie OFE. Widząc jakie jest dotychczasowe zainteresowanie społeczeństwa pozostaniem w strukturach funduszy emerytalnych, zarządzający wyprzedzająco redukują wielkość swoich portfeli. Obawiam się, że może to się zakończyć krachem i wątpię, żeby pomogło tu QE. Pod koniec lipca może się okazać, że nie będzie opłacało się utrzymywać OFE w obecnym kształcie i cała sprawa będzie miała podobny finał jak na Węgrzech.

      Usuń
  3. Jednak miales racje oceniajac gpw - wsk ox dlugoterminowy wylamal sie w dol czyli hosse many juz z glowy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trzeba sobie powiedzieć, że dobrze to nie wygląda. Ostatnio taki sygnał wystąpił w styczniu 2011 r, a wiec siedem miesięcy przed załamaniem. Dla bezpieczeństwa dobrze byłoby jednak zapiąć pasy.

      Usuń
  4. kGH +4% czy hossa wraca?

    OdpowiedzUsuń
  5. Miedz drozeje , index gieldy brazylijskiej rosnie - zrobil formacje W. Czyzby zaczela sie hosssa surowcowa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To jest możliwe. Jednak dla pewności poczekałbym na pokonanie linii trendu spadkowego na WIG20, która przebiega na poziomie 2445 pkt i stanowi dość istotny opór.

      Usuń