O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

wtorek, 13 maja 2014

WIG - średniookresowa analiza techniczna





     Tydzień na polskich indeksach rozpoczął się od dynamicznego odreagowania ostatnich zniżek i zapewne wlał w serca części inwestorów nadzieję na zakończenie niekorzystnej tendencji trwającej już prawie pół roku.

 Korekta, która do pewnego momentu przypominała zeszłoroczną z okresu styczeń-maj 2013, trwa już dwa miesiące dłużej i jak do tej pory rynek dryfuje przy mizernych obrotach.  Czy w końcu nastąpi przełom w notowaniach i Wig ruszy w kierunku nowych poziomów cenowych?

 Zamiast próbować zgadywać posłużymy się jak zwykle analizą techniczną i przeanalizujemy indeks w sposób obiektywny.

  Do tej pory w obecnym cyklu wzrostowym dobrze sprawdzał się zakup akcji w sytuacji spadku Wig-u poniżej swojej 200 SMA.  Od połowy 2012 roku, czyli de facto początku hossy, każdy taki zakup okazał się zyskowny. Nie znaczy to oczywiście,  że tak będzie za każdym razem.  W chwili obecnej bezpieczniej byłoby zaczekać na przebicie spadkowej linii trendu. Dobrym wyznacznikiem ewentualnej zmiany na pozytywną w średnim okresie byłoby również potwierdzenie tego faktu na oscylatorach (wykres).

 Już dawno przekonałem się, że znacznie skuteczniejszym sposobem inwestowania jest reagowanie w kierunku wybicia oporów / wsparć niż wcześniejsze próby zgadywania tego, co się może wydarzyć. W przypadku Wig-u linia trendu spadkowego znajduje się na poziomie 52 870 pkt, natomiast druga - nachylona bardziej stromo - 51 469 pkt.  Dopiero po pokonaniu przynajmniej tej drugiej (51 469 pkt) można założyć zmianę nastawienia na bardziej pozytywne.

 Warto dodać, że znacznie bliżej wybicia swojej spadkowej linii trendu jest obecnie Wig20. Znajduje się ona na poziomie 2445 pkt.  W tym przypadku wyraźne jej pokonanie może być technicznym sygnałem do rozpoczęcia tzw. surowcowej hossy w obecnym cyklu koniunkturalnym podczas której największe zyski zanotują spółki typu:  KGHM,  PKN Orlen, PGE i inne i ogólnie cały Wig20.




2 komentarze:

  1. http://fotoo.pl/show.php?img=796771_wig-tygodniowy-chandelier-exit-eqity-line.jpg.html
    WIG-tygodniowy widziany przez wskaźnik Chandelier Exit to te fioletowe schodki pokazuje jaki mamy trend i wskaźnik Eqity Line.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Reagując na sygnał sprzedaży na Chandelier Exit w sierpniu 2011 nie byłoby już czego ratować, także nie przywiązywałbym się za bardzo do wskazań tego indykatora.

      Usuń