O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 10 marca 2014

Zmiana w Portfelu Technicznym




          W dniu dzisiejszym  złożyłem polecenie konwersji wszystkich  j.u. w  Portfelu Technicznym do funduszu pieniężnego.   Rozliczenie transakcji nastąpi w środę po południu lub w czwartek.


  Czym jest podyktowana zmiana aktywów ?  Powodem jest stale pogarszająca się sytuacja techniczna indeksu  sWig 80,  który z kolei jest  głównym benchmarkiem dla blogowego portfela.  O długoterminowym układzie indeksu ostatnio pisałem  w styczniu  2014 r.  TU,  a  wcześniej - jeszcze w grudniu 2013 roku  TU .

 Od tamtej pory sytuacja indeksu nie tylko się nie poprawiła,  ale pojawiły się kolejne niepokojące symptomy :



  Jednym z najbardziej charakterystycznych jest wyraźne pogorszenie siły relatywnej  sWig 80 względem Wig co zastanawia zwłaszcza w kontekście piątkowej zapowiedzi odsuwającej w czasie podwyżki stóp procentowych na pierwszy kwartał przyszłego roku.

 Niewątpliwie najwięcej strachu napędza sytuacja na Ukrainie, co do tego raczej nikt nie ma wątpliwości.  Zmieniająca się jak w kalejdoskopie nie służy ona podejmowaniu rozsądnych i zaplanowanych decyzji.  W związku z tym uznałem, że  lepiej będzie zabezpieczyć portfel gotówką niż w dalszym ciągu szarpać się z rynkiem.  W aktualnej sytuacji geopolitycznej nie można także wykluczyć dalszej eskalacji konfliktu - bo jak widzimy - żadna ze stron ( jak do tej pory ) nie ma zamiaru pójść na ustępstwa.  Problem w tym,  że nikt nie jest w stanie przewidzieć  w którym kierunku rozwinie się sytuacja a rynki bardzo tego nie lubią.

Być może decyzja o konwersji ostatecznie okaże się błędna. Tego nie wiem.  Wiem natomiast,  że ewentualne obsunięcie kapitału o 20% wymaga zarobienia 25% po to tylko aby wyjść na zero.  Przy 30 procentach straty jest to już 45% i matematyka jest tu bezwzględna.

10 komentarzy:

  1. Jeszcze się okaże, że blogowi pesymiści i ich systemy mieli rację :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. kolego ikti najgorsze (albo najlepsze) w tym wszystkim jest to, że zawsze ktoś ma rację.
      zawsze ktoś może powiedzieć ... a nie mówiłem !!!!
      nie wolno być ani pesymistą ani optymistą.
      należy patrzeć na rynek, a w tym konkretnym przypadku na politykę, lub na jaśnie nam panującego cara rosji.
      sytuacja jest naprawdę niewiadoma. kolega Adam zrobił dobry ruch popieram, choć w moim portfelu FI zrobiłem ten ruch w 20%.
      sprawa wygląda tak, że w każdej chwili jakiemuś młokosowi może wystrzelić kałach i wtedy na czerwono - oby nie !!
      mogą też podpisać jakiś "papier", się poklepać, uściskać i mamy 20-30% na zielono.
      pirx

      Usuń
    2. Do ikti : W inwestowaniu nie ważne jest kto ma racje tylko to, czy dzięki temu jesteśmy w stanie w dłuższej perspektywie osiągnąć wynik lepszy niż indeksy giełdowe. Pozwoliłem sobie przeanalizować oba portfele, które prowadzisz na blogu od początku ich powstania. O portfelu GPW nie będę się rozpisywał, bo 5 miesięcy to stanowczo za krótki okres na podsumowanie. Tym nie mniej utworzenie go w okolicach listopadowego szczytu nie świadczy dobrze o mechanicznym systemie. Znacznie bardziej interesująco wygląda portfel Globalny. I tu jestem nieco zawiedziony. O ile dobrze się wczytałem to jest on prowadzony od 17 maja 2012 roku i do tej pory przyniósł 12,5% zysku. Zwrot na indeksie S&P 500 w w/w okresie to + 44% . No chyba, że w swoich obliczeniach popełniłem błąd. Jeśli tak to proszę o korektę. Pozdrawiam.

      Usuń
    3. Nie zgadzam się. Tak na prawdę liczy się to czy się ma rację i jak często. Kluczem jest to, żeby potrafić zmienić zdanie przy zmieniających się okolicznościach.
      Najnowsza zmiana na tle Twoich poprzednich wpisów świadczy, że nie masz z tym problemu. I bardzo dobrze.

      Co do mojego portfela globalnego, to Twoje wyliczenia są poprawne, jednak sp500 raczej nie jest poprawnym benchmarkiem i na pewno nie ma sensu porównywanie wyników dla okresu w którym na sp500 nie było żadnej średnioterminowej korekty.

      Usuń
    4. Do ikti : Bądźmy dokładni. Zmiana postrzegania dotyczy sytuacji technicznej indeksu sWig 80 i to głównie on mnie niepokoi. Co do Wig-u to jak na razie znajduje się on powyżej tygodniowej 40 SMA i swojej długoterminowej linii trendu, co faworyzuje trend wzrostowy. Gdybyś był uprzejmy podać, co jest benchmarkiem dla Twojego portfela to byłbym wdzięczny.

      Usuń
    5. Nie wiem. Pewnie ważona mieszanka indeksów używanych w portfelu. Jak teraz o tym myślę, to będę zadowolony, jak uda mi się pobić wig na całym cyklu hossa/bessa.

      Usuń
  2. no to będą wzrosty .Adam sprzedaje więc czas na zakupy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na giełdzie nie ma znaczenia czy masz racje tylko ile zarobisz gdy ją masz i ile stracisz gdy jej nie masz.Na swigu widać słabość juz od 3-4 miesięcy czy nadchodzi bessa nie wiem ,brakuje podwyżki stóp procentowych.Bezrobocie w dól czyli moze jednak hossa-nie wiem.A skoro nie wiem co sie dzieje postoje z boku i poczekam.Spekulacyjnie wszedłem w Obligacje Nowej Europy jest spory spadek są dywergencje na wielu wskaźnikach ,jest trochę strachu może obligacje pomimo niskich stóp dadzą zarobić.Pozdrawiam Pana Adama i wszystkich czytelników.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj Przemek. Podobne powody kierowały mną przy zabezpieczeniu portfela. Nie wiemy jak rozwinie się sytuacja na Krymie i nie ma sensu tego zgadywać. Najlepszą opcją na chwile obecną jest usunięcie się z rynku. Czy z powrotem wejdziemy w akcje po niższych czy wyższych cenach jest już mniej istotne. Pozdrawiam również.

      Usuń