O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

piątek, 11 lipca 2014

Nadchodzą lepsze czasy dla złota ?
   W maju, w poście :  Czy złoto wkrótce zaświeci?  analizowaliśmy sobie zachowanie się ceny złota na przykładzie funduszu  Investor Gold Otwarty.  Wówczas analiza dotyczyła sytuacji technicznej w średniej perspektywie czasu.  Stwierdziliśmy, że złoto może niebawem okazać się całkiem dobrym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego jako element stabilizujący i dywersyfikujący jednocześnie.

 Dziś zajmiemy się układem technicznym surowca wyrażonego w dolarach w perspektywie w której widać już ruchy kapitału fundamentalnego.  Spójrzmy na wykres długoterminowy :


 
   Oscylatory długoterminowe od pewnego już czasu wysyłają sygnały kupna,  jedynie MACD trochę jeszcze marudzi. To jednak tylko kwestia czasu.  Dla inwestorów podążających za trendem i wykorzystujących średnią kroczącą  (na wykresie 12 SMA w układzie miesięcznym) prawdopodobnie także nadchodzą lepsze czasy.  Aktualnie cena złota znajduje się powyżej średniej a i sama średnia zmieniła kierunek na wzrostowy.

Czy to automatycznie może zapowiadać gorsze czasy dla posiadaczy akcji?  Takie zachowanie złota wskazuje raczej na możliwość pojawienia się surowcowej fazy cyklu koniunkturalnego na której powinny skorzystać spółki zajmujące się produkcją i przetwarzaniem różnego typu surowców metalowych i paliw.  Czy skorzysta na tym także nasza giełda? Czas pokaże.
   

19 komentarzy:

 1. Oprócz analizy technicznej są jeszcze inne przesłanki popierające wzrost złota. Chińczycy ostatnio zakupili bardzo dużo tego kruszcu w najlepszym dla nich momencie, czyli gdy złoto było najtańsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poza tym należy także pamiętać o tym, że i skutki luzowania ilościowego wcześniej czy później dadzą o sobie znać w postaci inflacji.

   Usuń
 2. Panie Adamie,

  Czy mogę również na stronie stooq.pl generować takie sygnały kupna/sprzedaży wg powyższych wskaźników ? Jeśli tak to jak mogę to zrobić ?

  Czy dla funduszy mogę analogicznie takie sygnały generować?

  Sebastian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście że tak. Należy tylko w ustawieniach zaznaczyć opcję ''pokaż sygnały kupna/sprzedaży''. Również można generować sobie sygnały dla niektórych funduszy inwestycyjnych.

   Usuń
 3. BOVESPA - czy nie nadszedl już czas?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że indeks utworzył formację podwójnego dna ale moim zdaniem za wcześnie, żeby wyciągać jakieś wnioski.

   Usuń
 4. Cły czas próbuję zrozumieć zależność dolar vs. surowce i kruszce. Spodziewany w najbliższych latach wzrost USD Index zw. z cyklem Kuznetsa (17-18lat: szczyty dolara w 1969, 1985,2001 i 2018?) stoi przecież na przeszkodzie wzrostom cen surowców. Związana jest z tym deflacja w tzw. zimie Kondratiewa. Czyżby złoto miało jeszcze potanieć przed skokowym wzrostem kończącym ową zimę w okolicy 2020 roku?
  Latem i zimą inwestujemy w złoto (1970-1980) oraz (1930-1950, 2000-2020)? W akcje inwestujemy wiosną (1980-2000 i 2020-?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Układ długoterminowych oscylatorów sugeruje początek wzrostów na złocie a w takiej sytuacji dolar powinien spadać. Tak było do tej pory. Ale sytuacja jest nietypowa i nie można wykluczyć wzrostu obu aktywów jednocześnie przynajmniej przez jakiś czas. Na wykresie obligacji amerykańskich od pewnego czasu również widać zarysowujacą się powoli tendencję wzrostową.

   Usuń
 5. Mała uwaga: Okres 1980-2000 to oczywiście "jesień Kondratiewa", która podobnie jak "wiosna" czyli okres 1950-1970 jest dobrym okresem na inwestycje w akcje.
  Tak w przybbliżeniu oceniam ostatnie pory cyklu Kondratiewa:
  1930-1950-zima (złoto)
  1950-1970-wiosna (akcje, nieruchomości)
  1970-1980-złoto, surowce (inflacja), rynki wschodzące
  1980-2000-akcje, nieruchomości
  2000-ok.2020-złoto
  Ciekawe czy takie szacunki końca okresu zimy mają jakąś alternatywę. No może +1 okres Kitchina czyli do 2023/24 roku. Zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interesująca analiza. Ciekawe czy w dalszym ciągu się będzie się sprawdzać.

   Usuń
 6. Panie Adamie, nawet mainstream informacyjny proponuje inwestycje w dolara gdzieś w okolicy jesieni 2014 roku, na okres ok.roku. W końcu skończy się dodruk zw. z QE w Ameryce, wzrośnie rentowność obligacji, więc i dolar chyba podskoczy. Zainwestowałby Pan w dolara na ten , wypadałoby osłabić złotego. Co prawda, bessa w poprzednich cyklach (w 2007 i w 2011 roku) zaczynała się z niższych poziomów kursów USDPLN, czy EURPLN.Trzeba więc chyba poczekać jeszcze na 1 falę osłabienia dolara i dopiero zainwestować. Nie sądzę żeby dolar spadł w kierunku 2-2,50zł. Minimum to 2,80 jeśli w ogóle. Z poziomu 3-3,20 zł za dolara inwestorzy zagraniczni raczej nie kupią naszych akcji na kolejną hossę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem okolice poziomu 3 pln za dolara są bardzo silnym wsparciem i wątpię aby ta bariera padła. Również uważam obecny poziom złotego za zbyt silny dla zagranicy. Pojawiły się już sygnały techniczne opuszczenia polskiej giełdy a co za tym idzie przesłanki do osłabnięcia naszej waluty. Sądzę, że na jesieni nasze akcje będą wyceniane niżej niż obecnie włącznie ze złotym. To rzeczywiście może stworzyć moment korzystnych zakupów przez zagranicznych inwestorów na ewentualną hossę.

   Usuń
 7. Duża brzydka czarna świeca na kontraktach na złoto mamy chyba lokalny szczyt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe, że po ostatnich wzrostach inwestorzy postanowili zrealizować część zysku jednak w perspektywie długoterminowej nic się nie zmieniło.

   Usuń
 8. Dzisiaj Brazylia lepiej nawet od turcji jednak cos jest na rzeczy co kolega wyżej zauwazyl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Brazylia to trudny rynek do gry z uwagi na brak wyraźnych trendów podobnie jak rynek rosyjski. Najlepiej to pokazuje ostatnie pięć lat notowań Bovespy. Ale jako uzupełnienie portfela to i owszem :-)

   Usuń
 9. Turcja chyba robi podwójny szczyt?

  OdpowiedzUsuń
 10. Złoto z każdym dniem wydaje się drożeć nie obserwuje dokładnie zachowań giełdy jednak można to dostrzec w cenach wyrobów z niego

  OdpowiedzUsuń
 11. najlepiej rosną akcje kopalni złota
  bo fundusze i certyfikaty tak sobie

  OdpowiedzUsuń