O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

wtorek, 30 czerwca 2015

Portfel Techniczny - rozliczenie na koniec czerwca 2015 r




   Tradycyjnie na koniec miesiąca zamieszczam aktualne notowania Portfela Technicznego.

       Na koniec czerwca w portfelu znajduje się 126.00  J.U. funduszu UniLokata, co przy aktualnej wycenie jednostki  114.33 zł daje wartość Portfela Technicznego na poziomie  14 405 zł.  Oznacza to stopę zwrotu + 44 % osiągniętą  po 33 miesiącach prowadzenia portfela blogowego. W analogicznym okresie indeks WIG, który stanowi benchmark, wzrósł o +21,6 %.

Przypomnę, że w dniu 15-06-2015 roku z powodu powstania technicznego sygnału sprzedaży na funduszu UniAkcje Miśs dokonałem konwersji do UniLokata, czyli funduszu obligacji korporacyjnych. Posunięcie to miało na celu zabezpieczenie dotychczasowych zysków na wypadek potencjalnego wymknięcia się sytuacji giełdowej spod kontroli w okolicach końca miesiąca. Wczorajsze notowania, (a zwłaszcza ich początek) były właśnie takim przypadkiem i zapewne niejednego inwestora przyprawiły o palpitację serca.

Zamieszanie oczywiście związane jest z potencjalnym bankructwem Grecji. W przypadku naszego parkietu dochodzi jeszcze ryzyko związane z jesiennymi wyborami parlamentarnymi, które będzie oddziaływać na rynek jeszcze przez kilka miesięcy . Czy w tej sytuacji możliwe jest kontynuowanie hossy tak ładnie rozpoczętej w pierwszych miesiącach roku?  Często twierdzi się, że giełda lubi zaskakiwać wykonując wolty w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Zamiast bawić się we wróżkę proponuję spojrzeć na poniższy wykres przedstawiający aktualne wskazania siły całego rynku.  Jak widać, obecne problemy z giełdą wskaźnik zaczął dyskontować w pierwszych dniach czerwca zmieniając kierunek krzywej na spadkowy. Oznaczało to ( i w dalszym ciągu się nie zmieniło ) spadek ilości spółek znajdujących się w trendach wzrostowych i jednoczesny wzrost liczby spółek wchodzących w trend spadkowy. Na ile trwałe jest to zjawisko ? - sam chciałbym wiedzieć. W każdym razie w połączeniu ze wskaźnikami, które opublikowałem w poprzednim poście, na dzień dzisiejszy inwestowanie na GPW związane jest z podwyższonym ryzykiem.

W związku z rozpoczynającym się sezonem urlopowym może zaistnieć sytuacja mniejszej aktywności  z mojej strony jeśli chodzi o bieżącą analizę sytuacji giełdowej. Natomiast jedyną sprawą, której nie spuszczę z oka będzie blogowy Portfel Techniczny. Wszelkie zaniedbania w tym przypadku mogą się bowiem negatywnie odbić na jego przyszłych wynikach - czego bym naturalnie nie chciał.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz