O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

czwartek, 4 czerwca 2015

Rośnie siła relatywna sWig 80 względem Wigwykres.1

 wykres.2

   wykres.3

 wykres.4  

 W ostatnich dniach na indeksie Wig pojawiła się dość zastanawiająca sytuacja. Mianowicie indeks wchodzi ponownie w obszar pokonanej niedawno ponadrocznej konsolidacji - wykres.1. Co prawda wychłodzenie oscylatorów wskazywałoby na możliwość zanegowania tej niekorzystnej z punktu widzenia analizy technicznej sytuacji w niedalekiej przyszłości, tym nie mniej wszystko to wygląda nieco dziwnie.

Sprawa wygląda interesująco tym bardziej, że gromadzący najmniejsze spółki  sWig80  jak na razie zachowuje się o wiele bardziej spokojnie a układ oscylatorów w tym przypadku wskazuje już na próby zakończenia trwającej dwa tygodnie korekty notowań - wykres.2.  Kolejną wskazówką rosnącej przewagi maluchów może być także uzyskanie w ostatnich dniach dodatniej siły relatywnej indeksu względem Wig-u.- wykres.3

Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę jest stosunek liczby akcji notujących na danej sesji roczne maksima do akcji osiągających roczne minima notowań - wykres.4. Od kilku miesięcy mamy do czynienia z wyraźną przewagą walorów wzrostowych, przy czym liczba spółek notujących roczne minima zwyczajowo rzadko przekracza 10. Może to dowodzić tego, że indeksy Wig i Wig20 ciągnie w dół niewielka liczba spółek ( w tym banków ). Ma to oczywiście związek z przedwyborczymi obietnicami nowego prezydenta odnośnie przewalutowania frankowych kredytów a także obłożenia banków dodatkowym podatkiem.


12 komentarzy:

 1. dzięki za potwierdzenie tego o czym myślałem i myślę. moim założeniem jest ciche wspinanie się mis do góry. luty/marzec 2015 dokonałem konwersji FI na miś + akcji globalnych (drukarka).
  w zasadzie nie uczestniczyłem w "hossie" dużych spółek z gpw. teraz przyszła na nich korekta, głównie przez banki.
  no i dobrze, większość się znowu trochę wypłoszy, a mis spokojniutko do góry.
  od lutego do maja jest +30% i leniuchujemy dalej :)
  pirx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tylko nadzieję, że spadki Wig i Wig20 nie spowodują zmniejszenia zbyt mocno napływu środków do funduszy agresywnych, w przeciwnym razie może pojawić się problem także z misiami ( teoretycznie są bardziej ryzykowne ).

   Usuń
 2. Nie wygląda, żeby krótkoterminowo sWIG80 miał rosnąć. Wygląda jakby korekta rozpoczęta 11 maja napierała tempa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wsk krotkoterm ox spada, a srednioterminowy zrobil podwójny szczyt dobrze to nie wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 4. spada nawet średnioterminowy od dzisiaj

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spadająca szerokość rynku to zawsze znak zapytania. Nie wygląda to najlepiej, tym nie mniej sygnał sprzedaży jeszcze się nie pojawił (choć może wystąpić lada dzień).

   Usuń
 5. Pytanie do autora bloga: czy już czas na ewakuację z MiŚ ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiem tak : W przypadku portfela blogowego trzeszczy krótkoterminowe wsparcie, co oznacza, że uważniej niż zwykle obserwuję notowania funduszu. W przypadku pojawienia się technicznego sygnału sprzedaży niezwłocznie podejmę odpowiednią decyzję.

   Usuń
 6. Mała korekta i jakie ożywienie na blogu -) Znaczy sie emocje rosną ,spokojnie bedzie jakas tam hossa wszystkie wskaźniki na to wskazują

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też to zauważyłem. Zwiększona ilość komentarzy zwykle zapowiada jakiś zwrot na rynku.

   Usuń
 7. Adamie w sumie wielu inwestorów czeka na takie korekty aby taniej kupić niektóre spółki spadły już 20 -30%. Ale jednak jak sie widzi ze sporo spólek traci strach kupować. Jak sie wydzi jak spólka potrafi spadać 3 dni z rzędu po 10%, niby robi sie tanio ale każdy potencjalny kupiec zada sobie pytanie. Czy wytrzymam psychicznie jak przez kolejne dni bedzie spadać w takim tempie.
  PS Ale dzisiaj moze być jakiś dzień przełomu bo białe swieczki pojawiły sie na indeksach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedynym problemem pozostają spółki z sWig80. Nie brały zupełnie udziału w odreagowaniu. Myślę, że ten segment powinien dać wskazówkę co do zachowania giełdy w następnych tygodniach.

   Usuń