O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

środa, 3 grudnia 2014

Portfel Techniczny - rozliczenie ostatniej transakcji

    Rozliczam ostatnią transakcję konwersji w  Portfelu Technicznym.

Stan portfela przed konwersją :  71,6986 J.U.  UniKorona Pieniężny  x  199,89 zł (cena z dnia 02-12-2014r) =  14 331 zł

Stan portfela po konwersji :   14 331 zł /  85 zł  UniAkcje Turcja = 168,6000 J.U.

Zatem na dzień dzisiejszy w  Portfelu Technicznym  znajduje się 168,6000 jednostek uczestnictwa funduszu UniAkcje Turcja o wartości 14 331 zł.

20 komentarzy:

 1. jestem jeszcze zielony w tych tematach ale trafiłem na tego bloga i próbuję powoli rozgryzać :) bardzo ciekawe wpisy, serdecznie pozdrawiam i będę śledził dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć Adam, powoli wgryzam się w tematy analizy technicznej. Sądzę, że jestem tak w 2% drogi :) Samo przeczytanie Twojego bloga dużo wniesie :)
  W jaki sposób porównujesz notowania na wykresie np. funduszu UniAkcje Turcja np. do indeksu BIST 100? Sens dla mnie jest taki, że wycena funduszu jest zwykle dzień do tyłu w stosunku do indeksu. Czy używasz alertów dotyczących wartości indeksu? Testowo ustawiłem alerty w serwisie analizy.pl - ale wygląda, że można ustawić tylko na fundusz a nie na indeks. Poleczasz może coś innego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Fundusze tureckie zwykle nie nadążają za indeksem BIST10 głównie z powodu różnic kursowych ale także odmiennej polityki dobierania aktywów przez samych zarządzających. Zwykle zachowanie indeksu poprzedza podobne ruchy na funduszach i stanowi wczesny sygnał do działania. Nie stosuję typowych alertów procentowych a koncentruję się jedynie na średnioterminowych sygnałach kupna/sprzedaży danego funduszu.

   Usuń
 3. Adamie, a czy jest możliwość bezpośredniego inwestowania na giełdzie poprzez np. www.degiro.pl poprzez ETFy na akcje tureckie ? Zaletą jest to że w przypadku jakiejś zawieruchy rynkowej, możesz działać bezpośrednio składając zlecenie na rynku a nie czekać 2 dni do momentu zakupu/umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Ciekaw jestem płynności takich ETFow na Turcje (o ile istnieją)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałem o tego typu ETF-ach, tak że trudno mi cokolwiek powiedzieć.

   Usuń
 4. Witam, czy może Pan opisać jak dokładnie wygląda plan transakcji ? Widzieliśmy w którym momencie nastąpił zakup jednostek, a jak Pan zaplanował sprzedaż? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O sprzedaży na razie nie myślę.Trend wzrostowy nabiera dynamiki i na chwilę obecną lepiej jest nie wykonywać niepotrzebnych posunięć. Pozdrawiam również.

   Usuń
 5. A na rynkach korekta. Indeks turecki na razie idzie pod prąd. Pytanie tylko na ile starczy mu sił.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety kupno funduszy na górce, rosło od początku października wiec po 2 miesiącach wzrostów może tąpnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łapanie górek zwykle się nie opłaca.

   Usuń
  2. Anonimowemu pewnie chodziło o to, że jest korekta, więc lepiej poczekać aż cena spadnie niż kupić drożej.

   Usuń
 7. Witam! Panie Adamie, czy warto w tym momencie zainwestować w jakiś fundusz inwestujący w rosyjskie akcje? Rynek rosyjski jest tani i korci mnie żeby tam zainwestować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mając jakiś wybór zainwestowałbym raczej na rynku tureckim. Tani rynek zawsze może być jeszcze tańszy a łapanie dołków często kończy się niezbyt szczęśliwie.

   Usuń
 8. Witam, do jakiego poziomu może zejść indeks XU100 żeby było bezpiecznie dla inwestycji w fundusz akcji tureckich. Od trzech dni odbija się od poziomy 83300-83500. Czy te ostatnie spadki można traktować jako 'zasłużoną' korektę ostatnich znacznych wzrostów?
  Pozdrawiam
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z technicznego punktu widzenia mamy do czynienia z korektą ostatniej dynamicznej fali wzrostowej. Myślę, że możliwe są spadki do poziomu ok. 80 000 pkt, ale chcę podkreślić, że równie prawdopodobny jest także wcześniejszy zwrot indeksu. Turecki rynek jest w dużym stopniu nieprzewidywalny i moim zdaniem lepiej nie próbować łapać tu dołków. Osobiście inwestuję w oparciu o sygnały średnioterminowe i specjalnie nie ekstytują mnie tego typu krótkoterminowe zmiany.

   Usuń
  2. Czy to znaczy, że pańska decyzja o 100% zaangażowaniu w runek turecki była przedwczesna ?
   Pisze pan, że prawdopodobieństwo zwrotu indeksu jest podobne, jak możliwości, że obecna sytuacja to tylko korekta. Jeśli to korekta, to indeks spadnie jeszcze drugie tyle; jeśli to zmiana trendu to straty będą duże.

   Usuń
  3. Jak wspominałem parkiet turecki charakteryzuje się znacznie większą zmiennością niż większość rynków. Ponieważ fale wzrostowe są niezwykle dynamiczne to i korekty tych fal wyglądają niebezpiecznie. Na dzień dzisiejszy nie mam powodów do twierdzenia, że trend zmienił się na spadkowy. Jeśli dojdę do takiego wniosku to zlecę konwersję odwrotną.

   Usuń
  4. Wszyscy mają w pamięci spadek giełdy tureckiej w maju/czerwcu 2013r. wtedy nastąpił wręcz pionowy spadek i w kilka dni wyparowało ponad 20%. A na funduszach stop lossa niestety nie można postawić a stracić ponad 20% w tydzień może zaboleć :) To nie do odrobienia w tych kiepskich naszych giełdowych (PL) czasach.

   Usuń
  5. Czy dzisiejszy zjazd indeksu poniżej 80000 zmienia sygnał średnioterminowy?

   Usuń