O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

wtorek, 16 grudnia 2014

S&P 500 - czy czeka nas powtórka z przeszłości ?


                                                    S&P 500 miesięczny
   
 O coraz bardziej skomplikowanej sytuacji technicznej na indeksie S&P 500 pisałem ostatnio w poście z 11 listopada.  Patrząc na aktualne wskazania RSI właściwie można by sobie odpuścić dalszy komentarz.

Natomiast inspirację do zachowania amerykańskiego rynku zaczerpnąłem z analizy W. Białka zamieszczonej na blogu w dniu 04 grudnia, Rekordowa seria S&P 500. W skrócie : analogie historyczne wg. autora sugerują dalsze wzrosty w okresie co najmniej kilku najbliższych miesięcy, czego oczywiście nie można wykluczyć. Natomiast pytanie : co się stanie, jeśli to RSI będzie miał rację należałoby pozostawić otwarte.

5 komentarzy:

 1. Turcja spadek 4,36% w jeden dzień !

  OdpowiedzUsuń
 2. wyprowadzam się z turcji
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba z ta konwersja to nie byl dobry pomyśl. Gorka w Turcji zlapana na samym szczycie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za komentarze. Niestety wygląda na to, że ostatnia konwersja była przedwczesna. I prawdopodobnie jest to pierwsza błędna transakcja od początku prowadzenia portfela. Na wykresie technicznym funduszu UniAkcje Turcja nie powstał dotychczas średnioterminowy sygnał sprzedaży. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, w dniu dzisiejszym podejmę decyzję o konwersji jednostek portfela w kierunku bezpiecznych aktywów. Sytuacja polityczna i gospodarcza naszego wschodniego sąsiada przypomina mi rok 1998 i implikacje, które wtedy wystąpiły. Ci z was, którzy pamiętają tamten okres wiedzą o czym piszę. To wszystko trochę przypomina filmy Hitchcocka - najpierw trzęsienie ziemi, a potem... już tylko gorzej. Przypomnę tylko, że po decyzji o wycofaniu się z UniAkcji MISŚ 12 marca, indeks WIG250 - który w większości stanowi benchmark dla tego funduszu - osunął się do tej pory o 14%. Czy czeka nas powtórka? - zapewne przekonamy się wkrótce. Postanowiłem jednak tegoroczne Święta spędzić w spokoju.

  OdpowiedzUsuń
 5. Turcja odrabia ale ciekawe czy to powrót do wzrostów czy tylko korekta spadków

  OdpowiedzUsuń