O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 3 listopada 2014

Portfel Techniczny - podsumowanie października 2014 r.
     
  Kolejny miesiąc za nami w związku z tym tradycyjne podsumowanie wyników Portfela Technicznego.

  Na koniec października 2014 roku wartość portfela wynosi 14 280 zł,  na co składa się  71,6986 jednostek uczestnictwa funduszu  UniKorona Pieniężny przy aktualnej cenie jednostki  199,17 zł.

Oznacza to stopę zwrotu + 42,8% osiągniętą po 25 miesiącach prowadzenia blogowego Portfela Technicznego. Wykres obrazujący całkowitą stopę zwrotu a także od początku bieżącego roku znajduje się powyżej.

Jak stali czytelnicy zapewne pamiętają, od 11 sierpnia w portfelu znajdują się wyłącznie jednostki bezpiecznego funduszu  UniKorona Pieniężny.  Od tego czasu portfel zanotował niewielki zysk na poziomie 0,96%, co akurat w moim przekonaniu nie jest problemem z punktu widzenia długofalowej strategii. Aktualna faza spowolnienia gospodarki nie służy inwestowaniu w ryzykowne aktywa ( przynajmniej na polskiej giełdzie ) dlatego uznałem, że okres ten lepiej będzie przeczekać w bezpiecznym miejscu.

Generalnie do tej pory strategia trzymania się planu zarówno w dłuższym ( 25 miesięcy ) jak i krótszym ( od początku roku ) okresie sprawdza się dobrze. Może o tym świadczyć nadwyżka stopy zwrotu portfela nad benchmarkiem ( WIG ), która na dzień dzisiejszy wynosi + 86%.

12 komentarzy:

 1. Faktycznie trzyma się nieźle, oby tak dalej

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny wynik. Ciekaw jestem jakby wyglądał portfel gdybyś zaczął i 2007 roku?

  OdpowiedzUsuń
 3. jest bardzo dobrze - choć hossa na obligacjach mogła być lepiej wykorzystana, poprzez uczestnictwo w tym typie funduszu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodzę się z tym, jednak obecnie bardziej zależy mi na mniejszej zmienności zachowania portfela.

   Usuń
 4. Nieźle, gratuluje wyniku. Kwota widzę bardzo przyzwoita już się nazbierała.

  OdpowiedzUsuń
 5. A co ta Japonia tak szaleje takie mocne wzrosty czyzby hossa inflacyjna sie rozpoczynala

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej jest to wynikiem zwiększonej pracy japońskich drukarek...

   Usuń
 6. Adam co powiesz WSE BP dał sygnał kupna, czyżby listopad-grudzień miałby być lepszy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem w tym, że w dalszym ciągu spada liczba spółek będących w trendach wzrostowych w ujęciu R/R. Osobiście na dzień dzisiejszy nie angażuję środków na naszej giełdzie, ale oczywiście uważnie śledzę to, co się dzieje.

   Usuń
  2. Adam a planujesz jeszcze jakieś wejscie Np w Turcje czy dajesz sobie spokój do końca roku.

   Usuń
  3. Jeżeli pojawią się średnioterminowe sygnały techniczne dla funduszy tureckich to nie widzę przeciwwskazań do zajęcia pozycji. Na dzień dzisiejszy Turcję tylko obserwuję.

   Usuń