O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

piątek, 4 października 2013

Portfel Techniczny - podsumowanie pierwszego roku.



     Dokładnie rok temu utworzyłem na blogu  Portfel Techniczny,  składający się wyłącznie z jednostek funduszy inwestycyjnych i zarządzanych w obrębie parasola.  Chciałem stworzyć portfel maksymalnie prosty bez zagłębiania się w wyniki finansowe spółek a tym samym bez potrzeby ustawiania zleceń obronnych, które notabene są niezbędne przy inwestowaniu w akcje pojedynczych spółek.

Portfel oparty jest na rzeczywistych transakcjach  i  zarządzany  wyłącznie przy zastosowaniu reguł analizy technicznej.  Transakcje konwersji jednostek w ostatnim czasie opisuję na bieżąco i bez opóźnień,  co w tym przypadku jest niezbędne dla zachowania całkowitej wiarygodności.

Celem portfela jest osiągniecie w dłuższym okresie wyników lepszych od  referencyjnego indeksu Wig, który przez wielu analityków i profesjonalistów uważany jest za najtrudniejszy do pokonania.  

         Aktualny stan portfela na dzień 04-10-2013 r. wynosi  12700 zł,  na co składa się  137,51  j.u. funduszu  UniAkcje  MIŚS  przy aktualnej cenie jednostki  92,36 zł .  Zatem stopa zwrotu portfela w pierwszym roku funkcjonowania wyniosła   + 27 % .

W analogicznym okresie wzrost indeksu WIG wyniósł  + 15,4 %. 

Biorąc pod uwagę tegoroczne wydarzenia związanie z OFE,  których rezultatem były jak dotychczas dwie gwałtowne korekty w trwającym trendzie wzrostowym,  wynik  Portfela Technicznego  można uznać za całkiem przyzwoity. Warto porównać go również do funduszy inwestujących w inne klasy aktywów.  Tu również - jak się okazuje - wynik naszego portfela okazał się lepszy.  Dodam jeszcze, że wg  portalu   Analizy.pl  średnie roczne stopy zwrotu dla funduszy inwestycyjnych w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco :

  -  fundusze akcji polskich    + 14,3 %
  -  fundusze mieszane polskie zrównoważone   + 9,5 %
  -  fundusze mieszane polskie stabilnego wzrostu   + 7 %
  -  fundusze dłużne polskie  + 5,5 %
  - fundusze gotówkowe i pieniężne PLN.  + 3,4 %


3 komentarze:

  1. Gratuluję i czekam na kolejne sygnały za ktore dziekuję!A na wielu blogach straszą teraz spadkami na naszej gieldzie.A co wskazuja Pana sygnały?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, tym straszeniem nie przejmowałbym się za bardzo. Do korekty oczywiście może dojść, ale przypominam sobie jak jeszcze w sierpniu straszono rzekomym wrześniowym załamaniem rynku. Owszem, wystąpiła korekta ( podobnie jak w czerwcu ), po której już kilka dni później nie zostało śladu. Pozdrowienia.

      Usuń
  2. Witam!

    Muszę się przyznać że naśladuję Twoje ruchy i jak do tej pory dobrze na tym wychodzę.
    Liczę że będzie tak nadal.
    Czekam na kolejne informacje.

    Gorąco pozdrawiam,
    Piotr

    OdpowiedzUsuń