O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

poniedziałek, 7 października 2013

Wig - fundamentalnie nisko wyceniony

wykres.1

wykres.2wykres.3

 
 Czy akcje są już drogie?  To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów. Od dołka [czerwiec 2012] indeks Wig zyskał na wartości przyzwoite +37% i jak dotąd poziom 50000 pkt. mimo że pokonany, to jednak jak magnes przyciąga wykres głównego indeksu.

Nie to jednak jest tematem dzisiejszej analizy. Od dziś na blogu będę starał się więcej uwagi poświęcać tzw. wycenom fundamentalnym,  gdyż głównie to decyduje o tym, czy akcje stanowią w miarę bezpieczną alternatywę względem bezpiecznych lokat, czy raczej odwrotnie.

Spójrzmy na wykres.1 który obrazuje to, jak zmieniała się wartość księgowa spółek z Wig na przestrzeni ostatnich kilku lat i jak to wygląda względem ostatniego istotnego szczytu z lipca 2011 r.  Pomimo tego, że Wig pokonał  [na razie?]  tamten poziom, to wskaźnik C/WK  znajduje się wciąż  dużo niżej.

Do pokonania tego rekordu brakuje mu jeszcze 34%. Mówiąc inaczej, kiedy Wig wyrówna rekord wszechczasów,  znajdujący się na poziomie 68000 pkt.[ wykres.2], to wartość księgowa spółek znajdzie się dopiero na poziomie rekordów z lipca 2011 r.

Wykres.3 przedstawia zaś procentowe zmiany wartości księgowej Wig względem zmiany indeksu na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Już na pierwszy rzut oka widać, że rynkowe wyceny nie nadążają za wzrostem fundamentalnym firm. Ostatni taki okres wystąpił w pierwszej połowie 2011 r i jak pamiętamy zakończył się mini krachem.

Wielu, zwłaszcza początkujących inwestorów zastanawia się czasem dlaczego wyceny rynkowe mierzone indeksami co kilka lat notują nowe rekordowe poziomy. Przyczyną tego są stale wzrastająca wartość księgowa spółek na przestrzeni lat ( oczywiście nie wszystkich). Chcąc nie chcąc rynkowe wyceny cenowe muszą się do tego dostosować.

Reasumując :  Biorąc pod uwagę fundamentalne wyceny spółek, to znajdują się one na historycznie rekordowo niskich poziomach co powoduje, że do zakończenia hossy jeszcze dość daleka droga. 
Wskaźnik C/WK  dla Wig-u z historycznego punktu widzenia dawał inwestorom jeszcze sporą nadwyżkę premii.  Średnio w przeszłości Wig w ciągu dwóch lat [przy obecnych wycenach] rósł średnio o 76%, zaś w najgorszym przypadku zwyżka wyniosła 45%.

2 komentarze:

  1. Ameryka poleci to i my, początkujący niech uważają i nie rzucają się na oślep na akcje wg jakiś wykresików

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słuszna uwaga, jednakże analiza dotyczy nieco dłuższego okresu i jest w szczególności przeznaczona dla osób chcących inwestować w okresie co najmniej dwuletnim a nie spekulować krótkoterminowo. To czy Ameryka "poleci" pokaże czas. Jestem przekonany, że przed 17 października dojdzie tam do porozumienia w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia, co paradoksalnie może nawet przyśpieszyć wzrosty. Ale pożyjemy ,zobaczymy.

      Usuń