Wszelkie analizy publikowane na niniejszym blogu stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinny być traktowane jako rekomendacje kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. (D.U. Z 2005 R. NR 206 POZ.1715)
O mnie
- ADAM
- Poland
- Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.
czwartek, 21 czerwca 2012
Czy za zakrętem czai się hossa?
Czy aby na pewno ostatnie wzrosty na głównych indeksach zwiastują początek nowej hossy? Kilku czytelników w komentarzach do poprzedniego posta sugeruje taki właśnie scenariusz. Przebicie przez sWig80 200 dniowej średniej kroczącej w przeszłości często było takim właśnie sygnałem. W lutym br. powstał również taki sygnał . O ile lutowe przebicie średniej odbyło się przy wzrastającym wolumenie, to obecne niestety sprawia wrażenie mocno naciąganego (malejący wolumen) (rys.3). Jak wiadomo w trendzie wzrostowym rosnący wolumen potwierdza trend, zaś spadający przy wzrostach - jedynie jego korektę. Wykres nr.1 przedstawia Indeks Cenowy od początku funkcjonowania giełdy w kompresji miesięcznej. Pod nim zamieściłem popularny oscylator STS na którym oznaczyłem punkty przecięcia przez szybszą linię oscylatora (linia czerwona) poziomu wyprzedania - 20%. Takich momentów było w historii naszego rynku pięć i każde przecięcie było bezbłędną zapowiedzią hossy. Poruszanie się oscylatora dość dobrze w przeszłości oddawało projekcję przyszłej koniunktury gospodarczej z którą przecież ściśle powiązane są wyniki finansowe spółek . Czymże jest w końcu Indeks Cenowy. Pisałem już o nim kilkakrotnie ale przypomnę, że przedstawia on wszystkie spółki (łącznie z NC), nie biorąc przy jego konstruowaniu kapitalizacji poszczególnych jego składników. Ma to jedną, ale zasadniczą zaletę. Pokazuje w sposób obiektywny faktyczną szerokość rynku. Np KGHM, czy PKO mają w nim taki sam udział jak BIOTON, czy PETROLINWEST.. Wskazuje zatem o ile procent rośnie przeciętna spółka bez uwzględnienia jej kapitalizacji. Indeks Wig20 , czy Wig są dla odmiany ważone kapitalizacją i nie wskazują z sposób jasny "szerokości rynku". Kilkunastoprocentowe wzrosty może w nim wygenerować 3-4 spółki o największej wadze. Na rys.2 umieściłem Indeks Cenowy mając na względzie obecną sytuację. Jak nie trudno zauważyć STS po próbie poderwania się w pierwszym kwartale wyraźnie osłabł i jak na razie nie daje większej nadziei na znaczącą poprawę. Oczywiście przy pomocy jednego indeksu nie da się przeprowadzić gruntownej analizy rynku we wszystkich jego aspektach, tym niemniej jak na razie ostatnie wzrosty traktowałbym raczej jako wejście do opuszczonych wcześniej konsolidacji ..
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Według mojej jednej z najprostszych metod AT -srednich kroczących-wzrosty ,przynajmniej w średnim terminie ,rozpoczęte
OdpowiedzUsuńhttp://www.bankfotek.pl/view/1274422
Cezary
a pokonanie ostatniego szczytu na wig w okolicach 40 700 ,czyli potwierdzenie wyjscia ponad linię trendu spadkowego z pozostawieniem ponizej wszelkich srednich, wykreuje sygnał kupna i może byc oznaką potwierdzajacą rozpoczącie nowego trendu.
OdpowiedzUsuńI wszelkie wskazniki ,inflacje czy fundamenty nie mają tu żadnego znaczenia-tu liczy się przede wszystkim technika.
Pozdrawiam
Cezary
http://www.bankfotek.pl/view/1274427