O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

piątek, 13 stycznia 2012

Czy CCI określa przyszłość?

               

Commodity Channel Index (CCI)

Oscylator ten został opracowany przez Donalda Lamberta w celu poszukiwania punktów zwrotnych na rynkach towarowych, jednak z takim samym sukcesem może być stosowany również na innych rynkach takich jak rynki akcji czy tez obligacji. Podstawowym założeniem wskaźnika jest to, ze ceny każdego instrumentu poruszają się w cyklach, gdzie nowe szczyty i nowe minima pojawią się cyklicznie, a okres cyklu możemy oszacować. Lambert do obliczania wskaźnika sugerował brać 1/3 okresu cyklu. I tak jeżeli cykl na danym instrumencie trwa 90 dni, to najlepsze efekty wskaźnik przynosi, jeżeli obliczamy go dla przedziału 30 dniowego.       
Wzór:
CCI = (TP – SMATP) / (0.015 * Średnie odchylenie)
Aby wiec obliczyć wartość CCI należy najpierw obliczyć typowa cenę (TP – typical price) dla każdego z badanych okresów. Typowa cenę oblicza się jako średnią arytmetyczną z trzech cen- zamknięcia(C), najwyższej ceny(H) i najniższej ceny = (O+H+L)/3.
            Następnie należy obliczyć średnią kroczące dla typowych cen z badanego okresu (simple moving average of typical price SMATP). Różnica pomiędzy TP i SMATP jest zarazem licznikiem równania.
            Licznik ten należy podzielić przez mianownik, który oblicza się jako iloczyn standardowego odchylenia i współczynnika 0,015. Standardowe odchylenie oblicza się w następujący sposób. Najpierw obliczamy różnice pomiędzy TP a SMATP dla każdego z badanego okresu. Jeżeli badamy 30 dniowy CCI, wtedy sumujemy wszystkie pojedyncze odchylanie i dzielimy przez 30.
            Współczynnik 0,015 związany jest z tym, że Lambert wyliczył, że dopiero przy takim współczynniku około 70-80% czasu wartość wskaźnika będzie poruszać się w przedziale od        -100 do 100, gdzie wartości te służą również za kluczowe przy poszukiwaniu poziomów wykupienia i wyprzedania. Im dłuższy przyjmiemy badany okres tym statystycznie częściej wartość indeksu będzie wychodzić poza przedział -100 i 100. Natomiast im mniej badanych okresów tym wartość CCI będzie częściej znajdować się w przedziale -100 i 100.
            Znając juz metodologię obliczania wskaźnika i jego wartości kluczowe możemy przejść do jego analizy. Podstawowym zadaniem oscylatora jest poszukiwanie poziomów wykupienia i wyprzedania, gdzie rynek uważa się za wykupiony jeżeli wartość wskaźnika rośnie powyżej 100, natomiast za wyprzedany gdy spadnie poniżej -100, jednak sygnałów transakcyjnych należy doszukiwać się dopiero gdy wartość wskaźnika wróci do przedziału -100 , 100. Sygnałem kupna będzie wiec moment, gdy wskaźnik przetnie -100 od dołu, natomiast sygnałem sprzedaży, gdy wartość wskaźnika przetnie 100 od góry.
            Przy silnych trendach można również doszukiwać się sygnałów zakupu, gdy wartość wskaźnika przekracza poziom 100 od dołu. Pozycja natomiast powinna zostać zamknięta w momencie gdy CCI znowu powraca poniżej 100. Analogicznie dla sygnałów sprzedaży. Spadek wskaźnika poniżej -100, może być sygnałem sprzedaży, a transakcja powinna zostać zamknięta w momencie gdy CCI powróci powyżej -100.
            Sygnałami transakcyjnymi może być również pojawienie się na wykresie dywergencji, czyli momentu, kiedy kierunek instrumentu bazowego i wartości wskaźnika poruszają się w przeciwnych kierunkach. Przy trendach wzrostowych i coraz wyższych szczytach na wykresie, spadek wskaźnika może być sygnałem odwrócenia trendu.
            Natomiast przy trendzie spadkowym i coraz niżej położonych minimach, wzrost wskaźnika może być sygnałem nadchodzących wzrostów.      Spróbujmy   zastosować CCI do indeksu s-WIG-80  i sprawdzić, czy  rzeczywiście  może  być  pomocny do określania  punktów  zwrotnych.   Moim zdaniem najlepiej sprawdza się on wykrywając dywergencję  z  cenami.   Jak widać na wykresie  w punkcie 1. . -październik 2008-marzec 2009 - CCI utworzył dywergencję byka   klasy'' A ''.   W punkcie  2. powstała dywergencja niedźwiedzia  klasy'' A'', co zapowiadało głęboką korektę .  W punkcie 3. powstała natomiast dywergencja niedźwiedzia klasy'' B'',co jak się okazało później było kolejnym ostrzeżeniem  przed punktem zwrotnym na indeksie.  Najbardziej obecnie nas  interesuje  ostatni  element  wykresu . Mamy tu  dywergencję bardzo podobną do tej z punktu 1.  I podobnie jak wówczas  okres jej formowania wynosi sześć miesięcy.  Oczywiście przy pomocy jednego oscylatora nie można podejmować  decyzji ,aczkolwiek                               myślę ,że warto byłoby dołączyć go do  innych narzędzi pomocnych w określaniu punktów zwrotnych na rynku.

1 komentarz:

  1. Wskaźnik WSE BP dla ostatnich 36 miesięcy
    analizy OX dokonał odwrócenia z kolumny o na kolumne x. Jak nie zrobi podwójnego szczytu tylko go przebije słowo hossa stanie sie faktem.

    OdpowiedzUsuń