O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

niedziela, 2 września 2018

Altus - Bomba z opóźnionym zapłonem?


W piątek rano media poinformowały o zatrzymaniu byłych członków zarządu Altus TFI, którym postawiono zarzuty wyrządzenia szkody majątkowej firmie windykacyjnej GetBack. Oczywiście, jak zwykle w takich przypadkach info zostało natychmiast odzwierciedlone w kursie akcji samego TFI  co skutkowało 34 procentowym załamaniem notowań.                                                               Altus TFI dzienne

Dowodzi to  że afera GetBack jest cały czas rozwojowa i pokazuje, że walka z patologiami występującymi na rynku kapitałowym wchodzi w decydującą fazę (zbliżają się wybory?) Ponieważ na blogu nie zajmuję się polityką zatem przejdę do meritum. Pytanie retoryczne do czytelników : Dla ilu z Was artykuł, jaki ukazał się 8 sierpnia tutaj link stał się inspiracją do przynajmniej częściowego doważenia portfeli akcjami mocno przecenionego Altus TFI?

             Pytanie jest zasadne, ponieważ jak pokazuje powyższy przykład zasady o których wspominałem w kwietniowym poście pod tytułem   Niezawodny przepis na bankructwo
są uniwersalne i w wielu przypadkach są w stanie uratować skórę. 

We wspomnianym poście zamieściłem wykresy kilku spółek, które od pewnego czasu znajdowały się w trendach spadkowych i nie było żadnych sygnałów technicznych do zainteresowania się nimi przynajmniej dla inwestorów podążających za trendem wzrostowym. Średnia 200 sesyjna skutecznie chroniła bowiem przed próbami łapania dołków. Kilka wykresów :

                                                                     GetBack

   
Dwa dni po ukazaniu się posta notowania GetBack zawieszono bezterminowo.
                                                                     Unimot

Moment przejścia Unimotu na parkiet główny połączony z emisją akcji był dobrym miejscem do "opuszczenia okrętu"                                                      Interma Trade (dawne Briju)

    Ponownie spadek pod średnią nie był okazją inwestycyjną a początkiem kłopotów.                                                                            CIG

I ostatni przykład z kwietniowego posta to CIG. Jak widać na wykresie wiele wskazuje na to, że dynamiczne wybicie w górę zostało wykorzystane do "ubrania" entuzjastycznie nastawionego tłumu.

We wszystkich przypadkach występuje charakterystyczny element : kurs akcji znajdował się w długoterminowym trendzie spadkowym i jakiekolwiek próby łapania dołków kończyły się niepowodzeniem.  A wspominam o tym, ponieważ kilku czytelników w mailach dopytuje się , czy warto teraz kupić akcje Altusa argumentując, że taki spadek może być dobrą okazją. Nie znam przyszłości i nie zajmuję się jej prognozowaniem na podstawie ogólnie dostępnych informacji,  ponieważ większa ich część odzwierciedlona jest już najczęściej w kursie. 

Na notowania wpływa tak wiele czynników jak oczekiwania odnośnie przyszłych prognoz, aktualne zmiany w zarządzie a chociażby pogorszenie stanu zdrowia prezesa, powiązania kapitałowe z innymi spółkami, polityka.. i wiele innych. Przykład Altusa ( i wielu innych) pokazuje, że nawet Zbigniew Jakubas może się mylić ( no chyba że to było zagranie świadome ) i próba gry przeciw głównemu trendowi zwykle kończy się niewesoło. Na giełdzie jak nigdzie indziej sprawdza się zasada wypowiedziana przez pewnego znanego polityka, że "Nas nie przekonają że białe jest białe a czarne jest czarne", czyli ograniczone zaufanie do informacji i wszelkich publikowanych prognoz.  Podstawowe sposoby zarządzania pozycją, cięcie strat z nieudanych transakcji, inwestowanie wyłącznie w okresach, kiedy kurs znajduje się w trendzie wzrostowym ( nie zajmuję się gra na krótko) w okresach wzrostu indeksów giełdowych zapewniają w miarę spokojny sen. Jedna sprawa która mnie teraz ciekawi, to jak ostatnie wydarzenia na Altusie przełożą się na przyszłą koniunkturę giełdową, zwłaszcza w segmencie mniejszych spółek. Jakieś sugestie w komentarzach?

 

9 komentarzy:

 1. Apropo wplywu Altusa na koniunkture gieldowa w segmencie mniejszych spolek i rodzacych sie okazji inwestycyjnych ze sprawa Altusa zwiazanych.

  http://www.analizyprezesa.pl/2018/08/czyzby-altus-panicznie-wyprzedawa-akcje.html

  Zamiast lapac Altusa, mozna kupic dobre fundamentalnie spolki, ktore Altus panicznie wyprzedaje by pozyskac srodki na pokrycie fali umorzen i wyplaty dla swoich klientow.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem szczerze ze takimi spółkami tu zacytowanymi nie interesowałem sie to co się ostatnio dzieje jest żenujące i sklania mnie w przyszłości do inwestycji na rynkach rozwiniętych a propo jakubasa kiedys solorz kupil akcje biotonu od krauzego po przyjacielsku kto bogatemu zabroni wtopić.

  OdpowiedzUsuń
 3. przyznać się muszę, dałem się nabrać jakubasowi (artykuł z 8 sierpnia).
  nie polegało to jednak na kupnie akcji, a na braku sprzedaży posiadanych.
  postanowiłem poczekać i sprawdzić co się dalej stanie.
  co się stało - widać :)
  pocieszenie jedynie takie, że to malutki pakiecik w portfelu.

  co do "rozkręcania" afery getback to są wielkie minusy dla rynków kapitałowych i maleńki plusik.
  oczywiście "-" jest sam fakt powstania takiego przekrętu i widać coraz wyraźniej, że to jest grupa osób i firm a nie pojedyncza osoba.
  wszelkie służby nadzoru po raz kolejny zawiodły. nie wiem jakie bo ich jest zbyt wiele, a pzez to rozmywa się odpowiedzialność.
  plusem jest to, że te osoby udaje się znaleźć i przedstawić oskarżenia. może oczyści to trochę zapędy następnych cwaniaczków. mam nadziej, że uda się im postawić poważne zarzuty i skazać prawomocnie dotkliwymi karami.

  niestety minusy mają duuuużo większą wagę niż plus.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale tak na poważnie jak pan widzi sytuację na Getin Holding, Getin Noble, Idea Bank i Open Finance czyli imperium Leszka?
  Może to jest temat na osobny wpis a jak to mówią "mądrego zawsze warto posłuchać".
  Czy to autentycznie koniec czy OFE/TFI państwowe się uwzięły albo jakieś fundy zagrożone jak Altus/Trigon/może Quercus sypią akcjami żeby kasę odzyskać?
  Czy historycznie widział pan coś podobnego?

  OdpowiedzUsuń
 5. https://stooq.pl/n/?f=1251435

  Altus TFI złożył zawiadomienie do prokuratury ws. publikacji Business Insider Polska,ale cyrk.

  OdpowiedzUsuń
 6. Panie Adamie chciał Pan paniki to ją Pan ma :)
  altus jest już śmieciem, banki nurkują, energetyka? ciekawe jak długo będziemy mieć jeszcze prąd.
  rzeź niewiniątek trwa.
  jak żyć ?
  zastanawiam się czy wrzesień będzie miesiącem zakupów.
  pirx

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystko wskazuje na to, że nie dotarliśmy jeszcze do dna słoiczka z etykietą "GetBack" :/

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda na to, że afera Amber Gold przy tym, to jednak mały pikuś.

  OdpowiedzUsuń
 9. https://businessinsiderAdm.pl/gielda/wiadomosci/knf-podejrzewa-manipulacje-kursem-briju/ndm4nvp

  Afera za aferą.Panie Adamie będzie nowy wpis o sytuacji na Gpw?

  OdpowiedzUsuń