O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

czwartek, 30 sierpnia 2018

J-23 znowu nadaje?


                            W jednym z ostatnich postów wspominałem o elemencie, który w normalnej sytuacji powoduje wysypanie akcji przez 'tzw. "ulicę" co zwykle jest ostatnim etapem w misternym procesie zwanym akumulacją akcji przez  "smart money". Ponieważ przez ostatnie dziesięć dni zaszły w mojej opinii dość istotne wydarzenia na samych wykresach  w związku z tym postanowiłem tą wiedzą się z Wami podzielić. A więc zaczynamy...

Obiektem analizy będzie Wig20 w wersji z uwzględnionymi dywidendami i prawami poboru.


                                                      WIG20TR  układ tygodniowy


Mamy tu kilka interesujących procesów. A więc po kolei :

1. Utworzona formacja zmiany obowiązującego trendu  - oRGR
2. prowzrostowa formacja  trzy kruki (na prawym ramieniu)
3. Pokonanie kluczowego oporu ok. 4000 pkt.
4. Pokonanie przez indeks 40 tyg SMA

Co ciekawe aktualne wydarzenia różnią się całkowicie od tego co obserwowaliśmy w roku 2016 gdzie utworzył się trójkąt. Był on początkiem wystąpienia dynamicznej fali wzrostowej, która niestety nie dała zbyt wielu okazji do zajęcia pozycji przez spóźnialskich z powodu praktycznie braku korekt. Czy tak będzie tym razem. Biorąc pod uwagę zasadę zmienności to raczej nie chociaż...

Warto zwrócić uwagę, że ostatnia fala wzrostowa nie przypomina już korekty, a biorąc pod uwagę przytoczone wyżej punkty mamy do czynienia ze zmianą trendu w perspektywie średnioterminowej. Zagłębiając się bardziej precyzyjnie spójrzmy na wykresy najważniejszych spółek do których w pierwszej kolejności napływa kapitał zagraniczny:








Są to banki PKO, PEKAO.SA, PZU, PKN  (i jeszcze CDR, ale ponieważ w trendzie wzrostowym znajduje się on "od zawsze" wiec nie zamieszczam wykresu). Ponieważ ich udział w samym indeksie wynosi 55% więc stanowią niejako dobry papierek lakmusowy i nformujący o zainteresowaniu zagranicy. Szybki rzut oka pokazuje, że po raz kolejny mamy powtórkę z rozrywki a co ciekawe odbywa się to przy braku większego zainteresowania na większości blogów i serwisów finansowych.



                                                       WIG Banki  układ dzienny


Warto zerknąć na wykres sektora bankowego ( powyżej), ponieważ to on w mojej opinii jest największym katalizatorem ostatnich wydarzeń a jak wiemy powiedzenie, że bez banków nie ma hossy wielokrotnie w przeszłości sprawdziło się.
  
Myślę, że w przypadku tego indeksu istotna informację  niesie ze sobą  Indeks pozytywnego wolumenu PVI, który należy do wskaźników akumulacji cenowej.  Przypomnę, że wzrost wskaźnika powyżej rocznej średniej połączony ze wzrostem samego indeksu ma wymowę pozytywną. Przykład późniejszej reakcji sektora na PMI mogliśmy obserwować  w pierwszych miesiącach 2017 roku. Czy tak będzie tym razem, oczywiście tego nie wiem,  jednak myślę że warto gdzieś z tyłu głowy mieć to na uwadze.

W chwili pisania tego postu realizuje się korekta impulsu wzrostowego (tak zakładam) . W przypadku Wig20 miejsce docelowe do rejon 2300 - 2330 pkt, w przypadku zaś Wig20TR są to okolice 4000 pkt. Pozytywny test tych miejsc da nam ostateczną odpowiedź na tytułowe pytanie.

Zanim większość z Was rzuci się w odmęty spekulacji ( lub inwestycji ) muszę przypomnieć, że oprócz doboru właściwych spółek do portfela bardzo ważną sprawą  jest umiejętność zarządzania wielkością pozycji i nie ryzykowania więcej niż straty 1% na całym kapitale. Przykładowo w przypadku dysponowania  kwotą 50 000zł i kupnie akcji  maksymalnie 10 spółek za kwotę 5 000zł  ewentualna strata nie powinna przekraczać 500 zł ( czyli 1 % kapitału ).  To tak dla przypomnienia.

Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że wszelkie analizy zamieszczane na blogu nie mają charakteru rekomendacji i nie powinny być tak traktowane. Każda ( dosłownie!) transakcja może okazać się niewypałem powodując stratę finansową i warto o tym pamiętać. Wspominam o tym, ponieważ w ostatnim okresie zauważyłem istotny wzrost oglądalności i jak domniemam wielu czytelników dopiero zaczyna przygodę z giełdą. Pierwsza trauma w postaci utraty środków może w przyszłości  zniechęcić takie osoby do głębszego zainteresowania tematem, co byłoby wielką szkodą dla rozwoju naszego rynku kapitałowego w przyszłości.                                   








2 komentarze:

  1. A według Pana W.Białka mamy teraz falę B (korektę w górę) bessy, po której ma nastąpić spadkowa fala C.
    Intuicyjnie fala C mogła by się zbiec z dużą korektą za oceanem i wyczyścić pole pod wzrosty u nas. Ale to co piszę jest chyba ogólnie panującym przkonaniem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Panie Adamie czy Lotos też ma Pan pod uwagą.ustanawia historyczne rekordy.

    OdpowiedzUsuń