O mnie

Poland
Witam. Giełdą zajmuję się od 1996 roku. Nie obiecuję gruszek na wierzbie. Celem bloga jest wskazanie praktycznego podejścia do inwestowania na rynku akcji i funduszy inwestycyjnych. Będę publikował praktyczne portfele, które pozwolą w dłuższym okresie bezpiecznie pomnożyć kapitał.

wtorek, 13 lutego 2018

Spada roczna dynamika Wig20, czy to zapowiedź gorszych czasów?


 Po ubiegłotygodniowej panice -  chciałoby się powiedzieć - nie ma już śladu.  Wszyscy zastanawiają się, czy był to jedynie wypadek przy pracy i rynek wróci do trendu wzrostowego, czy może za rogiem czai się coś więcej?  Oczywiście na tak zadane pytanie nikt nie jest w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi.  Tak to już jest, że inwestorzy posiadający w swoich portfelach akcje będą szukali argumentów za powrotem hossy, natomiast ci, którzy akcji nie mają chętnie zapewne zobaczyliby kursy na znacznie niższych poziomach.  Tutaj bardzo dobrze działa znana zasada, która mówi, że "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia".                                                    Wig20 stopa dywidendy-ostatnie 10 lat (źródło: stooq.pl)


Nie przedłużając wstępu dziś chciałbym dziś rzucić okiem na indeks Wig20 i krótko odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wśród największych spółek jest tanio, czy drogo biorąc pod uwagę poziom wypłacanych dywidend - wykres powyżej. Jak łatwo zauważyć najlepsze okresy to te, w których stopa dywidendy przekraczała 4,5 %.  Ostatni taki okres wystąpił na przełomie lat 2015/16.  W chwili obecnej dywidenda dla Wig20 to 1,75%.  Jest to rekordowo niski poziom, który nie specjalnie zachęca do rozpoczęcia długoterminowych inwestycji.  Oczywiście nie jest to jedyny sposób wyceny spółek z głównego indeksu, chciałem tylko bardziej wnikliwych czytelników skłonić do pewnych refleksji. Poniższy wykres pokazuje jeszcze jedną ciekawą rzecz:


                                                Roczna zmiana Wig20 (źródło: www.makrosfera.net)

Jak widzimy, roczna dynamika Wig20 w ostatnim kwartale ubiegłego roku osiągnęła szczyt w okolicach 50% od tej pory systematycznie zniżkuje i aktualnie znajduje się na poziomie 12%. Historia pokazuje, że wcześniej, czy później spada ona poniżej zera, co zwykle zapowiada przyspieszenie zniżek na samym rynku. Powyższy rysunek pokazuje także, że najlepsze okresy do zakupów akcji największych polskich spółek to takie, w których roczna zmiana indeksu schodzi do poziomów -20% -30%, a nie te powyżej zera.  Czy zatem czeka nas powtórka z rozrywki?  Wydaje się, że dużo będzie zależało od rynku amerykańskiego i tego co ewentualnie tam może się wydarzyć w najbliższych tygodniach.


1 komentarz:

  1. Jedziemy powoli do góry na nowe szczyty a po przebiciu maxow zawracamy ostro w dół tak to widze usa to klucz wiadomo��

    OdpowiedzUsuń